01 Eylül 2019 Pazar 03:24
Meslek seçimi nasıl yapılır? Geleceği parlak olan meslekler
Takip Et:

Türkiye’ de Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

İyi bir geleceğe sahip olmak için, iyi bir meslek sahibi olmak gerekmektedir. Üniversite düzeyinde olan öğrencilerin meslek seçimlerinde dikkatli olmalıdır. Seçilen meslek, hayatımızı şekillendirmektedir. Türkiye’de geleceğin meslekleri hakkında bilgileri bu yazımızda sunacağız.

Meslek Seçimi Neden Önemlidir?

İlkokuldan üniversiteye kadar iyi bir yerde bulunmak ve iyi bir meslek sahibi olabilmek için insanlar çalışırlar. Üniversite sınavında alınan puana göre en iyi bölümde olmak en büyük amaçlarımızdan biridir. Girilen meslek ne kadar iyi ve popüler ise, gelecek kaygısı olmadan o kadar fazla da iş şansı bulacaktır.

Köklü ve bilindik mesleklerden ziyade şu an günümüzde öğrenciler gelecekte çok daha dikkat çekici mesleklere yönlenmektedir.  Geleceğin meslekleri, en çok iş bulma sahasına sahip meslekler olacaktır.

Türkiye’de Geleceğin En Parlak Olan Meslekleri Nelerdir?

Türkiye’de bazı meslekler gelecekte oldukça popüleritesinin yüksek olmasına kesin gözle bakılmaktadır. Bu mesleğe yönelenler, hem iyi bir meslek sahibi olabilir hem de iyi bir kazanç sağlayabilir. Türkiye’nin geleceği en parlak mesleklerini sizler için sıraladık;

Aküerya Uzmanlığı

Aküerya Uzmanlığı, insanlar için kritik olan durumlarda ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik veya yaşanılabilecek hırsızlık, yangın, kaza gibi durumları risk analizi yapan kişilerin edindiği unvandır.

Aküerya uzmanları; bu gibi olaylarda en az maddi risk oluşturması için gereken güvenlik önlemlerini sağlayan programlar üzerinde çalışır. Gelecek için oldukça önem arz eden meslek arasındadır.

Yapay Zeka Uzmanlığı

Teknolojinin hızla artmasıyla birlikte günümüzde de yapay zeka çalışmaları başlamış durumdadır. 30 yıl içerisinde de bu konuda büyük patlamalar yaşanması beklenmektedir. Bu sebeple de Yapay Zeka Uzmanlığı, geleceğin ilgi çekici meslekleri arasında yer almaktadır.

Epidemiyolog

Bir tıp bilim dalı olan bu kavram, toplumda görülen sağlık hastalık ve kaza sorunları ile ilgili araştırmalar yapan bölümdür. Epidemiyolog olarak görev yapacak kişiler en çok görülen kazaların hastalıkların ve sağlık sorunlarının ne sıklıkla gerçekleştiğini, hangi kesimde daha çok görüldüğünü araştırarak etkileri en aza indirmeye çalışan kişilerdir.

Mobil Uygulama Geliştiricisi

Günümüzde popüler alanlardan olan mobil dünyası, gittikçe de özelliğini artırarak tüm dünyada yaygın olmayı sürdürüyor. Bu tür mesleklerle ilgilnenler için de gelecekte çoık daha iyi imkanlar pek mümkün. Bu meslek; mobil platformlar için her türlü uygulama üzerinde çalışan ve yeni uygulamalar geliştiren meslek dalıdır. Günümüzde olduğu gibi ilerleyen yıllarda da çok popüler bir meslek olacaktır.

 

Finans Yöneticisi


Finans her dönemin en birincil alanları arasında yer alıyor. Finan Yöneticisi olan kişiler bir kuruma ait tüm finans işlerini yönetecek kişidir. Bu meslek geleceği daha da parlak bir meslektir.

Endüstriyel Veri Bilimciliği 

Günümüzde Veri Bilimciliği mesleği özellikle e ticaret sektörü için oldukça önemlidir. Enformasyon çağında bulunmamıza bakılırsa bu mesleğin daha da yaygınlaşacağı kesin gibidir.

Robot Koordinatörlüğü

Yine bir geleceğin mesleği olma adayı olan Robot Koordinatörlüğü; gelecekte çok daha önemli bir işleve sahip hale gelebilir. Malumunuz olduğu üzere yeni ve daha akıllı robotlar üzerine çalışan insanlık, bir süre sonra bu işleme çok daha fazla mesai harcamaya başlayacak ve çok daha iyi noktalara geleecektir. Bu kapsamda robot koordinatörlüğü de oldukça önemli bir işlev kazanacaktır. Bu meslektekiler robotların tamir ve bakımlarını üstlenerek robot ihtiyacını belirleyecektir.

Veri Güvenliği Uzmanı

Sanal dünyanın oldukça aktif kullanmasıyla verilerin gizlenebilirliği ve güveni de oldukça önemlidir. Özellikle siber saldırıların önlenmesi için bu uzmanlara oldukça fazla ihtiyaç vardır.

Robot Mühendisliği

Robotları her geçen gün hayatımızda daha fazla görmeye başlıyoruz. Bu mesleği de popüler hale getiren gelişmelerden biri. Geleceğin önemli meslekleri arasında yer alan bu dal daha da kıymetli hale gelebilir.

3D Yazıcı Mühendisliği

3D yazıcılar, çizilmiş olan objeleri 3 boyutlu hale getirerek üretim şekline çalışan ekipmanlardır. Haberler de sık sık karşılaştığımız bu alanın da ehemmiyeti fazladır. 

Bulut Hesaplama Uzmanlığı

Bulut servisi gelecekte en çok kazandıracak mesleklerden biri haline gelmeye aday. Malumunuz olduğu üzere intenet okyanusunda veri depolamak artık hayati bir öneme haiz.

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı

İnsanların teknolojik ürünlerini üzerlerinde kolayca taşıyabildiği bu teknoloji, ilerlemeye devam etmektedir. Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı da geleceğin önemli meslekleri arasındadır. 

Geriatri ve Gerontoloji Uzmanlığı 

Yaşlanma konusunda geniş araştırmaların yapıldığı bu meslek dalında yer almak oldukça akıllıcadır. Geriatri ve Gerontoloji uzmanlığı, yaşlılık hastalıkları, fizyolojik yaşlanma gibi alanlarda önemli gelişmeler yapacak meslek grubu olarak nitelendirilir.

Veri Analiz Uzmanı

Dev şirketler ve fabrikalar, ürünleri ile ilgili veri analizini en kısa yoldan yapmak için çaba sarf ederler. Veri analizi uzmanlığı, en hızlı ve güvenilir veri analizini yapmak için çalışan meslek grubudur ve günümüzde de geleceğin de en önemli mesleklerindendir.

Web Tasarımcılığı

İntenetin yaygın şekilde kullanıldığı günümüzde, web tasarımcılığı mesleği gözde meslek olarak görülmektedir. Ve zamanla da daha da önemli bir rol almaktadır. 

Günümüzün en parlak meslekleri hangileridir?

Gelecekteki önemli meslekler bu şekilde sıralanabilir. Bunun yanı sıra günümüzde de oldukça popüler ve çok kazandıran meslek grupları bulunmaktadır. Günümüzün en parlak meslekleri şunlardır;

• Bilgisayar Sistemleri Analisti
• Bilgi Güvenliği Analisti
• Dijital İçerik Uzmanı
• Veri Analisti
• Sağlık Hizmetleri Müdürü
• Hemşire
• Fiziksel Terapist
• Yazılım Geliştirici
• Hemşire Uygulayıcısı
• Rüzgar Enerjisi Teknisyeni
• Güneş Enerjisi Teknisyeni


Son Güncelleme: 01.09.2019 03:24
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler