09 Ekim 2019 Çarşamba 14:47
Memurlar nasıl ücretsiz izin kullanabilir? Memurun ücretsiz izin şartları nelerdir?
Takip Et:

Devlet memurları belirli hallerde daha az aylık alma durumunu göz önünde bulundurarak uzun süreli izne ayrılabilmektedir. Ücretsiz izin her zaman mümkün olmasa dahi, yasayla tespit edilen şartlarda devlet çalışanlara ücretsiz izin hakkı tanır.

Ücretsiz izinde karşılıklı rıza koşulu gerekir mi?

İdare bir çalışanın ücretsiz izni konusunda takdir hakkına sahiptir. İdare izninin gerekleri veya sebeplerine aykırı hareket edilirse durum idari yargıda neticelenebilir. Yalnızca doğum sebebiyle alınan izinler istisna niteliği taşır ve burada rıza şartı aranmaz.

Hasta yakınlar gerekçesiyle ücretsiz izin alınabilir mi?

Memurun bakmakla yükümlü olduğu veya refakat etmediği takdirde hayati tehlike söz konusu olacak anne, baba, eş veya çocuklarıyla kardeşlerinden herhangi biri ağır bir kaza geçirir, tedavisi uzun süren bir hastalığa yakalanırsa bu durumu sağlık kurulu raporuyla belgeleyerek üç aya kadar izin alabilmektedir.

Memurların ücretsiz izin alma şartları nelerdir?

-Doğum yapan memura, 104 üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir.

-Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşlerine, çocuğun ana ve babasının rızasının kesinleştiği tarihten veya vesayet dairelerinin izin verme tarihinden itibaren, istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir. Evlat edinen her iki eşin memur olması durumunda bu süre, eşlerin talebi üzerine yirmidört aylık süreyi geçmeyecek şekilde, birbirini izleyen iki bölüm hâlinde eşlere kullandırılabilir.

-Özel burs sağlayan ve bu burstan istifade etmesi için kendilerine aylıksız izin verilenler de dâhil olmak üzere burslu olarak ya da bütçe imkânlarıyla yetiştirilmek üzere yurtdışına gönderilen veya sürekli görevle yurtiçine ya da yurtdışına atanan veya en az altı ay süreyle yurtdışında geçici olarak görevlendirilen memurlar veya diğer personel kanunlarına tâbi olanlar ile yurtdışına kamu kurumlarınca gönderilmiş olan öğrencilerin memur olan eşleri ile 77 nci maddeye göre izin verilenlerin memur olan eşlerine görev veya öğrenim süresi içinde aylıksız izin verilebilir.

-Memura, yıllık izinde esas alınan süreler itibarıyla beş hizmet yılını tamamlamış olması ve isteği hâlinde memuriyeti boyunca ve en fazla iki defada kullanılmak üzere, toplam bir yıla kadar aylıksız izin verilebilir. Ancak, sıkıyönetim, olağanüstü hâl veya genel hayata müessir afet hâli ilan edilen bölgelere 72 nci madde gereğince belli bir süre görev yapmak üzere zorunlu olarak sürekli görevle atananlar hakkında bu bölgelerdeki görev süreleri içinde bu fıkra hükmü uygulanmaz.

-Aylıksız izin süresinin bitiminden önce mazereti gerektiren sebebin ortadan kalkması hâlinde, on gün içinde göreve dönülmesi zorunludur. Aylıksız izin süresinin bitiminde veya mazeret sebebinin kalkmasını izleyen on gün içinde görevine dönmeyenler, memuriyetten çekilmiş sayılır.

-Muvazzaf askerliğe ayrılan memurlar askerlik süresince görev yeri saklı kalarak aylıksız izinli sayılır."  Son Güncelleme: 09.10.2019 14:47
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler