22 Temmuz 2020 Çarşamba 01:44
Memura yıllık izne çıkarken  yol izni verilir mi?
Takip Et:

Memurların yıllık izinleri süresince 4 gün yol kullanma hakları bulunmaktadır. Bununla ilgili düzenleme 657 sayılı yasanın 102.maddesinde gerçekleştirilmiştir. İlgili madde de; ‘’Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir’’ yer almaktadır. Buna göre yol izninin zorunlu bir izin olmadığı anlaşılmaktadır.

Memura hangi durumda yol izni verilir?


Memurlara yol izni verilebileceği durumlar 62 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği’nde belirtilmiştir. Bu tebliğde; ‘’Yasanın 102’nci maddesinde zorunlu durumlarda memurlara yıllık izinlere ek olarak gidiş ve dönüş için en çok dört izin verilebileceği öngörülmüştür. Bu iznin, bulundukları belediye ve köy sınırları dışında izinlerini geçiren memurlara, çok zorunlu ve çok ender durumlarda yetkili amirin gerek ve uygun görmesi halinde kullandırılması doğru olacaktır’’ şeklinde açıklanmıştır.

Buna göre 4 günlük yol izninin kullanılabilmesi için memurların izinlerini bulundukları yerin dışında geçirmesi ve çok zorunlu bir durum olması halinde amirlerinin uygun görmesi gerekmektedir.



Son Güncelleme: 22.07.2020 01:44
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler