30 Kasım 2019 Cumartesi 18:09
Memur, işçi ve özel sektör çalışanları ölüm izni kaç gündür?
Takip Et:

Ölüm izni sigortalı olarak çalışan kişilere verilen yasal bir izindir. Sigortalı çalışanların birinci dereceden yakının ölmesi durumunda 4857 sayılı kanuna göre yasal izin hakkı vardır. Bu kanun kapsamında birinci dereceden yakınlarını kaybeden sigortalı çalışanlar 3 gün kadar ölüm izni alabilmektedir.

İkinci derece ve üçüncü derece yakınları vefat eden kişilerin ölüm izni alması mümkün değildir. Bu kişilerin vefatında kullanılan izinler yıllık izinlerden kesilmektedir.

Kayınpeder Ölüm İzni Kaç Gündür?

Kayınpeder ölüm izni 4/C, 4/A ve 4/B kapsamına göre değişmektedir. Kayınpederi vefat eden kişilerin ücretli izin hakkı vardır. Yasal izin süresi 3 iş günü olarak belirlenmektedir. Ölüm izninin daha sonra kullanılması söz konusu değildir.

İş Kanunu Ölüm İzni Yönetmeliği

Ölüm izninin kapsamı İş Kanunu’na göre belirlenmiştir. Çalışanların çalışma süresine ve çalışma gruplarına göre ölüm izni değişiklik göstermektedir. Ölüm izni memurlar, özel sektör çalışanları ve Bağ-Kur’lular için geçerlidir.

Birinci dereceden yakını vefat eden kişiler ölüm izni kullanabilir. Fakat vatandaşların 2. veya 3. dereceden yakının vefat etmesi halinde bu izin yıllık izinden düşülmektedir.

Memurların Ölüm İzni Kaç Gündür?

Memur olarak 4C kapsamında çalışan vatandaşların ölüm izni 7 iş günü olarak belirlenmiştir. Bu ölüm izni defin ruhsatında yazan tarihte başlamaktadır. Memurlara 7 iş günü ölüm izni ve ücretli izin verildiği ölümler ise şunlardır:

- Memurun eşinin vefatı

- Memurun çocuklarının vefatı

- Memurun kardeşinin vefatı memurun anne ya da babasının vefatı

- Memurun eşinin kardeşinin vefatı

Ölüm İzni Nasıl Alınır?

Ölüm izni alabilmek için sigortalı çalışanların vefatı kanıtlaması gerekmektedir. Birinci derece yakını vefat eden kişinin ölüm izi hakkını kullanması için defin ruhsatının nüshasının dilekçe ile birlikte kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Ayrıca vefat eden kişinin birinci derece akraba olduğu da kanıtlanmalıdır.

Sigortalı olan kişilerin ücretli olarak izin alamayacağı vefat durumları şunlardır:

- Teyze,

- Hala,

- Dede,

- Nine,

- Amca,

- Dayı vb.

Sözleşmeli Çalışanların Ölüm İzni Kaç Gündür?

Sözleşmeli olarak çalışan kişilerin ölüm izni 657 sayılı kanun çerçevesinde belirlenmiştir. Memur ve sözleşmeli çalışanların ölüm iznni hakkı farklıdır. Devlet memurları 7 iş günü kadar ölüm izni alabilmektedir.

Sözleşmeli olarak çalışanların ise ölüm izni süresi 3 gün olarak belirlenmektedir. Bu kişiler birinci dereceden yakınlarını kaybetmeleri halinde 3 gün ölüm izni kullanabilir.

Ölüm İzni Ne Zaman Alınır?

Ölüm izni ölümün gerçekleşmesinden itibaren alınmaktadır. Çalışan kişiler yakınlarının vefat etmesi halinde bu izinlerini kullanabilir. Ölüm izninin ertelenmesi söz konusu değildir. Ölümün gerçekleştiği tarihten itibaren izin kullanılabilir. İznin kullanılabilmesi için kurum tarafından sunulan dilekçe ile bilgilerin hazırlanması ve işverene teslim edilmesi gerekmektedir. Dilekçeye bilgilerin eksiksiz olarak yazılması gerekmektedir. Dilekçenin ardından ölüm izni yasal olarak başlamış olur.


Son Güncelleme: 30.11.2019 18:09
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler