Matlaşan bardakları parlatmanın en kolay yolu

Matlaşan bardakları parlatmanın en kolay yolu

Şebeke suyunun kirli ve kireçli olması veya uzun zamandır yıkanmayan bardaklarınız bir süre sonra parlaklığını yitirebilir. Parlaklığını kaybeden bardaklarının tekrar ışıl ışıl bir görünüme sahip olmasını isteyen ev hanımları internet üzerinden Matlaşan Bardaklar Nasıl Parlatılır? Sorusunu araştırmaya başladı. İşte bardaklarınızı parlatmak için yapabileceğiniz tüm yöntemler.

Su, kahve veya çay içmek adına elinize aldığınız bir bardağın pis ve mat bir görünümü bulunmakta. Bu olayı tüm cam bardaklarınızda rastlamışsınızdır. Kısa süreli kullanımın ardından pis bir şekilde ve iz kalmış bir biçimde bardaklar görünebilmekte ve buda oldukça can sıkmakta.

Matlaşan bardaklar nasıl parlatılır?

Oldukça eskimiş olan bardakların mat görünümünden nasıl kurtaracağımızı sizlere bu yazımızda derledik. Cam bardaklar gün geçtikçe su, kireç ve buşalık makinesindeki bulnan deterjanları yiyerek mat bir görünüm elde eder. Ancak bu bardakları kolay bir şekilde yeni alınmış gibi bir görünüm kazandırmak oldukça basit.

Matlaşan bardakları parlatmanın en kolay yolu çamaşır suyu kullanmak

Çamaşır suları, bardaklarda kalan kireç ve su lekelerini hızlı bir şekilde giderir ve bardağı parlatır. Büyük bir leğene ılık suyla doldurarak, biraz çamaşır suyu ekleyiniz. Klasik çamaşır suyu kullanmanız daha etkili olacaktır. Bu bardakları leğeninizde toplam 1 saat kadar bekletiniz ve ardından bardaklarınızı durulayın. Ancak bu yöntemi desenli veya boyalı bardalarınıza uygulamamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü çamaşır suyu bu desenleri silebilir.

Sirkeli su ile matlaşan bardaklar nasıl parlatılır?

Çamaşır suyu yöntemini beğenmediyseniz, diğer bir yöntem ise beyaz sirke kullanarak uygulamak olacaktır. Beyaz sirke, camın üzerinde bulunan suyun bardağa vurmasının sonucunda ortay çıkan bulanık görünümünü kaybeder. Beyaz sirke ayrıca asetik bir madde olduğundan dolayı kirli suyu yok eder. Bir kaba beyaz sirke damlatınız ardından ise sünger gibi maddeyi sirkeye daldırın ve bardakları silin. Eğer sirkeyle bardakları silmek kirleri götürmediyse, o zaman bir gece boyunca bardakları sirkeli suyun içerisinde bekletin, kirlerin kaybolduğunu ve bardağınızın parladığını göreceksiniz.

Bardakların matlaşması nasıl önlenir?

Eğer ilk aldığınız günden zaman geçse bile bardağınızın aynı parlaklığında kalmasını istiyorsanız, elinizde yıkamayı deneyin. Ancak bardağı her gün elde yıkamak kişiyi yormakla birlikte fazlasıyla su istafına yol açabilir. Bulaşık makinesine attığınızda, bardağınızın matlaşmasının önüne geçmek için yapılacak yöntemler yazımızın devamında.

Bulaşık makinesi deterjanları ve sert suyun içerisinde bulunan mineraller cam bardakların çizilerek mat bir görünüm kazanmasını sağlar. Bunun için tuz, parlatıcı ve deterjan tarzı ürünler kullanabilirsiniz. Bu şekilde, bulaşık makinesinin bardağı temizlerken kullandığı sert su yumuşar ve böylelikle bardağın çizilmesi önlenmiş olur.

Bazen de yaşadığınız yerde bulunan suların kirli olması sebebiyle bardaklarınız mat olabilmektedir. Yumuşak su fosfat bulunduran bulaşık makinesi deterjanlarıyla bir araya gelmesinin ardından bardakları aşındırır. Bu şekilde fosfatsız bulaşık makinesi deterjanları isteyerek cam mutfak eşyalarınızın az şekilde gösterilmesini isteyebilirsiniz.