Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? Kimler Malulen Emekli Olabilir? 2019 Malulen Emeklilik Şartları ve Detayları

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? Kimler Malulen Emekli Olabilir? 2019 Malulen Emeklilik Şartları ve Detayları

SGK, işgücü kaybı yaşayan vatandaşlara malulen emekli olma imkanı sağlamaktadır. İşgücü kaybı yaşayan bireyler malulen emeklilik şartları nelerdir, kimler malulen emekli olabilir sorusunun yanıtını aramaya başladı. 2019 yılı için malulen emeklilik şartları ve detayları ile ilgili merak edilenler içeriğimizde yer almaktadır.

Doğum ve askerlik tarihini bildirmeyen bireylerin askerlik başlangıcı sigorta başlangıcından sonra ise askerlik borçlanması yapabilir. Askerlik borçlanması ile birlikte 444 günlük isteğe bağlı prim ödemesi yaparak 5675 gün prim ödemesini tamamlayarak 54 yaşında emekli olunabilmektedir. Eğer silahaltına alındığınız tarih sigorta girişinden daha önce ise, askerlik borçlanması sonrasında 369 gün boyunca isteğe bağlı prim ödemesi yaparak 5600 gün prim şartını tamamlayarak 53 yaşında emekli olabilirsiniz.

3600 Gün İçin Tazminat Alınabilir mi?

Emekli olma şartlarını yaş şartı dışında sağlayan bireyler kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabilmektedir. 15 yıl sigorta süresini tamamlayan, 3600 gün prim ödemesi gerçekleştiren bireyler 58 yaşında emekli olabilmektedir. 3600 gün prim ödeyen kişiler diğer şartları sağlamasalar dahi emekli olabiliyor.

Doğum Borçlanması Detayları

SSK girişi 2003 yılında olan ve 4000 gün prim ödeyen kişiler, eğer doğumlarını 2003 yılından sonra gerçekleştirmiş ise borçlanma yapabilmektedir. Borçlanma şartını taşıyan anneler, iki çocuk için 1440 gün prim ödemesi gerçekleştirebilir. Doğum tarihini bildirmeyen bireyler; 7000 gün prim ödeyerek 58 yaş şartıyla veya 25 yıl sigortalılık ve 4500 gün prim ödemesi yaparak 58 yaş şartıyla emekli olabiliyor.

Malulen Emeklilik Detayları

Malulen emekli olabilmek için bireyin 10 yıl sigortalılık süresini tamamlaması, 1800 gün prim ödemesi ve en az yüzde 60 seviyesinde işgücü kaybı yaşaması gerekmektedir. Bu koşulları sağlayan SGK’ya başvuruda bulunarak malulen emekli olabiliyor.