Mahkumlara af yasasını içeren 2. yargı paketi ne zaman mecliste görüşülecek? Mahkumlara af konusundaki gelişmeler neler?

Mahkumlara af yasasını içeren 2. yargı paketi ne zaman mecliste görüşülecek? Mahkumlara af konusundaki gelişmeler neler?

Mahkumlar af bekliyor. Uzun süredir gündemde olan af konusunu henüz netlik kazanmadı. Mahkumlara af yasasını içeren 2. yargı paketi ne zaman mecliste görüşülecek? Mahkumlara af konusundaki gelişmeler neler? Mahkumları yakından ilgilendiren af konusundaki detaylar belli oluyor.

Binlerce mahkum af konusunu bekliyor. Mahkumları yakından ilgilendiren yargı reformu paketinin yakın zamanda meclise geleceği iddia ediliyor. Yetkili makamların açıklamalarına göre bu paket hazırlık aşamasındadır. Artık paketin hazırlanmasında sona gelindi. Ak Parti'nin hazırladığı yargı reformu taslağına göre 50 veya 60 bin mahkum anında tahliye edilecek. Af ve yargı reformu paketi konusunda son gelişmeleri sizler için hazırladık.

Binlerce mahkum hapishanelerdeki doluluk yüzünden zor günler geçiriyor. Uzun bir süredir gündemde olan yargı reformu paketini büyük bir umutla bekleyen mahkumlar, artıkdaha rahat edebilecek. Ceza infaz kanununda yapılacak olan değişiklikler sayesinde cezaevleri rahatlayacak. Ak Parti kanadından yapılan açıklamalara göre yargı reformu paketinin çalışmaları hızlandı. Taslak olarak hazırlanan paket mecliste yakın zamanda görüşülecek. Af hakkındaki son gelişmeler belli oldu.

Yargı Reformu Paketi Sayesinde Yaklaşık 60 Bin Kişi Tahliye Olacak

Ak Parti kulislerini yakından takip eden Milliyet gazetesi yazarı Abdullah Karakuş, af konusunda çeşitli açıklamalarda bulundu. Bugünkü köşe yazısında af konusunda merak edilenleri yanıtlayan Karakuş şunları söyledi:

1. Yargı Paketi ile ilgili görüşmeler TBMM’de sürüyor.

Kısmi af getirecek ve cezaevlerinden çıkışları sağlayacak infaz düzenlemesi ise bu pakette olmayacak. Yeni infaz düzenlemesi bir kaç ay içinde ayrı bir yargı paketi olarak gelecek. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile görüşülen yargı paketini konuştum. Gül paketi geniş bir uzlaşma ile çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

İnfaz düzenlemesinin ayrı bir paket olarak geleceğini belirten Adalet Bakanı Gül, arkasından zaman zaman başka paketlerin de gelebileceğini kaydetti.

Paketlerin hukuk ve ceza gibi ayrı ayrı geleceğini belirten Gül, ilk paketin Genel Kurul’dan uzlaşma ile bir günde çıkmasını beklediklerini vurguladı.

AK Parti yönetimine ise yeni infaz paketinin ne zaman geleceğini ve kaç kişiyi etkileyeceğini sordum.

MHP Teklifinde 100 Bin Kişi Bulunuyor

2 ay içinde gelebileceğini belirten AK Parti kurmayları, yeni infaz yasasının 50-60 bin kişiyi etkileyeceğini dile getirdi. Bu konuda MHP ile de görüşmeler sürüyormuş. MHP’nin teklifinde ise 100 bin kişinin kısmi affa uğraması öne çıkıyormuş. İnfaz yasasının 50 bin mi 100 bin kişiyi mi etkileyeceği paket görüşmelerinden sonra ortaya çıkacak. Ama edindiğim izlenim 4-5 ayrı yargı paketi gelebileceği yönünde...