Mahkuma Af Çıktı Mı? Genel Af Yasası ve Ceza İndirimi Yasası Zaman Çıkacak?

Mahkuma Af Çıktı Mı? Genel Af Yasası ve Ceza İndirimi Yasası Zaman Çıkacak?

Cezaevi hükümlülerine ceza indirimi ve af bekleyen milyonlarca kişi mahkuma af çıktı mı, genel af yasası ve ceza indirimi yasası ne zaman çıkacak konularına ilişkin son dakika açıklamalarını takip ediyor. İşte hükümlülere ceza indirimi konusuna ilişkin yaşanan son dakika gelişmeleri.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi öncesi sunulması beklenen tasarısının şimdilerde ise 23 Haziran İstanbul seçimleri sonrasında gündeme gelmesi bekleniyor.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız, milyonlarca kişinin merakla beklediği genel af ve ceza indirimi konularına ilişkin kanun tasarısı konusunda açıklamalarda bulundu. Fethi Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kadir Gecesi yaptığı konuşmada ceza infazı ve tahliyelere ilişkin ilk işareti verdiğini belirtti.

Rahşan Affı İle Karıştırıyor

Yıldız, ‘’Türkiye Barolar Birliği Başkanının bile şartlı ceza indirimi kanun teklifinin amaç ve etkilerini tam olarak anlayamıyor. Rahşan affı ile karıştırıyor.’’ diye konuştu. MHP Genel Başkan Yardımcısı, Anayasa Mahkemesi’nin çerçeveyi genişletmesine ilişkin söylenen sözlerin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Meclis Açıldığında Görüşülecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir vatandaşın af ve ceza indirimi sorusuna verdiği yanıtta ‘’Sizleri aldatamam. Bütün mahkumların serbest bırakılması mümkün değil. Adalet Bakanlığı’nın yürütmekte olduğu çalışma neticesinde serbest bırakılacak olanlar Meclis açıldığında görüşülecek.’’ sözlerini kullandı.