18 Mart 2019 Pazartesi 22:44
Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar? 2019 Güncel Mahalle Bekçisi Maaşları
Takip Et:

Mahalle Bekçilerinin Güncel  Maaşları

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü’nün ortak bünyesinde  ve 81 ilde görev yapacak mahalle ve gece bekçisi alımı yapılıyor.Geçtiğimiz yıl Resmi Gazete’de yer alan haberde 10 bin mahalle bekçisi alımı yapılacağı müjdesi verilmişti.Başvuru yapan ve bekçilik görevini gerçekleştirmeye hak kazananlar verilen eğitimlerin ardından görevlerine başladı.Yeni açılan kadrolar için de başvurular başlıyor.Başvuruda bulunan ve bekçi olmak isteyen adaylar bekçi maaşlarını ve bu mesleğin çalışma koşullarını merak ediyor.Biz de adayların ve siz değerli okurlarımızın meraklarını giderebilmek adına mahalle bekçilerinin güncel maaşlarını ve bu mesleğin çalışma saati gibi koşullarını araştırdık.

8 Bin Mahalle Bekçisi Alımı Yapılacak

Lise ve dengi okullardan mezun olan vatandaşlarımızın İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak KPSS şartı aranmaksızın bekçi olabileceği 15 Temmuz’un ardından çıkan KHK’da yer almaktaydı.

Emniyet Müdürlüğü kendi resmi sitesinden  yayınladığı ilan ile 8 bin gece bekçisi alımı yapacağını kamuoyuna duyurdu.Geçtiğimiz yılda yurt genelinde planlanmış olan kontenjanlara göre bekçi alımı yapıldı.Bekçi adayları verilen temel eğitimlerin ardından görevlerine başladı.Ancak 2019/1 dönemine ait yayınlanan ilan ile 2019 senesinin ilk çeyreğinde 8 bin adet mahalle ve gece bekçisi alınacağı duyuruldu.81 ilde belirlenmiş olan kontenjanlara göre bekçi istihdam edilecek ve adaylar E-devlet şifreleriyle giriş yaparak site üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecekler.

Alım tarihleri,adayların taşıması gereken şartlar ve diğer tüm önemli bilgiler Polis Akademisi üzerinde mevcuttur.

Başvurularını gerçekleştiren adaylardan gerekli şartları taşıdığı tespit edilenler verilecek olan temel eğitimlere katılırlar ve sonrasında görev yerleri belli olur.Görev yerleri belirlenen bekçiler sorumlu oldukları bölgenin can ve mal güvenliklerinden sorumludurlar.Özellikle son zamanlarda açılmış olan kadrolar ile vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşmış olan bu meslekte çalışmak istiyorsanız tarihler açıklandığında başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

BEKÇİ OLMA ŞARTLARI

 1. T.c  vatandaşı olmak
 2. Minimum 1.67 boya sahip olmak
 3. Lise ve dengi okullardan mezun olmak
 4. Beden kitle indeksi ölçüleri orantılı olmak (18 ile 27 arasında olmak )
 5. Askerlik hizmetini tamamlamış olmak
 6. Başvurulan ilde en az 1 yıldır aralıksız ikamet ediyor olmak
 7. 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşına girmemiş olmak
 8. Toplumda herhangi bir suçla anılmamak
 9. Devlet memuriyetine engel bir durum söz konusu olmaması
 10. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının olumlu sonuçlanması
 11. Zimmet,rüşvet,hırsızlık,sahtecilik,ağır hapis ya da 6 aydan fazla hapis cezası ile yükümlü olmamak
 12. Kamu haklarından mahrumiyeti olmamak
 13. Kamu haklarından mahrumiyet cezası ile mahkum edilmiş olmamak
 14. Başvuru tarihi itibari ile herhangi bir siyasi parti üyeliği bulunmamak
 15. Silah taşınmasına ya da silahlı olarak vazife yapmasına engel bir durum bulunmaması
 16. Terör örgütleri ile bunların illegal ya da legal uzantılarının eylemlerine,mitinglerine  katılmamış ya da bunları desteklememiş olmak
 17. Uyuşturucu,uyarıcı madde ve alkol sebebiyle tedavi görmüş ya da görüyor olmamak
 18. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği kapsamında ifade edilen sağlık şartlarını taşımak
 19. Herhangi bir nedenle (sağlık yönetmeliği dışında ) polis eğitim kurumlarından çıkarılmamak
 20. Bekçi olacak şahsın ve evli eşinin genelev randevu evi fuhuş yapılan yerlerde çalışmamış aracılık yapmamış olmak ahlak kurallarına aykırı sesli,yazılı,görüntülü eserler üretmek satmak kumar ya da uyuşturucu gibi maddeler sebebiyle hukuki soruşturma geçirmemiş olmak ya da bu fiillerden dolayı hüküm giymemiş olmak gibi şartlar aranmaktadır.

Bekçi Başvuruları Nasıl Yapılır ?

Bekçi olmak isteyen adayların başvuruları 18 Mart 2019 tarihinde alınmaya başlanmış olup 1 Nisan 2019 tarihinde sona erecektir.

Ön Başvuru :

 1. www.pa.edu.tr adresine girin
 2. Bu aşamadan sonra e-devlete yönlendirileceksiniz
 3. T.c kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapın
 4. Başvurunuzu tamamlayın
 5. Başvurudan sonra sınav ücretinin yatırılması gerekmektedir.

      Şahsen Başvuru

Şahsen başvuruları sınav merkezlerince yapabilirsiniz.Adayların şahsen başvuru yaparken cep telefonu ses ve görüntü kaydeden cihazlar ile gelmeleri yasaktır.Ayrıca Ankara ve İstanbul’da ikamet eden adaylar için ayrı bir başvuru sayfası bulunmaktadır.

Bekçi Alımı Başvuru Ücreti  Ne Kadar ?

Çarşı ve mahalle bekçiği için başvuruda bulunacak adayların 130 Lira ücret yatırmaları gerekmektedir. 18 Mart ile 1 Nisan 2019 tarihleri arasında Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İletmesi Müdürlüğü Halkbank Gölbaşı Şubesi  Ankara hesabına 2019/1.Dönem  Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı hesabına bu miktarın yatırılması gerekmektedir.Sadece şubelerden değil,intenet bankacılığı,ATM gibi yollarla da başvuru ücretini yatırabilirsiniz.Ancak intenet bankacılığı üzerinden başvuruda bulunacak adayların ücreti yatırmış olduklarına dair dekontun çıktısını almaları gerekmektedir.Bu ücreti yatırmanız halinde başvurunuz onaylanmış olacaktır.

Bekçiler Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Bekçi olmak isteyen adayların belli şartları taşıması gerekmektedir.Bekçi olmaya hak kazananların da maaşları eğitim durumlarına göre belirlenmektedir.Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösterecek olan bekçilerin maaşları

 1. Lise ve dengi okul mezunu olan bekçilerin aylık maaşı : 3 bin 970 TL
 2. Lisan mezunu olan bekçilerin aylık maaşları : 4 bin TL ile 4 bin 500 TL arasıdır

Bekçilerin Çalışma Saatleri

Bekçilerin görev saatleri bulundukları il ve görev yerlerine göre değişiklilik gösterebilir. Bekçiler görevlerini gece icra ediyor ve sabah mesailerisona eriyor.

Göreve başlama:18:00-19:00 saatleri arasında bekçiler görevlerine başlıyor

Görev bitiş:06:00-07:00 saatleri arasında da görevleri bitiyor.


 

Bekçilik Sınavı Nasıl Yapılıyor?

Ön sağlık kontrolünden geçen ve bekçilik yapması için bir engeli bulunmayan adaylar yazılı sınava tabi tutulurlar. Mahalle bekçiliği yazılı sınavı, testşeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur. Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir:

 

Türkçe ( Ortaöğretim düzeyi ) 20

Sosyal Bilgiler ( İlköğretim düzeyi ) 15

Fen Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15

Hayat Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15

Matematik ( İlköğretim düzeyi ) 15

Genel Kültür (Ortaöğretim düzeyi ) 20

GENEL TOPLAM 100

 

Mahalle bekçisi olmak isteyen adayların, yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alması gerekir. 100 soru olacak en az 50 tane doğru yapmanız istenecektir. Elli puan alamayan aday elenir ve bekçilik fiziki parkur sınavı ve sözlü mülakata katılamazlar

Parkur Sınavı

Başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabının son dubanın bulunduğu yere kadar 29 metre uzunluğunda ve ağırlıkların başındaki duba ile takla minderinin başındaki duba arası 14 metre eninde, takla atma minderinin başındaki duba ile bitiriş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda toplam 7 istasyon ile 72 metre uzunluğundaki parkurdan oluşmaktadır.

Fiziki Yeterlilik Sınavında adayın süresinin takibi, fiziki yeterlilik sınavı komisyonu ve sınava katılan aday tarafından görülebilecek nitelikteki dijital fotoselli süreölçer ile yapılacaktır. Dijital fotosel cihazının başlama ve bitiş kısmındaki fotoseller arasındaki mesafe en az (3) üç metre genişlikte olacaktır.

Belirlenmiş olan aşamalardan 40 saniye içinde geçen adaylar tam puan alır.41 saniyede geçenler 95,42 saniyede geçenler 90,43 saniyede geçenler 85 ve 46 saniyede tamamlayanlar 70 puan alıyorlar.Fiziki sınavda başarı sınırı en az 60 puandır ve 60 puan altı adaylar başarısız sayılırlar.

Sözlü Sınav

Adaylara uygulanacak sözlü sınav 5 arklı kategoriye ayrılmıştır.Özgüven,kendini ifade etme,beden dilini iyi kullanma,konuyu kavrama,bilgi düzeyi . Bu alanların her bir 20 puan olmakla birlikte adayın başarılı sayılabilmesi için en az 70 puan alması gerekmektedir.

Giriş puanı ise adayların yapılacak olan bu 3 sınavdan aldıkları puanın ortalaması olacaktır.Sınavda başarılı olan adaylardan sağlık raporu istenecektir.Ve bu aşamalardan sonra aday görev yerine gece bekçiliği görevlerine başlayacaklardır.Son Güncelleme: 18.03.2019 22:44
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler