Libido ne demektir?  Libido ne anlama geliyor?

Libido ne demektir? Libido ne anlama geliyor?

İnternet sitelerinde yapılan bazı haberlerde libido kelimesi yanlış olarak kullanıldı. Okuyucular libidonun ne demek olduğunu araştırmaya başladı. Libido günümüzde cinsel istek anlamında kullanılmaktadır.

Bazı haberlerin ardından libidos kelimesinin anlamı araştırılmaya başlandı. Haberlerde yazın şeklinin libidos olarak geçmesi kelimenin anlamını daha da karıştırdı.

Haberlerde libidosu şeklinde geçmesi okuyucular tarafından “libidos” olarak algılandı ve bu kelimenin anlamı merak edildi. Kelimenin doğru yazılmış hali “libido” olacaktı.

Libido Nedir?

Libido, Latince’de şehvet arzı, ihtiras anlamına gelmektedir. Günümüzde ise kişinin cinsel faaliyet arzularının seviyesi olarak bilinir. Libidosu düşük cinsel isteği az olan, libidosu yüksek ise cinsel isteği fazla olan kişiler için kullanılmaktadır. Libido eksikliği kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

Araştırmalar kadınların %32’sinin, erkeklerin %15’inin düzenli olarak yapmak istemediğini gösteriyor. Libido düşüklüğü depresyon ve stresten, testeteron hormonunun düşük oranda salgılanmasından kaynaklanmaktadır.