Kurbanlık seçerken nelerde dikkat edilir? İyi kurbanlık nasıl seçilir?

Kurbanlık seçerken nelerde dikkat edilir? İyi kurbanlık nasıl seçilir?

Kurban bayramı yaklaşıyor. Müslüman insanlar da ibadetini yerine getirmek için akın akın hayvan pazarlarına gidiyor. Peki satın almak istediğimiz hayvanda nelere dikkat etmeliyiz, kandırılmamak için neler yapmalıyız? Tüm bu sorular insanlar tarafından en çok sorulan soruların başında gelmeye başladı.

Salya akıtan hayvanların genelde hastalıklı oldukları düşünülür. Kurbanlık adı altında satılan hayvanlarda önem gösterilmesi gereken ilk konulardan biri, ağzından ya da bunundan salyasının akıp akmamasıdır. Eğer hayvan ağzından veya bunundan salya akıtıyorsa bu hayvanın hastalıklı olma ihtimali bulunuyor. Bu sebepten dolayı salya akıtan hayvanlardan kaçınmak vereceğimiz doğru kararlardan biri olur. Ek olarak eğer, solgun ve durgun bir hayvan görürsek bu hayvanın da hastalıklı olma olasılığı fazladır.

Hayvanın beslenme şekilleri önemli

Alınacak kurbanlık hayvanın nasıl beslendiği hayvanın yaşam standartlarını ve kalitesini de oldukça etkilemektedir. Karaburçak, yonca ve arpa ile beslenen hayvanlar genellikle daha sağlıklı durumda olmakta.

Büyükbaş hayvanlarda yaşın önemi

Büyükbaş kurbanlık alımlarında dikkat edilmesi gereken ilk husus, kurbanlığın uzuvlarının yerinde ve tam olmasıdır. Bu konuda detaylı bir inceleme yapılmalıdır. Kurbanın bacağında bir problem olup olmadığı, boynuzları, kulakları ve gözlerinde bir akıntı olup olmadığı, tüy yapısı gibi özellikleri kesinlikle dikkat edilmesi gereken konular. Hayvanların kuyruğunda, memesinde ya da kulağında bir kopukluk söz konusu olmamalıdır.

Kurbanlık belgesi kontrol edilmeli

Kurbanlık olacak hayvanların tamamının kişisel, kendine özel bir kimliği bulunuyor. Kurbanlık belgesi üzerinde hayvanın cinsiyeti, ırkı, cinsi gibi özellikleri mevcut. Alınacak olan hayvan için de kendisiyle belgesinin eşleşmesi gerekiyor.

Boyalı kurbanlık hayvanlar tercih edilmemeli

Kurban pazarına gittiğinizde birçok hayvanın boyanmış olduğunu görebilirsiniz. Boyalı olanlar, eğer sizin kararınızda ise tercih edilmemelidir. Çünkü boya sürülmüş olan hayvanlar çoğunlukla kimyasal maddeye maruz kalmış durumda olmaktadırlar ve bu yüzden de tavsiye edilmemekte.

Kilolu ve tüyleri parlak olanlar tercih edilmeli

Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken huşulardan bir başkası da hayvanın yeterince kilolu olması ve tüy parlaklığıdır. Besili olan kurbanlıklarda eller ile yapılan kavrama işlemlerinde kesinlikle belin tutulması gerekmektedir. Bunun sonucunda tüylerin arasından hayvanın beli ve kemikleri hissediliyor ise hayvan zayıf demektir.

Arkadan bakınca hayvan adeta bir küp gibi görünmelidir

İyi bir kurbanlık hayvan arkadan bakıldığı zaman üçgen değil de küp şekline benzemelidir. Eğer hayvan üçgen veya kare gibi gözüküyorsa bu durum hayvanın sağlıksız veya zayıf olduğunu gösterir. Küp şeklindeki hayvan ise daha besili olarak kabul edilir.

Hayvanların hamile olup olmadığına bakılmalı

Kurbanlık hayvan seçerken dikkat etmemiz gereken konulardan bir diğeri de hayvanın gebe olup olmamasıdır. Kurbanlık hayvan alırken kandırılmamak için bu alışverişi tanıdık bir satıcıdan yapmak kesinlikle mantıklı bir çözüm yoludur.