Kredi Notu nasıl yükseltilir? Mevcut kredi notu nasıl korunur?

Kredi Notu nasıl yükseltilir? Mevcut kredi notu nasıl korunur?

Avantajlı faiz oranlarıyla kredi olanaklarından yararlanmak ve banka-müşteri arasındaki diyaloğu güçlendirmek için kredi notu nasıl yükseltilir ve mevcut kredi notu nasıl korunur? İşte kredi notunuzu yükseltebilmek için takip etmeniz gereken adımlar.

Kredi notu bir bankanın müşterisi ile olan ilişkisi anlamına gelmektedir. Kredi notunun iyi olması avantajlı faiz oranlarıyla kredi olanaklarından yararlanmaktan, işe girmeye kadar çok sayıda faktörde belirleyici bir özellik taşır.

Borcunuzu Düzenli Ödeyin

Bir bankanın müşterisinde en fazla dikkat ettiği özellikler arasında ilk sıralarda borcun düzenli olarak ödenmesidir. Bu noktada kredi kartı kullanmanız ve borçları ekstre tarihi geçmeden ödemeniz kritik bir önem taşımaktadır. Kredi notu yüksek olan bireyler de kredi olanaklarından daha kolay yararlanır, avantajlı faiz oranları sunulur ve banka ile daha sağlıklı iletişim kurar.

Ödeme Tutarınıza Dikkat Edin

Kredi kartı borç ödemelerinde asgari tutar denginde değil, asgari tutardan biraz daha yüksek ödeme yaparak kredi not durumunuzu yükseltmeniz mümkün. İyi bir puan oluşturmak, kredi notunuzu korumak bankaya sorumluluk sahibi bir müşteri olduğunuz izlenimi verecektir.

Limit Artırımına Gidin

Kredi notu iyi olan banka müşterileri sık sık yüksek kredi veya kredi kartı limitleri talep edebilir. Bir banka müşterisi yıl içerisinde en fazla 1 veya 2 kez kredi kartı limit artırımı talebinde bulunabilmektedir. Kredi kartına ait masrafları ödemeniz halinde kredi notunuzu yükseltecek ve banka ile olan iletişiminiz de güçlenecektir.

Limitinizin Tamamını Kullanmayın

Kredi kartında limitiniz yüksek olsa dahi bu limitin tamamını doldurmamanız kredi notunuzu olumlu etkiler. Bu noktada kullanabileceğiniz limitin maksimum 3’te birini kullanmanız sağlıklı olacaktır.

Aktif Kredi Kartı Bulundurun

Kredi kartınızı iptal etmeniz halinde kullanabileceğiniz kredi tutarınızın da azalması söz konusu olabilir. Puanınızın olumsuz yönde etkilenmemesi için kredi kartınızı aktif olarak kullanmanızda fayda var.