Köylere Mahalle Bekçisi Uygulaması Geliyor!

Köylere Mahalle Bekçisi Uygulaması Geliyor!

Son yılların en etkili mesleği olan bekçilik uygulamasının hayatımıza geri gelmesi başarılı sonuçlar vermiş ve suç oranını baya azaltmıştı. Bu başarının ardından Kazan'da halka seslenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu mahalle bekçisi uygulamasının köylerde de uygulanacağının müjdesini verdi.

Son yılların en popüler mesleği haline gelen ve meyveleri toplandıkça daha çok üstüne düşülen gözde meslek bekçilik. 2019 yılı içinde 8000 kişi istihdam etmesi beklenen bekçilik ile ilgili yeni bir uygulama daha hayata geçiyor. Her yıl artan bekçi sayısı aktif görevlerde yer alırken mahalle bekçisi sayısının 28 bine ulaşması hedefleniyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada mahalle bekçilerinin artık köylerde de görev yapacağını pilot bölge olarak Ankara’nın köylerine mahalle bekçisi görevlendirileceğini ve uygulama başarılı olursa tüm köylerde bu uygulamanın devam edeceğini belirtti.

Bu açıklamanın ardından uygulamanın zaman alması bekleniyor. Hem denenip görmesi hem de mahalle bekçisi uygulamasının tüm yurda yayılması zor bir iştir. Şuan Türkiye’de 18 bin köy bulunmaktadır. Bu doğrultuda proje tutarsa 2020 yılında da bekçi alımlarının devam edeceğini öngörebiliriz. 2019 alımlarındaki 8000 sayısının da her an artması muhtemeldir.