KOSGEB Durum Sorgulama Nasıl Yapılır? KOSGEB Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

KOSGEB Durum Sorgulama Nasıl Yapılır? KOSGEB Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

KOBİ'ler ülkemiz genelinde yeterince destek bulamıyorlar ve birçok zorlukla baş etmek zorundalar. KOSGEB bu durumlar için KOBİ'lere desteklerini sunmaktadır. KOBİ'lere her türlü desteği sağlıyor ve işletmenin hizmet vermek için hazırlandığı ve yer aldığı kategoriye yönelik destekleyici eğitimlerde veriyor. KOBİ'lerin en büyük sorunu nakit para ihtiyacı için de faizsiz kredi imkanı sunan KOSGEB, hangi şartların yerine getirilmesini talep ediyor? KOSGEB desteklerinden faydalanmak için ne yapılması gerekiyor?

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler yani KOBİ'ler ülkemiz genelinde yeterince destek bulamamakta ve birçok zorlukla baş etmek zorundalar. Bu durumlar için hali hazırda KOSGEB desteklerini sunmaktadır. KOBİ'ler için her türlü desteği sağlamak ile birlikte aynı zamanda da işletmenin hizmet vermek için hazırlandığı ve yer aldığı kategoriye yönelik destekleyici eğitimlerde vermektedir. Bununla birlikte KOBİ'lerin en çok ihtiyaç duyduğu nakit para ihtiyacı için de faizsiz kredi imkanları sunmaktadır.

KOSGEB'ten Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

KOSGEB, KOBİ'lerin nakit ihtiyaçların yönelik kredi imkanını birkaç koşulun yerine getirilmesi şartı ile vermektedir. Bunların en önemlisi ise KOSGEB veri tabanında bir kaydın bulunması ve kayıt esnasında doldurulan bilgilerin güncel, eksiksiz ve hatasız olması gerekmektedir. Aynı zamanda da beyanname verilmiş olması gerekiyor. Geçtiğimiz dönemlerde KOSGEB bunun haricinde başvurularda eğitimi tamamlanmış ve sertifikası olan kişilerden bir işletme kurmuş olmalarına yönelik bir talepte de bulunuyordu. Fakat bu şart artık istenmiyor. Bunun yerine sözleşmelerin imzalanmasının ardından KOSGEB, 90 gün içerisinde istediği şartların yerine getirilebilmesini talep ediyor. Bu sürecin sonunda da krediyi veriyor. Fakat bu şartlar yerine getirilmezse KOSGEB başvuruyu olumsuz değerlendiriyor ve 3 red cevabının ardından kredi kullanımına olanak sağlamıyor.

KOSGEB Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

KOSGEB, KOBİ'ler için verecek olduğu bu krediler karşılığında veri tabanına kayıt oluşurulmuş işletmelerden güncel ve eksiksiz bilgi talep etmektedir. Başvuruların ardından bu bilgilerin kontrolünü sağlamak için kosgeb.gov.tr adresinden giriş yapılması ve ardından açılan sayfanın alt kısmında yer alan işletme durum sorgulama butonuna tıklamak yeterli olacaktır. Açılan sayfaya işletmenin vergi numarasını ve güvenlik kodunu girmek gerekiyor. Ardından açılan sayfa ile durum sorgulama işlemi kolayca yapılabilir. Aynı zamanda kredi başvurusunda bulunmuş olanlar da bu sayfadan kredi başvurularının oanylanıp onaylanmadığına dair bilgiyi buradan edinebilir.