Koronavirüs sokağa çıkma yasağı cezasına nasıl itiraz edilir? İtirazlar hangi kuruma yapılır?

Koronavirüs sokağa çıkma yasağı cezasına nasıl itiraz edilir? İtirazlar hangi kuruma yapılır?

Koronavirüs salgınının tüm dünyayı olumsuz etkilemesinden dolayı virüsle mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulaması başlatıldı. Yasak yüzünden ceza alan vatandaşlarımız koronavirüs cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurulur sorularının yanıtlarını arıyor. İşte detaylar…

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, ülkemizi de maalesef olumsuz etkiledi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu virüsü pandemi olarak ilan etti. Tüm dünya ülkelerinde Mart ayında ciddi şekilde etkisini hissettirdi. Bundan dolayı devletimiz de dahil birçok dünya ülkesi birbirinden çeşitli önlemler aldı. Önlemlerin asıl amacı toplum sağlığını korumak ve virüsün yayılmasını engellemekti. Ülkemizde de alınan önlemler sayesinde virüsün etkisi git gide azaldı. Bu önlemlerin en önemlisi de sokağa çıkma yasağı oldu. Bu sayede virüsün yayılması engellendi.

Pandemi Sürecinde Sokağa Çıkma Yasağı

İlk vakanın görüldüğü tarihten itibaren sokağa çıkma yasakları uygulanmaya başlandı. İlk sokağa çıkma yasağı ise Zonguldak da dahil 30 büyükşehir olan Adana, İzmir, Ankara, İstanbul, Balıkesir, Bursa, Denizli, Eskişehir, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kayseri, Konya, Manisa, Ordu, Mardin, Samsun, Sakarya, Şanlıurfa, Trabzon, Tekirdağ ve Van’ı kapsıyordu. Bu şehirlere aynı zamanda 15 gün süre boyunca seyahat engeli de getirildi. Seyahat engeli bu tarihten sonra tam 3 kez yürürlüğe konarak uygulandı. Ayrıca bu süre içerisinde hafta sonları da sokağa çıkma yasakları uygulandı. Sokağa çıkma yasakları şu günlerde uygulandı;

 • 10-12 Nisan (2 gün)
 • 17-19 Nisan (2 gün)
 • 1-2-3 Mayıs (3 gün)
 • 9-10 Mayıs (2 gün)
 • 16-17-18-19 Mayıs (4 gün)

Sokağa çıkma yasaklarının 6’ncısı da 15 ili kapsayacak şekilde Ramazan Bayramı boyunca uygulanacak. Bu iller İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Kocaeli, Manisa, Sakarya, Samsun, Zonguldak ve Van olarak belirlendi.

Ramazan’da Sokağa Çıkma Yasağı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şimdiye kadar virüse karşı verilen başarılı mücadelenin sekteye uğramaması, havaların iyileşmesini ve bayramı fırsat bilerek ailesine ya da tatile gidecek olan vatandaşlarımızın virüsü yaymaması için Ramazan Bayramı’nda da sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. Bayramda bu yasa tüm Türkiye genelinde yani 81 ilde de uygulanacak. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre sokağa çıkma yasağı 23-24-25-26 Mayıs tarihlerini, yani Ramazan Bayramı’nı kapsayacak şekilde yürürlüğe kondu.

Ramazan Bayramı Sokağa Çıkma Yasağında Açık Olan Yerler

Sokağa çıkma yasağında açık olacak mekanlar vatandaşlarımız tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağı genelgesine göre Ramazan Bayramı’nda uygulanacak olan sokağa çıkma yasağında açık olacak mekanlar belirlendi. İşte o mekanlar…

 • 23 Mayıs (Ramazan Bayramı Arife günü) Cumartesi günü saat 10:00 ile 17:00 saatleri arasında bakkal, manav, market, kuruyemiş ve kasaplar açık olacak.
 • Fırınlar ve unlu mamul satan yerler tüm yasak boyuna açık olacak.
 • Tatlıcılar evlere servis yapacak.
 • Lokantalar ve restoranlar da paket servisi yapabilecek.
 • İlaç, tıbbi malzeme ve dezenfektan üretimi, taşıması ve satışını yağan yerler açık kalacak.
 • Tüm sağlık kurumlar, eczaneler, veterinerler ve hayvan hastaneleri açık olacak.
 • Vefa Sosyal Destek Birimleri, AFAD çalışanları, Göç İdaresi, PTT, Acil Çağrı Merkezleri, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, karayolları, sınırlar, liman ve havalimanları, gümrük kapıları açık kalacak.
 • Her 50.000 nüfusu kapsayacak şekilde her otoyolda 1 adet olmak şartıyla kurayla bir akaryakıt istasyonu belirlenecek ve burası açık kalacak. Ayrıca bu durum lastik tamircilerini de kapsayacak.
 • Oteller yasak boyunca açık olacak.
 • 23 Mayıs ve 26 Mayıs günlerinde pazarlar açılacak.
 • Rafineri ve petrokimya tesisleri, termik ve doğalgaz santralleri açık olacak.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezasına İtiraz

Sokağa çıkma yasağı ihlal edildiği takdirde en az 789 TL olmak üzere en fazla 3.180 TL para cezası verilmektedir. Pandemi sürecinde sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere ise 3.180 TL para cezası verilmesi kararlaştırıldı. Elbette her cezaya olduğu gibi bu cezaya da itiraz hakkı bulunmaktadır. Anayasa’nın 15 ve 13. Maddesi gereğince hukuki çerçevede bu cezaya itiraz hakkı vardır.

Anayasa 13. Maddede şu ifadeler yer almaktadır: ‘’Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz.”

Anayasa 15. Maddede ise şu ifadeler yer alır: ‘’Savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde, milletlerarası hukuktan doğan yükümlülükler ihlâl edilmemek kaydıyla, durumun gerektirdiği ölçüde temel hak ve hürriyetlerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilir veya bunlar için Anayasada öngörülen güvencelere aykırı tedbirler alınabilir.’’

Maddelere baktığımızda kişinin herhangi bir ceza karşısında itiraz hakkı vardır. Eğer sokağa çıkma yasağı cezasına itiraz etmek istiyorsanız Sulh Ceza Hakimliği’ne giderek başvuruda bulunabilirsiniz. İtiraz hakkı sadece idari para cezasına karşı yapılmaktadır. Cezayı aldıktan sonra ilk 15 gün içerisinde gerekli itirazı yapmadığınız takdirde cezayı ödemek zorunda kalırsınız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.