Korona Halkbank Ekonomik İstikrar Kalkanı Destekleri ve Esnaf Kredileri

Korona Halkbank Ekonomik İstikrar Kalkanı Destekleri ve Esnaf Kredileri

Koronavirüs dolayısıyla kapanan iş yerleri için birçok banka Esnaf kredisi paketleri ile esnaflara destek olmaktadır. İşyeri Korona destekleri ve Esnaf kredileri detayları haberimizde…

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle bankalar, esnaf kredileri ve Korona destek paketleri sunmaktadır. Bu destek paketlerini sizler için derledik…

Halkbank Esnaf Kredileri

Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında Halkbank da destek paketlerini sunmuştur. Halkbank, esnaf destek paketlerini devreye almıştır. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında Halkbankası’nın kullandıracağı kredi destek paketleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İşe devam kredi desteği- can suyu işletme kredisi
 • İşe devam desteği- küçük işletme can suyu kredisi
 • Çek ödeme destek kredisi
 • Maaş ödeme destek kredisi
 • Halkbank TÜRMOB destek paketi
 • Halkbank çek limit kredisi
 • Esnaf destek paketi
 • Ticari firmalara yönelik destekler
 • Paraf ( Bireysel- Ticari) erteleme kampanyası
 • Bireysel temel ihtiyaç desteği
 • Bireysel taksit erteleme kredisi

İşe Devam Kredi Desteği- Can Suyu İşletme Kredisi (Halkbank)

Koronavirüs salgını nedeniyle Halkbankası kredi imkanları sunmaktadır. Can suyu işletme kredisinin şartları, işyerinin kayıtlı çalışan sayılarını koruması ve azaltma yapmamasıdır. Halbankası, Hazine destekli KGF kefaleti ile;

 • 0-25.000.000 ciro sahibi işletmelere azami 12.500.000 TL
 • 25.000.000- 125.000.000 ciro sahibi işyerlerine azami 62.500.000 TL
 • 125.000.000 üzeri ciroya sahip işletmelere ise 125.000.000 TL işletmelere kredi kullandıracaktır.

Halkbank Can suyu işletme kresidisinin vadesi, 6 ay anapara ve faiz ödemesiz dönemli en fazla 36 ay vadeli olarak yıllık yüzde 7,50 faiz oranı ile kullandırılmaktadır.

Halkbank Küçük İşletme Can Suyu Kredisi

Küçük İşletme Can Suyu Kredisinin devreye sokulmasının amacı; Halkbank Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Deniz Ticaret Borsası Veya Meslek Odaları’na kayıtlı küçük işletme düzeyinde olan şahıs firmalarının ihtiyaç duydukları kredi kaynaklarına ulaşmalarının desteklenmesidir. Bu kredi ile birlikte Koronavirüs salgınından mağdur olan Kobi ve işletme sahibi firmalara Nakit İşletme Kredisi ve Paraf Kobi kart imkanları verilmektedir.

Nakit İşletme Kredisi limiti en fazla 25.000 TL’dir. 6 ay anapara ve faiz ödemesiz dönem olmak üzere toplamda 36 ay vadeli yıllık yüzde 7,50 faiz oranı ile verilmektedir. Kredi 6 ay ödemesizdir.

12 ay vadeli 25.000 TL kredi, yüzde 0,62 faiz oranı ile aylık taksit tutarı 781,24 TL’dir. 24 ay vade ile bu tutar 1.128,54 TL olurken 36 ay vade ile 2.172,54 olmaktadır. Paraf Kobi Kart, limiti de aynı şekilde en fazla 25.000 TL’dir.

Halkbank Esnaf Destek Kredisi

Halbank, Esnaf Destek Kredisi kapsamında esnaf ve sanatkarlara destek vermektedir. 6 ay ödemesiz 25 bin TL kredi limiti vermektedir. 36 ay vadeli işletme kredi limiti 25.000 TL olan kredinin faiz oranı yüzde 4,5’dir.

Halkbank esnaf destek kredi başvurusu için gerekli evraklar şu şekilde sıralanır:

 • Esnafa ait nüfus cüzdanı
 • Vergi levhası
 • Esnaf oda kayıt ve sicil belgesi zorunlu olmayıp kayıt durumu banka tarafından online olarak tespit edilir.

Halkbank Esnaf Kefalet Kooperatifi Kefaleti İle Esnaf Kredisi

Halkbankası, işletme sermayesi vadesi en fazla 5 yıl, taşıt edindirme kredisi vadesi en uzun 7 yıl, işyeri edindirme kredilerinin vadeleri ise maksimum 10 yıla kadardır.

Ayrıca Halkbankası faizsiz esnaf kredisi vermektedir. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden biri ile uğraşan, 3 senelik ustalık belgesine sahip olan ve son 1 yıl içinde kendi adına yeni iş kuran girişimci esnaflara ve KOSGEB’e başvurusu onaylanan genç girişimcilere yönelik faizsiz kredi verilmektedir.

İşbankası Esnafa Koronavirüse Desteği

İşbankası da Halkbankası gibi esnafa Koronavirüs desteği vermektedir. 36 ay vadeli 100 bin liraya kadar destek vermektedir. Bu kredinin 3 ay erteleme fırsatı vardır. Başvurular İşCep’ten ve İntenet şubesinden yapılmaktadır.

Garanti BBVA Esnaf Destek Paketi

Esnafa kredi desteği sunan bir diğer banka da Garanti Bankasıdır. Uygun faiz oranları ile destek sunmaktadır. Banka, 25 bin lira tutarında kredi imkanı vermektedir. 12 ay vadeli 25 bin TL yüzde 1,22 faiz oranı ile aylık taksiti 2.286,86 TL’dir. 24 ay vadeli 1.242,89 TL iken 36 ay vadeli 1,871 TL’dir.

Bu bankaların dışında Vakıfbank ve Denizbank’ta esnafa özel kredi imkanları vermektedir. Vakıfbank, işe devam desteği, KobiDost esnaf paketi, Esnaf candır kredisi, esnafa halden anlayan kredi vermektedir. Esnaf, Vakıfbank ile 50.000 TL’ye kadar kredi çekebilmektedir.

27 Nisan’da başvuruları alınmaya başlayan Denizbank Esnafa Nefes Kredisi 6 ay ödemesizdir. 12 ay taksitli 100.000 TL kredi imkanı vermektedir. 12 ay vadeli 50.000 TL kredinin yıllık faiz oranı yüzde 7,5, aylık faiz oranı ise yüzde 0,62’dir. Bu kredinin aylık taksit tutarı ise 4.579 TL’dir. 100.000 TL kredinin ise aylık taksit tutarı 9.159 TL’dir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.