Konut kredisi çekmek için başvuruda gerekli şartlar ve belgeler

Konut kredisi çekmek için başvuruda gerekli şartlar ve belgeler

Konut sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu konut kredileri ile ilgili detaylı bilgiler açıklandı. Konut kredisi çekmek isteyenlerin yapması gereken başvuru detayları ve bankaların istediği belgeler ise belli oldu.

Kredi faizlerinin düşmeye başlaması ile birlikte ev almak isteyenlerin sayısı artmaya başladı. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenlerin ise merak ettiği bu krediyi kullanmak için gerekli şartlar ve gerekli belgelerin ne olduğu oldu. Evin teminat altına alınması ile verilen kredi için başvuru şartları da tüm bankalarda genellikle aynı olarak sunuluyor.

Konut Kredisi Almak için Gerekli Belgeler

Kredi başvurusu yapmak isteyenler ilk olarak ön başvuruyu bankaya giderek ya da intenetten yapabiliyorlar. Bu ön başvurusu onay alanlar bir sonraki adımda bankanın istediği belgeleri toplayarak bankaya başvuruyor ve belgeleri bankaya teslim etmesi gerekiyor. Banka konut kredisi kullanmak isteyenlerden 3 belge istiyor. Bu belgeler nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı belgeleridir. Konut kredisi almak isteyenlerin düzenli geliri olması bu kredi türünü almaya hak kazanma şanslarını da büyük ölçüde arttırır. Herhangi bir kefil istemeyen ve alınan evin ipoteklenmesi sonucu kredi veren bankalar, daha önce bir kredi borcundan dolayı takip kararı bulunanlara kredi vermemektedir. Ayrıca krediye başvuran kişinin gelir düzeyi krediye yeterli değilse o zaman kefil istenebilir.