09 Aralık 2019 Pazartesi 12:57
Kızılay yardımları nelerdir? Kızılay yardım başvurusu ve şartları
Takip Et:

Kızılay yardıma muhtaç ailelere hemen her alanda birçok yardımda bulunmuştur. Bu yardımların temelinde barınma, beslenme ve sağlık ihtiyaçları gelmektedir.

Kızılay’ın sunduğu yardımlar nelerdir?

Kızılay yardıma muhtaç ailelere birçok yardım paketi hazırlamıştır. Bu yardımlar şu şekildedir;

  • Ulusal afet yardımları
  • Kan yardımı
  • Uluslararası yardımlar
  • Sosyal hizmetler yardımı
  • Sağlık hizmetleri yardımı
  • İlk yardım
  • Eğitim ve gençlik hizmetleri
  • Göç ve mülteci hizmetleri
  • Barınma yardımı

Kızılay ulusal afet yardımı nedir?

Kızılay ulusal afet olaylarında ülke çapında müdahale ve lojistik sistemlere sahip ve dünyanın en iyi afet örgütlerinin başında yer alır. Yurt içinde meydana gelen doğal afetlerde afetzedelere her türlü hizmeti kolay ve kısa sürede ulaştırır. Afet bölgelerinde temel ihtiyacın karşılanmasının yanında mobil ekmek fırını, mobil mutfak ve mobil ikram araçlarıyla sürekli olarak hizmete devam eder. Afet durumların çadır temini konusunda da büyük bir imkan sağlamaktadır.

Kızılay kan yardımı nedir?

Kızılay, ülkemizde gerekli olan kan ihtiyacını en hızlı ve güvenilir şekilde karşılayan bir sisteme sahiptir. 18 farklı bölgede bulunan kan merkezleriyle gönüllü bağışçılardan kan alıp, acil durumlarda hastanelere göndermektedir. Güvenli kan temininin yanı sıra ilik nakli ve kök hücre tedavisinde de büyük yardımlarda bulunurlar.

Kızılay uluslararası yardımlar nedir?

Dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin dünyanın her bölgesine yardımda bulunurlar. Uluslararası yardım dendiğinde Kızılay ilk akla gelen kurumlardandır. Filistin, Sudan, Sri Lanka, Endonezya, Somali, Kosova başta olmak üzere birçok ülkeye yardım elini uzatmaktadır.

Kızılay sosyal hizmetler yardımı nedir?


Kızılay, ülke çapında yardıma muhtaç ailelere her ay düzenli bir şekilde yardımda bulunur. Farklı projeler kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine kadar yardım götürmektedir. Bu işlemi oldukça gizli yapmaya da gayret gösterirler.

Kızılay sağlık hizmetleri yardımı nedir?

Kızılay İstanbul, Konya, Kayseri’de hastane ve tıp merkezleri kurmuştur. Bu kurumlarda kaliteli cihazlar ve tecrübeli çalışanlarıyla uygun ücretlerde sağlık hizmeti vermektedir. Ayrıca afet sonrasında hizmet sunulması açısından aktf olarak çalışmaktadır.

Kızılay ilk yardım hizmeti nedir?

Kızılay kendi yardımlarının yanı sıra acil durumlar için vatandaşlarında bilinçlenmesi için ilk yardım eğitimleri vermektedir. Kurum, bugüne kadar 100 binden fazla insana ilk yardım eğitimi vermiştir. İlk yardım bilincinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

Kızılay göç ve mülteci hizmetleri yardımı nedir?

Göç alanında bulunan kurumlarla iletişime geçerek işbirliği içerisinde çalışırlar. Ülkemizde kayıt altında bulunan ve yardıma ihtiyacı olan yabancı uyruklu kişilere yardımda bulunmaktadır.

Kızılay barınma yardımı nedir?

Kızılay, 1954 yılından beri yardıma muhtaç ailelere barınma yardımında bulunmaktadır. 2005 yılından itibaren ise Ticari İşletme sıfatıyla faaliyetlerini yürüten Kızılay, özellikle acil ve afet bölgelerinde çadır kampları ile ihtiyaçlar sahiplerine yardım etmektedir.

Kızılay yardım başvuru nasıl yapılır?

Kızılay’ın sunduğu yardımlardan yararlanmak için öncelikle başvuru formunu doldurmak gerekir. Yardım başvuru formlarına Türk Kızılayı Hizmet Merkezleri üzerinden rahatlıkla ulaşılmaktadır. Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra Kızılay merkezlerine teslim edilerek yardım talebinde bulunulmaktadır.

Kızılay yardım başvurusu şartları nelerdir?

Kızılay’dan yardım almak isteyen kişiler başvuru formunu teslim ettikten sonra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca incelenir. Bu inceleme sırasında başvuru yapan kişinin aile yapısı, kişi sayısı ve ailenin gelir gider durumuna bakılır. İnceleme sonucu kişilere SMS ile bildirilir. SMS onayı alan aileler kısa süre içerisinde yardımlardan yararlanmaya başlamaktadır.Son Güncelleme: 09.12.2019 12:57
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler