28 Kasım 2019 Perşembe 14:51
Kız çocukları hangi durumlarda anne ve babanın maaşını alabilir?
Takip Et:

Kız çocuklarının anne veya babanın maaşını alabilmesi için maaş sahibinin vefat etmiş olması gerekir. Aynı zamanda maaş sahibinin Bağ-kur veya SSK 'ya bağlı sigortalı bir işte çalışmış olması gerekir. Bir diğer önemli husus ise kız çocuğunun bekar olması gerekir. Evlenene kadar anne-baba maaşını alan kız çocuğunun evlendikten sonra kendisine düşen maaş hakkı diğer aile bireylerine paylaştırılır. Kız çocuğu evlenip boşandığı takdirde de maaşı tekrardan almaya devam edecektir.

Anne-Babadan Maaş Alabilmenin Şartları 

 • Kız çocuğun ebeveynlerinden ikisi de ölmüş olmalıdır. Tek bir ebeveynin ölümü durumunda tek taraflı olarak maaş bağlanması söz konusu olmaz.
 • Yetim kalan kızın anne babası, Bağ-Kur ya da SSK kapsamında sigortalı bir işte çalışmış olmalıdır. Bu kapsamda emekliliğe hak kazanmamış kişilerin vefatı durumunda geride kalan kızlarına herhangi bir maaş bağlanması söz konusu olamaz.
 • Yetim kalan kızın 5510 sayılı kanun kapsamında çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • Yetim kalan kızın yabancı kontenjanla ülkeye giriş yapmamış olması, Türkiye vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Yetim maaşı alacak kızın sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.

Maaş kesilmesi için gereken şartlar

 • Evlenme halinde, anne babadan kalacak maaş hakkı yitirilir. Ancak evlenme durumunda kıza çeyiz yardımı yapılacak, 2 yıllık maaş tek seferde verilecektir. Evlenmeden önce son kez aylık alınır ve bekarken alınan aylıkların geri ödenmesi söz konusu olmaz.
 • Sigortalı işe başlama halinde anne babadan kalan aylık kesilir. Ancak günübirlik olarak yapılacak işler, sigorta gerektirmeyen gündelikçilik gibi meslekler maaşın kesilmesi için neden oluşturmaz. Sürekliliği bulunan ve sigorta girişi yapılan işlerde aylığın kesilmesi durumu söz konusu olur.
 • Anne veya babadan birinin vasiyetinin, maaşın alınmaması yönünde olması durumunda, maaş bağlanmışsa bile kesilebilir.

Hem eşten hem babadan maaş  alma durumu

Yapılan son düzenlemelerden sonra hem eşten hem babadan maaş alabilmek mümkün olmaktadır. İki farklı alanda alınan maaşlardan biri yetim maaşı olarak diğeri dul maaşı olarak geçmektedir.

Kadının emeklilik durumunda anne babadan maaş alması 

Kadının emeklilik durumunda anne babadan maaş alabilmesi için bekar olması veya boşanmış olması yeterlidir. Kadının SSK- Bağ-kur'dan emekli olması durumunda da öksüz yetim maaşı alabilmektedir.

Her iki ebeveynden de maaş alınabilir mi

Her iki ebeveyn de emekli sandığı emeklisi ise kadın her iki maaşı da alabilmektedir. Fakat emekli sandığından alabileceği maksimum maaş miktarı iki olduğundan kendisi de emekli sandığı emeklisi ise ebeveyn maaşlarından birini seçmesi gerekecek ve üç maaşı aynı anda alamayacaktır. Bu durumda kadının yüksek olan maaşı seçme gibi bir hürriyeti vardır. Aynı zamanda isteğe bağlı emeklilik durumunda da herhangi bir maaş kesilme durumu söz konusu değildir. Her iki ebeveynin maaşını tam alması için ebeveynlerin farklı kurumlardan emekli olması yeterlidir.

Hangi Durumlarda Kadına Anne Babasından Maaş Bağlanmaz?

Kadının, ölen anne babasını kasten öldürmekle suçlanması durumunda, kişilerden gelecek maaşı alması önlenir. Bunun yanında anne babayı yaşarken malul duruma getirme, öldürmeye teşebbüs etme, iş göremez duruma getirme gibi suçlarda, anne babadan gelecek maaşı almasının önüne geçilir. Kadına aile mahkemesinde açılacak davada kadının haksız bulunması durumunda anne babadan gelecek maaş alınamaz. Kendisine bağlanacak maaş için anne babaya yaşadıkları sırada ağır suç işlemesi durumunda kadın, maaştan men edilir. Miras hakkını kaybetme koşullarında da kadın maaş alamaz. Aynı zamanda anne babadan kalan maaş miras sayıldığından kızın reddi miras davası açması durumunda da maaş hakkını kaybeder ve bu davanın geri dönüşü yoktur.

Anne Babanın 2008 Sonrasında Ölmesi Durumunda Maaş Durumu

 • Anne babanın her ikisi de SSK emeklisi ise, kıza yüksek olan maaşın tamamı, düşük olanın yarısı bağlanır.
 • Ebeveynlerden her ikisi de Bağ-Kur emeklisi ise, yine yüksek olan maaşın tamamı, düşük olanın yarısı bağlanır.
 • Ebeveynlerden birbirinden farklı emeklilik türlerine sahipse, her iki aylık da tam bağlanır.

Son Güncelleme: 28.11.2019 14:51
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler