Kira sözleşmesi nasıl yapılır? Kira sözleşmesi yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Kira sözleşmesi nasıl yapılır? Kira sözleşmesi yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Özellikle ülkemizde kiracı sayısı oldukça yüksektir. Kira sözleşmesi kiracı ve mülk sahibi arasında uyulması gereken kuralları içerir. Peki kira sözleşmesi nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli. İşte kira sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler.

Ülkemizde nüfusun büyük bir çoğunluğu kiracı olarak evlerinde oturuyor. Bir kişi ev kiralarken mutlaka kira sözleşmesi yapmalıdır. Kira sözleşmesi ev sahibinin olduğu kadar kiracının da haklarını korumaktadır.

Kira sözleşmesi sadece ev kiralamada değil iş yeri kiralamada da geçerlidir. Kira sözleşmesinin temelinde iki tarafından haklarının belirlenmesi yatar. Kira sözleşmesi yaparken belli bir takım noktalara dikkat edilmelidir.

Kira sözleşmesi nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli!

Kira sözleşmesi hazırlanırken sözleşmenin belirlenmiş içeriğe uygun şekilde olması gerekir. Ayrıca sözleşmede her iki tarafında isteklerine yer verilmeli ve buna uygun şartlar yer almalıdır. Kira sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gereken temel noktalar şu şekildedir:

  • Sözleşmeyi yapan kişinin belirlenmesi
  • Kira dönemi öncesinde olan borçların belirlenmesi
  • Kiranın hangi oranda artacağına yer verilmeli
  • Kiralanan yer ile sözleşmedeki yerin aynı yer olduğunun belirtilmesi
  • Kira ödemesinin nasıl yapılacağı
  • Depozito geri alım şartları
  • Apartman giderlerinden kimin sorumlu olduğu

Kira sözleşmesinde sözleşmeyi yapan kişinin belirlenmesi

Sözleşme yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli maddedir. Kira sözleşmesini kesinlikle mal sahibi ile yapmalısınız. Mal sahibiyle hazırlanmayan sözleşmeler yasal olarak geçersizdir. Eğer mal sahibinin bir özrü var ise bu durumda vekalet eden kişiyle yapılmalıdır.

Kira sözleşmesinde kira dönemi öncesi borçların belirlenmesi

Bu madde de dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Çünkü kiralanacak yerin eski dönemden bir borcu kalmış ise bunun sözleşme yapılmadan önce belirtmelisiniz. Bunu madde olarak da sözleşmeye ekleyip eskiye dönük bir borç bulunması halinde ödemeyi ev sahibinin yapacağını belirtmelisiniz.

Kira sözleşmesinde kiranın hangi oranda artacağının belirlenmesi

Kira artışı kanuna göre enflasyon oranına göre artabilir. Ancak yine de belli bir madde koyulmalıdır. Bu oranı sözleşmede esnek de bırakabilirsiniz ancak fahiş bir artış yapılmaması için belli maddeler koyulmalıdır.

Kira sözleşmesinde kiralanan yerin sözleşmede geçen yerle aynı olmasının belirlenmesi

Kira sözleşmesinde yazan yerle kiralanan yerin aynı adreste bulunmaması durumda resmi başvurularınızda sorun çıkabilir. Bu nedenle kira sözleşmesinde bu maddeye dikkat etmelisiniz.

Kira sözleşmesinde kiranın ne şekilde ödeneceğinin belirlenmesi

Kira sözleşmesinde mutlaka kiranın nasıl ve hangi tarihler arasında ödenmesi gerektiği belirtilmelidir. Aksi takdirde bu mal sahibinin olduğunu kadar kiracının da olumsuz durumlarla karşılaşmasına neden olur. Eğer kira banka yolu ile ödenecekse havale veya EFT ücretini kimin ödeyeceği de belirtilmelidir.

Kira sözleşmesinde depozitonun hangi şartlarda geri alınacağının belirlenmesi

Bilindiği gibi depozito ev sahibinin mülkünü koruması adına aldığı ve mülke zarar gelmemesi durumunda kiracının evden ayrılırken geri aldığı ücrettir. Ancak bazı ev sahipleri bahaneler üreterek depozitoyu vermek istemiyor. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mutlaka depozito maddelerini sözleşmeye koyun.

Kira sözleşmesinde apartman giderlerini kimin karşılayacağının belirlenmesi

Genel olarak kira sözleşmelerinde aidat, apartmanın giderleri gibi ödemeleri kiracı yaparken, apartmanın veya evin genel yapısıyla ilgili bir sorun olması durumunda ortaya çıkan ücreti ev sahibi öder. Ancak bunu da kira sözleşmesine yazarak belirtmekte fayda var.