Kınayı elden ve vücuttan çıkarma yöntemleri nelerdir?

Kınayı elden ve vücuttan çıkarma yöntemleri nelerdir?

Bir gelenek olarak uygulanan kına, yalnızca iki hafta gibi kısa bir süreden sonra estetik görünümünü kaybetmeye başlar. Bu süreçte cildinizde bulunmasını istemediğiniz kınayı elden çıkarma yöntemleri ile ilgili takip etmeniz adımları içeriğimizde derledik.

İslam geleneği olarak kına, geçmişten bugüne kadar geliyor. Kına gecelerinde geline kına yakılması kültürümüz haline geliyor. Bazı insanlar kınanın yakılmasıyla birlikte rengi ve kokusunu sevmezken, kına ilk yakıldığında etkileyici bir görüntü sergilese de iki hafta gibi bir süre sonra sabun ve su etkisiyle deforme olur ve bu görüntü ilk günkü kadar estetik olmaz.

Kına nasıl çıkarılır?

Kınanın çıkarılabilmesi için en etkili yöntemlerden bir tanesi tuzlu sudur. Su içerisine belli miktarda tuz atıp elinizi tuzlu su içerisinde 20 dakika kadar bekletin ve kına elinizden çıkana kadar bunu her gün uygulayın.

Saç kremi yöntemi

Saç kremi de kınayı çıkarabilmek için en etkili ürünler arasında yer alıyor. Saç kremini kına olan noktaya uygulayıp ovuşturun ve kına elinizden çıkana kadar tekrar uygulayın.

Diş macunu yöntemi

Diş macunu da yine kınanın çıkarılabilmesi için son derece etkilidir. Kına olan noktaya diş macunu sürüp kurumasını bekleyin. Akabinde kuruduktan sonra ovuşturarak kınayı çıkarın.

Zeytinyağı yöntemi

Cildinizden kınayı çıkarabilmek için kınalı bölgeye zeytinyağı uygulayın.

Limon ve karbonat karışımı

Limon suyunu karbonat üzerine sıkarak hamurlaştırın ve kına olan bölgeye uygulayarak 10 dakika beleyin. Kuruduktan sonra ovun ve suyla durulayın. Eğer kına hala geçmemişse işlemi tekrarlayın. Limonlu karbonat elinizi kurutabileceğinden işlem sonrasında elinizi nemlendirmeyi unutmayın.