Kariye camii ne zaman yapıldı? Neden müze oldu? Kariye ne demek?

Kariye camii ne zaman yapıldı? Neden müze oldu? Kariye ne demek?

Tarihi Kariye cami yeniden ibadete açıldı. Vatandaşlar yeniden ibadete açılan Kariye camii ne zaman yapıldı, neden müze oldu ve Kariye ne demek sorularını araştırmaya başladı.

İstanbul’da bulunan tarihi cami Kariye cami yeniden ibadete açıldı. Yeniden ibadete açılan tarihi caminin ardından vatandaşlar Kariye ne demek, kariye cami ne zaman yapıldı gibi soruları gündeme getirdi.

Kariye ne demek?

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Kariye Camii Cumhurbaşkanı kararı ile yeniden ibadete açıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla tarihi mekanın Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis kararının kaldırıldığı ve ibadete açıldığı görüldü.

Bizans döneminden kalma olan tarihi cami İstanbul’un fethinden sonra 1511 yılına kadar kilise olarak kullanılmış ardından camiye çevrilmiştir. 1945 yılında müze ve müze deposu olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilen cami yeniden ibadete açılacak.

Kariye’nin anlamı ise eski dilde köydür. Ancak caminin eski adı Chora Kilisesidir. Tarihi yapının adı dilimize Kariye olarak çevrilmiştir. 1511 yılında 2. Bayezid’in sadrazamlarından Atik Ali Paşa tarafından camiye çevrilen mekan Atik Ali Paşa Cami olarak da bilinmektedir.

Kariye cami tarihi

Geçmişi 6. Yy kadar dayanan tarihi mekan Osmanlı’nın ikinci döneminde restore edilmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. İlk önce manastır olarak 534 yılında 1. Justinianus döneminde Aziz Teodius tarafından yapılmış ve belli dönemlerde yapılan onarımlar sayesinde günümüze kadar gelmiştir.

Kariye’nin bir başka önemi ise Bizans döneminde imparatorluk sarayı ve devlet idare merkezinin Haliç kıyısında olmasıdır. Mekan konumu nedeniyle de ayrı bir öneme sahipti.

1511’de camiye dönüştürüldü

İstanbul’un fethinin ardından 1511 yılında 2. Bayezid’in sadrazamlarından Atik Ali Paşa tarafından camiye dönüştürülen Kariye Camii paşanın adıyla da bilinmektedir.

1945 yılında MEB’e depo olarak verildi

29 Ağustos 1945 yılında Bakanlar Kurulu Kararıyla müze ve müze deposu olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilen Kariye müzesi şimdi yeniden camiye dönüştürülecek.

Resmi Gazete kararıyla ibadethane oldu

Tarihi mekan 2019 yılında Danıştay kararıyla müze statüsünden çıkarılarak ibadete açılmasına karar verildi. Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tarihi mekanın mimarisine bakıldığında dış girişte Hz. İsa’nın hayatını anlatan, iç girişte ise Hz. Meryem’i anlatan mozaikler bulunuyor. Bunların yanı sıra çok sayıda alanda Hristiyan teolojisini anlatan freskler yer alıyor.