Kapıcı nedir? Apartman kapıcısı görevleri nelerdir? Kapıcı nereye şikâyet edilir?

Kapıcı nedir? Apartman kapıcısı görevleri nelerdir? Kapıcı nereye şikâyet edilir?

Şehirleşmenin artmasıyla birlikte hayatımıza pek çok yeni meslek girmiştir. Bu mesleklerden biri de kapıcı mesleğidir. Kapıcı nedir? Ne demek? Ne iş yapar? Nasıl Olunur? merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kapıcı olmak için neler yapılması gerektiği araştırılıyor.

İnsanlar zaman içerisinde şehir kültürüne adapte oldu ve bu nedenle de yeni alışkanlıklar elde etmeye, yeni meslekler oluşmaya başlandı. Şehir hayatında temizlik görevliler, çöpçüler ve kapıcılar yer almaya başladı. Köylerde evlerin ve çevrenin temizliği kişilere ait iken şehir hayatlarında bu durum daha farklıdır. Bu görevleri yerine getirmeleri için meslekler yer almaktadır. Bu meslekler arasında yer alan kapıcının görevleri merak ediliyor. Özellikle şehirlerde apartman kültürü çok fazla ve her apartmanda bir kapıcı yer alıyor.

Kapıcı Nedir? Görevleri Nelerdir?

Kapıcı mesleği günümüzde ortaya çıktı sanılsa da durum öyle değildir. Osmanlı Devleti zamanından beri gelen bir meslektir. Osmanlı Devleti zamanında saray kapılarında bekleyen ve bulunduğu bölgede görevlerini yapanlara kapıcı denmekteydi. Bu kapıcılar bekçilik, temizlik, alışveriş, getir götür, düzenleme ve çöp toplama gibi görevleri yerine getirmektedir. Kapıcılar apartmanlarda yer aldığı gibi sitelerde de yer alabilmektedir. Görevlerine göre maaş alırlar.

Kapıcıların Görevleri

-İşveren ile iletişim halindedir.

-İşverenin verdiği görevleri yerine getirir.

-Kalorifer dairelerini kontrol eder ve yakma- söndürme işlemlerini yapar.

-Apartman ve sitede yer alan araçları ve malzemeleri korur ve gerektiğinde kullanır.

-Bekçilik yapar, güvenliği sağlar.

-Bahçe düzenleme, çöp toplama, apartmanı temizleme, yıkama gibi görevleri yerine getirir.

-Tamir, bakım gibi işleri yapabiliyorsa bunları da yapar.

-İş sözleşmesinde yer alan maddeler doğrultusunda görevlerini yerine getirir.

Kapıcı Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Kapıcı mesleği için herhangi bir şart bulunmamaktadır. İşverenin aradığı şartlara göre kapıcı olunmaktadır. Bu şartlar genellikle yaş şartı, eğitim şartı, ikamet şartı veya konut şartı olmaktadır. Kapıcı olmak için cinsiyet fark etmemektedir. 18 yaşından büyük olunmalıdır. Eğitim şartı pek aranmamaktadır ancak bazı apartmanlarda durum değişebilir.

Dürüst ve ahlaklı biri olmalıdır. Kapıcı olmak için iş sözleşmesi onaylamanız gerekmektedir. İş sözleşmesi yapmamak bir suçtur. İş sözleşmesinin içerisinde işe başlama tarihi, görev tanımı, işveren ve çalışan ile ilgili bilgiler, çalışma saatleri, maaşın ödenme günleri gibi bilgiler yer almaktadır.

Kapıcı Nereye Şikâyet Edilir? Nasıl İşten Çıkarılır?

Kapıcı ile ilgili şikayet durumu söz konusu olduğunda ilk olarak kapıcı ile yüz yüze konuşulmalı ve anlaşmazlık çözülmeye çalışılmalıdır. Konu çözülemiyorsa ve sıkıntı giderek büyüyorsa devreye işveren veya yönetici girmelidir.

Kapıcıyı işten çıkartmak istiyorsanız bu durumda sözleşmeye bakılmalıdır. İş sözleşmesi yapılmamışsa bu durumda sözlü olarak işine son verilebilmektedir. İşverenin sözlü olarak anlaşmanın sona erdiğini belirtmesi yeterlidir. Yazılı bir sözleşme yer alıyorsa durum daha farklı ilerler. Kapıcı iş sözleşmesinin sonlandırılması durumunda kıdem tazminatı alabilmektedir. Ayrıca iş sözleşmesini 6 iş günü içerisinde sonlandırma hakkı da bulunmaktadır. İşveren sözleşmeye göre hareket etmediyse bu durumda da iş sözleşmesi sonlandırılabilmektedir.