Kapıcı çalıştırma saatleri nelerdir? Kapıcı çalıştırma yönetmeliği açıklandı

Kapıcı çalıştırma saatleri nelerdir? Kapıcı çalıştırma yönetmeliği açıklandı

2021 yılı kapıcı çalıştırma yönetmeliği açıklandı. Açıklanan yönetmelikte kapıcıların çalışma saatleri de yer aldı. Peki kapıcı kaçtan kaça kadar çalışıyor? Yanıtı haberimizde...

Kapıcı ve diğer apartman görevlilerini ilgilendiren 2021 yılı kapıcı çalıştırma yönetmeliği açıklandı. Özellikle konutlarda görev alan kapıcıların merakla beklediği bu yönetmelikle birlikte kapıcıların günlük çalışma saatleri de belli oldu. Peki kapıcı kaçtan kaça kadar çalışıyor?

Kapıcı Kaçtan Kaça Kadar Çalışıyor?

2021 yılında kapıcıların kaçtan kaça kadar çalışacağı kapıcı çalıştırma yönetmeliğinin açıklanmasıyla beraber belli oldu. İş Kanunu’na göre kapıcıların çalışma saatleri şu şekilde:

- Haftalık 45 saati geçemez.

- Yönetim ile işçi arasında imzalanacak sözleşme ile haftalık çalışma süresi 45 saatin altında da belirlenebilir.

- Çalışma süresi kapıcının fiili olarak işte yani çalışırken geçen süredir.

- Kapıcının günlük çalışma süresi en fazla 4’e bölünebilir. Aşağıda buna ilişkin önek kapıcı çalışma çizelgesi verilecektir.

- Ara dinlenmelerde geçen süre çalışma süresinden sayılamaz. Ara dinlenme süreleri çalışmadan geçen sürelerdir. Ara dinlenme süresi 4 saat ve daha kısa süreli çalışmada 15 dakika, 4 saatten fazla ve 7,5 saate kadar olan çalışmalar için yarım saat, 7,5 saatten fazla sürecekse 1 saatten az olamaz.

- Kapıcıya iş kanunu ve yönetmelik gereği haftada en az 1 gün yani 24 saat kesintisiz haftalık izin verilmelidir.

- Postalar arası çalışma zamanının en az 12 saat olması gerekmektedir.

- Kapıcı gece vardiyasında 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz.