Kandilli'den İstanbul için korkutan 7.2 şiddetinde deprem uyarısı

Kandilli'den İstanbul için korkutan 7.2 şiddetinde deprem uyarısı

İTÜ, Boğaziçi ve Ankara Üniversiteleri’nden bilim insanları, meydana gelebilecek depremler hakkında eski kayıtlardan yola çıkarak tahminlerde bulundular. Yapılan açıklamalar İstanbul halkını endişelendirdi. Kandille'den İstanbul için korkutan 7.2 şiddetli deprem uyarısını yazımızda bulabilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi Kandillli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, yaptığı açıklamayla İstanbulluları endişelendirdi. Özener, şuanda 7,2’lik bir enerjinin biriktiğini ve bu yüzden 1 ay ya da 10-15 gün sonra gibi dönemlerde depremler olabileceğini söyledi.

Son 1500 yılın deprem verilerini inceleyen İTÜ, Boğaziçi ve Ankara Üniversiteleri’nden bilim insanları, meydana gelebilecek depremlerin özellikleriyle alakalı tahminlerde bulundu. Öngörülerine göre, İstanbul’un güneyindeki Kuzey Anadolu Fay Hattında doğudan batıya doğru sırasıyla7.5, 7.4, 7.2 şiddetinde depremler meydana gelecek.

Bunlara ek olarak Prof. Dr. Haluk Özener, "Tarihsel depremler ve kayıtların devam edeceği gibi bir düşüncemiz ve bunun yanında bu periyotun dolması için minimum 2, maksimum 4 tane daha depreme ihtiyacımız var" diyerek 1500 yıllık deprem kayıtlarını incelediklerini de belirtti.

"Fayın yerlerini tespit ettik, son yıllardaki sismik aktiviteyi, GPS hızlarını inceledik ve Kuzey Anadolu Fayı'nın 2,5 santim civarında bir hızla Güneybatı yönünde hareket ettiğini biliyoruz. Bu da enerji birikimine yol açıyor. Kuzey Anadolu Fayı'nın Marmara Denizi içinde henüz kırılmamış olan kısmının ne kadarlık deprem üretebileceği konusunda detaylı bir çalışma. Biz depremleri kümelediğimizde 7 tane periyot buluyoruz. Bu periyotlar içinde düşen depremlere baktığımız zaman, her bir kümede 4 ila 6 deprem olduğunu tespit ediyoruz. İçinde bulunduğumuz periyotta sadece 2 deprem olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla tarihsel depremler ve kayıtların devam edeceği gibi bir düşüncemiz ve bunun yanında bu periyotun dolması için minimum 2, maksimum 4 tane daha depreme ihtiyacımız var. Yapılan hesaplamalara göre Marmara Denizi içerisinde Kuzey Anadolu Fayı'nın 3 tane farklı segmentinin olduğu, bu segmentlerinde 7.2, 7.4, 7.5 büyüklüğünde deprem üretecek potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyoruz" ifadelerinde bulundu.

O anda deprem olduğunda bile şaşırmayacağını söyleyen Özener, biriken enerjinin bir şekilde ortaya çıkacağını ve başta İstanbul olmak çevre illerin ve birçok ilin de bundan etkilenebileceğini anlattı.

İstanbul en çok etkilenecek kent olacak

Haluk Özener, "Marmara Denizi’nde olacak depremde, nüfus yoğunluğuna bakarsanız tabii ki İstanbul başta olmak üzere çevre iller, belki bir 10 tane il bu depremden etkilenecek. Ama tabii ki başta 15-17 milyon diye belirttiğimiz nüfusa sahip İstanbul, en çok etkilenecek kent olacak. Nüfusun yoğun olması, ekonominin kalbi olması, sanayinin kalbi olması dolayısıyla İstanbul, Marmara bölgesi çok önemli" ifadesini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Deprem değil bina öldürür. Dolayısıyla deprem güvenli binalarda yaşamak gerekir. Bu noktada karar vericilere büyük rol düşüyor. Karar vericiler belli önlemler almalı. Bunların en büyüğü de kentsel dönüşümdür. Kentsel dönüşümün biran önce tamamlanması, hedeflerin takip edilmesi büyük önem taşıyor. Ve bu süre içerisinde bize düşen şey, belki biraz dua etmek, olası depremin biraz bizi beklemesi ve depreme hazır hale gelmemiz. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yıllık kentsel dönüşüm hedefinin 300 bin olduğunu söyledi. 20 yılda bu işin tamamen çözüleceğinden bahsetti. Biz bilim insanları olarak bu hedefleri çok önemsiyoruz. Bu hedefler güzel ama takip edip gerçekleştirmek kesinlikle karar vericilere düşüyor. Ümit ediyorum bu kapıdaki Marmara depremi bizi 20 yıl bekler" dedi.

Tsunami olma ihtimali de var

Olası depren,mlerle birlikte tsunami olması ihtimalini de değerlendiren Profesör, son olarak da şu cümleleri ekledi:

"Kayıtlarda da Marmara Denizi içerisinde Tsunami görülmüş. Hayalinize Uzak Doğu'da depremlerden sonraki tsunamiler gelmesin. Kuzey Anadolu Fayı'nın batı kesimindeki fay doğrultu atımlı bir faydır. Çok ciddi bir tsunami beklenmeyebilir. Marmara Denizinde olabilecek tsunami açıkçası deniz tabanında meydana gelecek heyelanlardan sonra olacak. Bu heyelanlardan sonra oluşacak dalgalar tsunami oluşturacak. Marmara Denizi için arkadaşlarımızın yaptığı simülasyon çalışmalarında 2 - 2 m 20 cm gibi dalga boyu yükseklikleri geliyor. Şunu söyleyeyim, Tsunami olacaktır ama Marmara Denizi’nde olacak depremden sonra meydana gelecek zararlar, tsunaminin meydana getireceği zararlardan kat ve kat büyük olacaktır. Ancak tsunamiyi de boş geçmeyelim, biliyorsunuz. Bodrum depremi oldu. Oradan sonra oluşan küçük bir tsunami dalgası, 30 cm yükseklikteki bir dalga denizdeki teknelerin çarpışmasına sebep oldu. Dolayısıyla diz kapağını geçecek miktardaki bir tsunami dalgası açıkçası insanların yaralanmasına ve ölümüne sebep olacaktır. Dolayısıyla olası bir Marmara Denizi depreminden sonra vatandaşları meraklı bir şekilde kıyıya, deniz kenarlarına gitmektense iç bölgelere yüksek kesimlere gitmelerini öneriyoruz."