Kanada göçmenlik başvuru şartları nelerdir? Göçmenlik başvurusu nasıl yapılır, evraklar ve işlemleri

Kanada göçmenlik başvuru şartları nelerdir? Göçmenlik başvurusu nasıl yapılır, evraklar ve işlemleri

Kanada, göçmenlik başvurularının en fazla yapıldığı ülkeler içerisinde yer almaktadır. Kanada göçmenlik başvurusu detayları ve evraklar hakkında merak edilenleri içeriğimizde derledik.

Kanada göçmenlik başvuruları Express Entry’dan dijital ortam üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru evrakları IELTS ile TEF sınav sonuçları ve gereken belgelerle birlikte Kanada’daki iş yerinden çalışma davet mektubu sisteme taratılabilmektedir.

Kanada göçmenlik başvurusu detayları

Kanada göçmenlik başvuruları Express Entry’de yayınlanmış ve göçmenlik talebi olan kişinin bütün bilgilerinin doldurulduğu evraklardır. Online adımlarla erişim sağlandıktan sonra form içerisinde eğitim düzeyi, dil, meslek deneyimi, hobiler, sertifikalar ve sınav sonuç bilgileri girilmektedir.

Kanada göçmenlik başvuru şartları nelerdir?

Kanada göçmenlik başvurusunda bulunan adayların bazı şartlara haiz olması gerekir. Buna göre;

Sabıka kaydının olmaması,

Sağlık probleminin olmaması,

Kanada güvenliğine tehdit oluşturabilecek faaliyetlerde yer almaması,

Kanada’da kalınacak yerin bilgilerinin verilmesi,

Gelir belgesinin beyan edilmesi,

Eğitim düzeyinin yeterli olması gerekmektedir.

Kanada göçmenlik puan sistemi çalışma prensibi

Kanada göçmen puan sisteminde dikkat edilen temel noktalar; eğitim düzeyi, yabancı dil seviyesi, Kanada’da 1. veya 2. derece akrabanın yaşayıp yaşamadığı, davet mektubu puanlama sistemine etki eder.

Kanada göçmenlik başvuruları nasıl yapılmaktadır?

Kanada göçmenlik başvurularını intenet üzerinden yapabilmek için https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry/works.html adresine giriş yapabilirsiniz. Açılan ekranda kendi başvuru tipinize uygun alanları doldurduktan sonra uygunluğunuzu öğrenebilirsiniz.

Kanada göçmenlik onayı IELTS sınav sonucu ne kadar olmalı?

Kanada’ya göçmenlik başvurusunun onaylanabilmesi için IELTS sonucunun bütün bölümlerde en az 6 puan olması gerekmektedir.

Kanada göçmenlik başvurularında eğitim düzeyi ne olmalı?

Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapan bireylerin en az lisans mezunu olması gerekir. Lisans eğitimini tamamlamış olan adaylar Kanada’dan davet mektubu almaması halinde başvuru onayı alma ihtimali düşecektir.

Kanada göçmenlik başvuruları ne zaman belli olur?

Kanada göçmenlik başvuruları, Express Entry’den başvuruların yapılmasını müteakip 6 ay içerisinde yanıtlanmaktadır. Kanada bütün bilgileri değerlendiren, bütün sınav ve profil bilgilerinden puanlandırma gerçekleşmektedir. IELTS, TEF sınav sonuçları ile hesaplanan CRS adı verilmiş olan puanda 423’e ulaşmayı başaran adaylara en fazla 60 gün içerisinde geri dönüş yapılır.

Kanada göçmenlik başvurusu yaş şartı önemli midir?

Kanada göçmenlik başvuru sürecinde en önemli noktalardan birisi de yaş şartıdır. Çalışma performansı yüksek olan gençlere, göçmenlik onayı verme ihtimali çok daha yüksek olmaktadır. Buna göre 18 – 35 yaş aralığındaki bireylerin onaylanma ihtimali çok daha yüksek oluyor. 46 yaşından büyük adaylardaysa yaş kriterinden kazanılan ek puanlar dikkate alınmamaktadır. 46 yaş üstü adaylar yalnızca yabancı dil sınavı, davet mektubu, 1. veya 2. derece yakınların Kanada’da ikamet ediyor olması, tecrübe ve Kanada’da ikamet etmeye elverişli planlamaya sahip olması gibi şartlarla Kanada’da yaşayabilmektedir.