Kamu daireleri çalışma saatleri değişti mi?

Kamu daireleri çalışma saatleri değişti mi?

Pazartesi günü yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından, daha önce alınan tedbirlere ek yeni Kovid-19 tedbirleri alındı. Bu bağlamda kamu kurum ve kuruluşlarının çalışma saatlerinde de değişikliğe gidildi. Yeni düzenlemeye göre, kamuda çalışan personellerin mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi. 2 Aralık 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak çalışma saatleri bir sonraki karara kadar bu şekilde uygulanacak.

Ülkemizde son dönemde yükselen koranavirüs vakalarından dolayı yeni tedbirler alınmaya başlanmıştı. İlk olarak 20 Kasım 2020 tarihinde hafta sonu yasaklarıyla başlayan tedbirler, 30 Kasım 2020 tarihi itibariyle daha da genişletilmişti. Hafta içi 21.00-05.00 arasında, hafta sonu ise cuma akşamı 21.00’de başlayan, pazartesi sabahı 05.00’te biten sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Sabah saatlerinde ve akşam iş çıkışı saatlerinde hem trafikte, hem toplu taşımada yoğunluğu azaltmak için kamu personellerinin çalışma saatlerinde de değişikliğe gidildi. Bu değişikliğe göre kamu personelleri, sabah saat 10.00’da işbaşı yapacak, akşam saat 16.00’da ise mesailerini sonlandıracak.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı imzasıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarına bir yazı iletildi.

2 Aralık 2020 tarihinde başlayacak olan yeni düzenlemeyi aktaran yazıda, tüm kamu ve kuruluşlarının işlerini aksatmadan yeni düzenlemeye geçilmesi arz ve rica edildi. Cumhurbaşkanı tarafından alınan bu karar, 10.00-16.00 saatleri arası kamu personellerinin çalışma saati olarak ilan edildi.

Cumhurbaşkanı, koranavirüs salgını kapsamında yeniden başlayan tedbirlere eklenen bu tedbirler de salgının seyrini olumlu şekilde değiştirmezse yeni ve daha sert tedbirler alacağını konuşmasına ekledi.