08 Mayıs 2021 Cumartesi 22:43
Kadir Gecesi'nde hangi zikir ve tesbihler çekilmeli? Kadir Gecesi zikir ve tesbihleri
Takip Et:

İslam dininin en önemli gecelerinden olan Kadir Gecesi bu gece eda ediliyor. Kur’an-ı Kerim’in Hira Mağarası’nda Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’e inmeye başladığı Kadir Gecesi her sene Ramazan Ayı’nın 27. gecesi olarak idrak ediliyor. Kadir Gecesi’nde binlerce Müslüman Ramazan Ayı süresince tuttukları oruçlar ve yaptıkları ibadetler dışında Kadir Gecesi’nde de ibadetlerini sürdürecekler. Kadir Gecesi’nde çekilmesi gereken tespih ve zikirler ise birçok Müslüman tarafından merak ediliyor. Peki, Kadir Gecesi’nde hangi zikir ve tespihler çekilmeli? İşte Kadir Gecesi zikir ve tespihleri…

Kadir Gecesi’nde çekilmesi gereken tespihler

Kadir Gecesi’nde 1 kere Sübhanallah, 1 kere Elhamdülillah, 1 kere La İlahe İllallah demek 700 bin tespih, tahmid ve tehlilden daha kıymetli olur.

La ilahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim. (Hz. Peygamber (S.A.V.) buyurdu: "Her kim bu duayı 3 kere okursa sanki Kadir Gecesini idrak etmiş gibi sevaba nail olur.")

Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyil azim.

Kadir Gecesi’nde 3 kere "La ilahe illallah" söyleyen müslümanın, 1.’de tüm günahları bağışlanır. 2.’de Cehennemden kurtulur, 3.’de Cennete girer. [Tefsir-i Mugni]

Kadir Gecesi’nde hangi ibadetler yapılmalı?

  • Bol bol zikir ve evrad ü ezkarda bulunmak gerekiyor.
  • Kur’an-ı Kerim okumak: okuyanları dinlemek, uygun yerlerde Kur’an ziyafetleri vermek, Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları tazelemek ve kuvvetlendirmek gerekiyor.
  • Süfyan-i Sevri: "Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur"an okuyarak sonrasında dua etmek daha güzeldir" demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).
  • Üstünde namaz borcu olan Müslümanların nafile namazını kılmadan önce hiç yoktan 5 vakti kaza namazı kılmaları daha fazileti. Kaza namazı olmayanların nafile namazı kılması gerekir.
  • Peygamber Efendimiz (S.A.V)'e salât ü selâmlar getirmeli; O'nun şefaatini ümit ederek, ümmetinden olma şuurunu tazelemek gerekir.
  • Mü'minler ile helalleşilmeli; onlar ile irtibatımız cihetinden rızaları alınmalıdır.
  • Tefekkürde bulunulmalı; "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olacak şekilde hayatî meselelerde derin düşüncelere girilmeli.
  • Küs ve dargın olan kişiler barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmelidir.
  • İtikâfa girmek nefsi yasaklardan korumada daha etkili bir yöntem olduğundan dolayı, Ramazan Ayının son 10 gününde olması tahmin edilen Kadir gecesine rastlama imkânı ve umudunu da artırmayı sağlar.
  • İtikâf, insanı dünyevî meşgalelerden uzaklaştırarak daha çok ibadete vesile olmasıyla birlikte, genel anlamda hayatın anlamı üzerinde tefekkür etme imkânı da verir.

Kadir Gecesi’ne özel dua

Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir hadisi şeriflerinde “İnanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihya edenlerin geçmiş günahlarının affedileceğini” müjdelemiştir. (Buhari, “Fazlu Leyleti’l-Kadr, 1) Ramazan Ayının son 10 gününe girildiği zaman Hz. Peygamber (S.A.V) dünyevi işlerinden uzaklaşarak itikâfa çekilir, geceleri daha çok ibadet ve tefekkür ile geçirdiği gibi ailesini de ibadet için uyanık tutardı.

Hz. Aişe validemiz : “Ya Resulallah (S.A.V), Kadir Gecesi’ne rastladığım zaman nasıl dua edeyim?” diye sorunca, Peygamber Efendimiz (S.A.V) : “Ey Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” şeklinde dua ve niyazda bulunmasını tavsiye buyurmuştur (Tirmizi, Deavât 84). Kadir Gecesi’nde melekler yeryüzüne inerken bereket ve rahmet de iner. Kadir Gecesi’nde her iş için bir selamet ve saadet gecesidir. Kadir Gecesi’nin kadrini bilen ve onu iyilik İle ve ibadetlerle ihya eden kimse Allah katında yüksek yer ve şeref sahibi olur.


Son Güncelleme: 08.05.2021 22:43
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler