05 Ekim 2019 Cumartesi 20:18
Kadınlarda Bağkur ve Emekli sandığı emeklilik yaşı hesaplama
Takip Et:

Kadınların emeklilik yaşının hesaplanması erkeklerden daha farklıdır. Kadınlar yaş kriterinden dolayı daha erken emekli olabilmektedir. Ayrıca ev hanımları içinde emeklilik fırsatı sunulmuştur. Ev hanımları isteğe bağlı sigorta primlerini ödeyerek emekli olabilmektedir.

Emekli olmak isteyen kadınlar, emeklilik yaşının nasıl hesaplanacağını ve isteğe bağlı sigortanın nasıl ödeneceğini merak ediyor.

KADINLARIN EMEKLİLİK YAŞINI HESAPLAMA

Emekli olmak isteyen kadınlar emekliliklerini e- devlet üzerinden kolayca hesaplayabilirler. E- devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama butonuna emeklilik yaşı hesaplama veya hizmet dökümü alma yazabilirsiniz. Bu yazıları arattırdıktan sonra karşınıza çıkan sayfa da emeklilik yaşınız yazacaktır.

E- devlet üzerinden emeklilik yaşınızı sorgulamak için ilk olarak e- devlet resmi intenet sitesine giriş yapınız. Kimliğinizi doğruladıktan sonra arama butonuna emeklilik yaşı sorgulama yazabilirsiniz. Sigorta kolları olarak 4A, 4B ya da 4C seçeneklerinden hangisi size uygunsa onu seçiniz.

Hizmete başlama tarihiniz araştırdığınız sayfada yer alacaktır. Bu bilginin doğruluğunu kontrol ediniz çünkü bu bilgi doğrultusunda emeklilik yaşınız hesaplanmaktadır. En altta yazan sorgula butonuna basarak emeklilik yaşınızı sorgulayabilirsiniz.

Emeklilik yaşınız ve ödemeniz gereken primin ne kadar olduğu sorgulama butonuna bastıktan sonra görebilirsiniz.

SSK EMEKLİLİK YAŞI SORGULAMA

SSK diğer adıyla 4A ya bağlı olarak emekli olacak kadınları emeklilik yaşlarını SGK nin resmi intenet sitesi üzerinden sorgulayabilmektedir. Emeklilik bilgileriniz SGK intenet sitesi üzerinde yer almaktadır ve emekliliğinize ne kadar kaldığını ne kadar prim ödemesi yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

SGK’nin resmi intenet sitesine girdikten sonra sorgulama için bir form doldurmanız gerekmektedir. Bu formda hizmete başlama tarihi, kimlik numaranız, cinsiyetiniz, doğum tarihiniz, varsa maluliyet durumu, SSK prim günü sayısı, varsa yurt dışı gün sayısı gibi sorular yer almaktadır. Formu doldurduktan sonra gönder butonuna basınız. Gönder butonuna bastıktan sonra emeklilik yaşınız gösterilecektir.

BAĞ- KUR EMEKLİLİK YAŞI SORGULAMA

Bağ- kur’dan emekli olacak olan kadınlar emeklilik yaşını sorgulamak için SGK’nin resmi intenet sitesi üzerinden emeklilik yaşlarını sorgulayabilirler. SGK’nin resmi intenet sitesine giriş yaptıktan sonra yukarıda belirtilen SSK emeklilik yaşında olduğu gibi bir form doldurmanız gerekiyor. Bu formu doldurduktan sonra gönder butonuna basınız. Formu gönderdikten hemen sonra emekliliğinize ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz.

EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİLİK YAŞI SORGULAMA

Emekli sandığından emekli olacak olanlar emeklilik yaşını sorgulamak için SGK’nin resmi intenet sitesine giriş yaparak kolayca emeklilik yaşını sorgulayabilir. SGK’nin resmi intenet sitesi üzerine girdikten sonra hizmete başlama tarihini 2002 öncesi veya sonrası olarak seçmelidir.

Gereken bilgiler girildikten sonra emeklilik yaşınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Tamam butonuna basmanız yeterli.

3600 PRİM GÜNÜ ÜZERİNDEN KADINLARIN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Emeklilik şartları erkek ve kadınlarda farklı şekildedir. 3600 günden emekli olacak kadınların emekli olma şartları şu şekildedir:

-Hizmete başlama tarihi ve sigorta giriş tarihleri 2002 yılından önce olan kadınlar 15 yıllık hizmet süresini doldurduktan ve 3600 günlük prim ödemesini tamamlarsa 50 yaşında emekli olabilir.

-Hizmete başlama ve sigorta giriş tarihleri 2002 yılı ila2005 yılı arasında olan kadınlar 15 yıllık hizmet süresini doldurduktan ve 3600 günlük prim ödemesini tamamlarsa 52 yaşında emekli olabilir.

-Hizmete başlama ve sigorta giriş tarihleri 2005 yılı ila 2008 yılı arasında olan kadınlar 15 yıllık hizmet süresini doldurduktan ve 3600 günlük prim ödemesini tamamlarsa 54 yaşında emekli olabilir.

-Hizmete başlama ve sigorta giriş tarihleri 2009 yılı ila 2011 yılı arasında olan kadınlar 15 yıllık hizmet süresini doldurduktan ve 3600 günlük prim ödemesini tamamlarsa 56 yaşında emekli olabilir.

-Hizmete başlama ve sigorta giriş tarihleri 2011 yılından sonra olan kadınlar 15 yıllık hizmet süresini doldurduktan ve 3600 günlük prim ödemesini tamamlarsa 58 yaşında emekli olabilir.

KADINLARIN HİZMET SÜRESİNE VE İLK SİGORTASINA GÖRE EMEKLİLİK YAŞLARI

-Hizmete başlayan ve ilk sigorta girişi 1981 yılında olan kadınlar, 5000 prim gününü doldurduğunda 38 yaşında emekli olmaktadır.

- Hizmete başlayan ve ilk sigorta girişi 1984 ila 1985 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5000 prim gününü doldurduğunda 41 yaşında emekli olmaktadır.

- Hizmete başlayan ve ilk sigorta girişi 1986 ila 1987 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5150 prim gününü doldurduğunda 43 yaşında emekli olmaktadır.

- Hizmete başlayan ve ilk sigorta girişi 1989 ila 1990 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5375 prim gününü doldurduğunda 46 yaşında emekli olmaktadır.

- Hizmete başlayan ve ilk sigorta girişi 1992 ila 1993 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5600 prim gününü doldurduğunda 49 yaşında emekli olmaktadır.

- Hizmete başlayan ve ilk sigorta girişi 1995 ila 1996 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5825 prim gününü doldurduğunda 52 yaşında emekli olmaktadır.

- Hizmete başlayan ve ilk sigorta girişi 1997 ila 1998 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5975 prim gününü doldurduğunda 54 yaşında emekli olabilmektedir.

- Hizmete başlayan ve ilk sigorta girişi 1998 ila 1999 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5975 prim gününü doldurduğunda 56 yaşında emekli olmaktadır.

- Hizmete başlayan ve ilk sigorta girişi 1999 ila 2008 yılları arasında olan kadınlar, 20 yıllık sigortalılık süresi ve 7000 prim gününü doldurduğunda 58 yaşında emekli olmaktadır.Son Güncelleme: 05.10.2019 20:18
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler