Kadın ve erkeklerde erken emeklilik şartları nelerdir? Kimler hangi durumlarda erken emekli olabilir?

Kadın ve erkeklerde erken emeklilik şartları nelerdir? Kimler hangi durumlarda erken emekli olabilir?

Erken yaşta emekli olmak isteyenler için gerekli şartlar belli oldu. Belirli durumlarda erken emekli olabilen çalışanlar için belirlenen şartlar, kadın ve erkeklere göre farklılık gösteriyor.

İleri yaşlarda emekli maaşı almak isteyenlerin SGK’lı olarak çalışıp sigorta primi ödemesi gerekmektedir. Kadın ve erkeklerde farklılık gösteren emeklilik şartları vardır. Bu şartlar SGK tarafından belirlenmiştir. Şartları yerine getiren vatandaşlar SGK’ya başvurarak emekli olmaya hak kazanıyorlar.

Nasıl erken emekli olurum?

Kadın ve erkek kişilere göre farklılık gösteren emeklilik şartları erken emeklilikte de farklılık göstermektedir. Erken emekli olmak isteyenlerin yerine getirmesi gerek bazı şartlar vardır. Kadınlar erken emekli olmak için doğum yaptıkları zamanlara ait doğum borçlanması yaptırmaları sonucunda erken emekli olabilmektedir. Bu durum erkeklerde ise askerlik zamanını askerlik borçlandırması adı altında yaparak erken emekli olma hakkına sahip olabiliyorlar. Eğer sağlık sorunu olan bir kişi iseniz de bu yönde alacağınız rapor ile yine erken emekli olma şansına sahip olunuyor.

Diğer bir şekilde erken emekli olmayı isteyen kişiler için ise bazı meslek gruplarına uygulanan yıpranma payı ile emeklilik şansı doğuyor. Bu şekilde erken emekli olmak isteyenlerin prim günü ile belirlenen kat sayı çarpılarak kişiler erken yaşta emekli olabiliyor.

Bu tarz erken emekli olmak isteyen kadın veya erkekler, kendilerine uyan şartlar altında SGK’ya başvuru yaparak bu haklarını elde edebiliyorlar. Başvurunun zorunlu olduğu erken emeklilik durumunda bu başvurular yazılı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine iletilmelidir.