JGK Jandarma Uzman Erbaş Alımı İçin Seçimi Süreci Başlıyor

JGK Jandarma Uzman Erbaş Alımı İçin Seçimi Süreci Başlıyor

Jandarma Genel Komutanlığı 2019 senesi içinde uzman erbaş alımı yapacağını daha önceden duyurmuştu. Şimdilerde ise Jandarma Uzman Erbaş Alım Süreci Başlıyor! Komando ve Asayiş sınıfı uzman erbaş alımları kapsamında evraklar, spor, sözlü ve yazılı sınav aşamaları uygulanacak. İşte süreçle ilgili detaylar…

Jandarma Uzman Erbaş Alım Süreci Başlıyor!

Uzman Erbaş Alımları kapsamındaki başvurular geçen ay içinde Jandarma Genel Komutanlığı tarafından alınmıştı. Başvuru sonuçları Nisan ayında açıklandı ve şimdilerde ise mülakat süreci başlatılıyor.

Komanda ve Asayiş sınıfı uzman erbaş alımları bünyesinde toplam olarak 22.000 askerin alımı yapılacağı ifade edilmişti. Mülakatlara ise 40.000 kadar adayın çağırıldığı öğrenildi.

Kontenjan Binlerce Kişiyi Üzüyor

Kontenjan sınırının bulunması yüzünden binlerce aday mağdur durumuna düştü. Yaş ve KPSS koşullarından dolayı kontenjana alınmayan adaylar İçişleri Bakanlığı’na kontenjanların artırılması yönündeki taleplerini iletmek ve seslerini duyurmak istiyorlar.

Seçim Aşamaları Başladı

Jandarma tarafından yapılan duyuruda yayınlanan takvimde seçim sürecinin 6 Mayıs tarihinde başlayacağı görülüyor.

Adayların Yanında Bulundurması Gereken Belgeler

Jandarma Uzman Erbaş alımlarına gelecek olan adayların yanlarında aşağıda sıralanmış olan belgeleri de bulundurmaları gerekmektedir.

JGK Jandarma Uzman Erbaş Alımı İçin Seçimi Süreci Başlıyor

Seçim Aşaması

Uzman Erbaş alımlarında ilk olarak adaylar ön sağlık taramasından geçecekler ve bu aşamadan sorunsuz şekilde geçenler yazılı sınava girebilecekler.

Yazılı sınava katılacak adaylar KPSS’ye girmemiş olan adaylar olacaklar. KPSS puanları ile mülakatlara çağırılan adaylar yazılı sınava girmeyecekler.

Sözel ve sayısal konular üzerinden yapılacak olan yazılı sınav toplam olarak 50 puan üzerinden değerlendirilecek ve adayların en az 25 puan alması koşulu konacak.

Sözel Dersler

  • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi,
  • Türkçe,
  • Tarih,
  • Coğrafya,
  • Yurttaşlık Bilgisi

Sayısal Dersler

  • Matematik,
  • Genel Yetenek
  • Geometri

Spor

Ön sağlık ve yazılı aşamalarının başarılı bir şekilde atlatılması sonrasında adaylar spor bölümüne gelecekler. Spor bölümünde uygulanacak olan program aşağıdaki gibidir.

JGK Jandarma Uzman Erbaş Alımı İçin Seçimi Süreci Başlıyor

Fiziki Yeterlilik ve mülakat sınavları toplam olarak 50 puan üzerinden değerlendirilecek. Fiziki yeterlilik sınavı 35, mülakat sınavı 15 puan değerinde olacak. Fiziki yeterlilik sınavı 29 puandan az olan ve mülakat sınavından 10 puandan aşağı alan adaylar elenmektedirler.

Sözlü Mülakat

Spor aşamasından başarılı bir şekilde geçen adayları sırada sözlü mülakat aşaması beklemektedir.

Sözlü mülakatta, adayların konuşma yetenekleri, ses tonları, ne kadar heyecanlandıkları, düşünme yetenekleri, davranışları ve özgüvenleri gibi özellikler üzerinde incelemeler yapılmaktadır. Sınav mülakat komisyonu ile aday arasında soru ve cevap şeklinde diyaloglar kurulmaktadır. Bu aşamayı da başarılı bir şekilde atlatan adaylar sağlık raporu için hastaneye gönderilecektirler.