17 Nisan 2019 Çarşamba 02:22
Jandarma Uzman Erbaş Alım Sonuçları Ne Zaman Belli Olacak? Mülakat Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2019 Jandarma Uzman Erbaş Alımı
Takip Et:

Jandarma Uzman Erbaş Alım Sonuçları Açıklandı mı ? Mülakatlar Ne Zaman?

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından alımı yapılan Jandarma Uzman Erbaşların başvuruları 4 Nisan tarihinde bitmişti. Başvuruda bulunan binlerce kişi Jandarma uzman erbaş alımları sonuçlarını takip etmeye başladı.

Jandarma Uzman Erbaş Alım Mülakatları Ne Zaman?

Jandarma uzman erbaş alım mülakatlarına yönelik kesin bir tarih belirlenmiş değil. Adayların çağırılması hususunda hangi yöntemin izleneceği ve hangi belgelerin alınması gerektiği konusunda ayrıntılı duyurula yapıldı.

Aşağıdaki kısımda başvuru sonuçlarının görüntülenebilmesi için kullanılacak intenet adresi yer almaktadır. Sizde aşağıdaki bağlantıya tıklayarak başvuru sonucunuza ulaşabilirsiniz.

LİNK

Mülakata Çağırılacak Olanlar

Ön başvuru yaptıktan sonra başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin sınavları, Güvercinlik Jandarma Lojistik Komutanlığı’nda (Şehit Orgeneral Eşref BİTLİS Kışlası Batıkent/Yenimahalle/ANKARA) gerçekleştirilecektir.

Sınava katılım gösterecek olan adayların cep telefonu, hesap makinesi, çağrı yapılmasına yönelik herhangi bir cihaz ve fotoğraf makinesi gibi aletleri yanında getirmeleri yasaktır. Sınavlar 4 aşama şeklinde yapılacaktır. Adaylar aşamaları başarılı bir şekilde atlatmaları halinde sonraki aşamaya geçiş hakkı kazanacaklardır.

Bu aşamalar resmi olarak yayınlandığı şekli ile aşağıdaki şekilde olacaktır.

1- Ön sağlık muayenesi:

a- Adayların Tablo-1'de belirtilen boy ve kilo standartları ile adayların genel fiziki kusurlarının olup olmadığı kontrol edilecektir. İlgili şartları taşımayanlar müteakip aşamalara alınmayacaktır.

b- Adaylar, giriş koşullarında belirtildiği şekilde; genel vücut yapısı, ağız, çene ve diş yapısının düzgün olması, frengi, kellik, yüzünde fazla miktarda çiçek bozukluğu, çıban, yara ve yanık izleri, vücudunda dövme, dilinde pelteklik, tutukluk, kekemelik ayağında düz tabanlık ve gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. sağlık kusurlarının bulunmaması yönünden muayeneye tabi tutulacaktır.

 

2- Yazılı sınav:

a- KPSS notu olmayan adaylara yazılı sınav yapılacaktır.


b- Sözel (Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türkçe, Tarih, Coğrafya, Yurttaşlık Bilgisi vb.) ve sayısal (Matematik, Genel Yetenek vb.) konulardan yapılacak (50) puan üzerinden değerlendirilen yazılı sınav notunun en az (25) puan olması gerekmektedir.

 

3- Fiziki Yeterlilik Sınavı (FYS) (spor testi):

a- Adaylara uygulanacak FYS konuları ve baraj değerleri Tablo-3'te belirtilmiştir. Belirtilen FYS barajlarını geçen adaylar mülakat sınavına katılmaya hak kazanacaktır.

b- Adaylar yanlarında eşofman, şort ve spor ayakkabısı getirecektir.

c- Fiziki Yeterlilik Sınavına katılacak adaylar, herhangi bir sağlık kuruluşundan alacakları en az bir hekim imzalı "Adayın spor yapmasında sakınca yoktur." ibareli rapor getirecektir.

ç- Fiziki Yeterlilik Sınavının yapılacağı günde sağlık durumu itibariyle testlere katılamayacak durumda (Devlet hastanelerinden alınan en az üç hekim imzalı raporla) olan adaylar dilekçe ve raporları ile önceden müracaat etmeleri durumunda sınav takvimi içerisindeki başka bir günde sınava alınıp alınmayacakları hususu değerlendirilecektir.

 

4- Mülakat Sınavı:

a- Yazılı, Ön Sağlık Muayene ve FYS (Spor) sınavlarında başarılı olan adaylar, mülakat sınavına alınacaktır.

b- Mülakatta; adayın konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranışlardaki denge, kendine güven gibi hususlar gözlenerek elde edilen bilgiler Mülakat Komisyonunca değerlendirilecektir. Sınav mülakat komisyonu ile aday arasında yüz yüze, sözlü iletişim şeklinde, soru ve cevap yöntemi uygulanarak gerçekleştirilir.

 

Yukarıdaki kısımda belirtilen aşamaların her birinden başarılı bir şekilde geçmiş olanlar ve son aşama olarak güvenlik soruşturmasında herhangi bir pürüz çıkmayan adayların atamaları yapılacaktır. Adayların yerleştirildikleri yerler www.jandarma.gov.tr intenet adresinde Personel /öğrenci alım başvuruları ve sonuçları sekmesi altında duyurulacaktır.

Sınavı kazanan kişilerin ev adreslerine ek bir bilgilendirme postası gönderilmeyecektir. Sınav hakkındaki tüm duyurular https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris web sitesi üzerinden yapılacaktır.

 

Sınava Gelirken Temin Edilmesi Gereken Evraklar

 • Ön Başvuru Belgesi: İntenetten (www.jandarma.gov.tr) yapılan ön başvuruya ait "Aday Bilgi Formu"nun bilgisayar çıktısı,
 • Nüfus Cüzdanının orjinali
 • Nitelik Belgesi: Halen silahaltında bulunan adaylar için Tablo-2'de belirtilen esaslara göre tanzim edilen nitelik belgesi, (Nitelik belgesine adayın kuvveti, sınıfı ve branşı ile muhtemel terhis tarihi de yazılacak, açık olarak getirilen nitelik belgeleri kabul edilmeyecektir. Seçim aşaması sınav tarihleri, dağıtım iznine denk gelen adaylar, nitelik belgelerini acemi eğitimi gördükleri eğitim birliğinden alacaklardır. Aday bir (1) suret nitelik belgesini kapalı, mühürlü zarf içerisinde getirecektir). Nitelik belgesine iyi, orta, zayıf gibi değerlendirme kriteri yazılmayacak, sadece rakamla notlar yazılacaktır.
 • Denklik Belgesi: Lise öğrenimlerini yurt dışında bitirenler için Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından onaylanmış denklik belgesinin aslı ve sureti. Lisans ve Ön lisans için YÖK onaylı denklik belgesinin aslı ve sureti.
 • Öğrenim Durum Belgesi (Diploma): e-Devlet çıktısı ya da onaylı sureti,
 • Askerlik hizmetini bitirenler için Terhis Belgesi,(Aslı veya E-devlet çıktısı)
 • Adaylar barfiks, mekik, uzun atlama ve 400 metre spor testlerine katılacaklarından; herhangi bir sağlık kuruluşundan alacakları tek hekim imzalı, ''Spor yapmasında sakınca yoktur.'' ibareli rapor,
 • Fiziki yeterlilik sınavları esnasında yaşanabilecek sağlık problemleri ile ilgili sorumluluk adaya aittir. Adaylar Tablo 5'deki muvafakat yazısı öneğini imzalayacak ve sınava gelirken getireceklerdir.
 • Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç (3) yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 04 Nisan 2019 tarihi itibarıyla yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olanlardan sözleşme başlangıç ve bitiş tarihini ve sınava çağrıldığı gün hala görevde olduğunu gösteren onaylı belgenin aslı ve fotokopisi, (Bu belge Personel Temin Sistemine de yüklenecektir.)
 • Askerlik hizmetini yedek subay olarak yapıp terhis olanlar için askerlik yaptığı kuvvet komutanlığından alacakları Askeri Öğrencilik kaydının bulunmadığına dair yazıyı,
 • Askerlik hizmetini yapmayanlar için, öneği Tablo-4'te bulunan Muvafakat Yazısı Öneğini getirecektir.


Son Güncelleme: 17.04.2019 02:22
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler