İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? Çalışanlarda endişe büyük

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? Çalışanlarda endişe büyük

İşte çıkarılma yasağının bir ay daha ertelenmesi sonrasında pek çok kişi yasak kalktıktan sonra ne olacak? sorusunu araştırmaya başladı. Vatandaşlar, İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? sorusunu da merak etmeye devam ediyor.

Covid-19 nedeni ile hükümet tarafından alınan kararlardan bir tanesi olan çalışanların işten çıkarılmasına getirilen yasak için süre 1 ay daha uzatıldı. İşten çıkarma yasağının 1 ay daha uzatılması sonrasında pek çok kişi acaba işten çıkarılacak mıyım sorusu için 1 ay daha beklemek zorunda. 17 Ağustos'a ertelenen işten çıkarma yasağı sırasında bile işinden olan vatandaşların olması pek çok kişiyi düşündürürken asıl soru 17 Ağustostan sonra ne olacak? sorusu oldu.

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? Çalışanlarda endişe büyük

Yasak varken bile binlercesi işten çıkarıldı

İşten çıkarma yasağı pandemi sürecinde 17 Nisan 2020 tarihinde başlamıştı. Yasak öncesinde ve sonrasında işten çıkarmaların önüne geçebilmek için kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin nakit destek imkanların vatandaşlara verilse de ekonomide ki zorlanma nedeni ile yasak olmasına rağmen binlerce kişi işinden oldu.

Yasak varken binlerce vatandaşın işlerinden olmaları ile ilgili haberler yapılırken halen çalıştığı yerde olan ancak pandemi nedeni ile çalışamayan vatandaşlar ise tedirgin olmaya başladı.

İstihdam Kalkanı Paketi işe yarayabilir

17 Ağustos tarihi için pek çok vatandaş endişelenirken Çalışma Bakanlığı tarafından devreye sokulan İstihdam Kalkanı Paketi sayesinde esnek çalışma saatlerinin ve şartlarının önü açılarak destek sağlanacak. Ayrıca personellerini işten çıkarmayan işverenlere ve işinden olanları yeniden işe alan işverenlere yönelik destekler de işten çıkarmaların önüne geçebilir.

İstihdam Kalkanı Paketi'nin detayları henüz bilinmezken artması muhtemel görünen işsizlik dalgasının önüne geçebileceği düşünülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.