İsteğe bağlı sigorta nedir? İsteğe bağlı sigorta nasıl yapılır? Prim ödemeleri ne kadardır?

İsteğe bağlı sigorta nedir? İsteğe bağlı sigorta nasıl yapılır? Prim ödemeleri ne kadardır?

İsteğe bağlı sigorta günümüzde yaygınlaşan bir sosyal kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki isteğe bağlı sigorta nedir, isteğe bağlı sigorta nasıl yapılır ve prim ödemeleri ne kadardır? İşte isteğe bağlı sigortalılık hakkında bilinmesi gerekenler.

Zorunlu sigortanın gerekliliklerini taşımayan, henüz emekli olmamış ancak herhangi bir işyerinde de çalışmayan bireyler sigorta primlerini kendi bütçeleriyle ödeyebilmektedir. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda 1 Ekim 2008 günü yapılan değişiklikle aktif çalışma hayatına devam edemeyen kişilerin prim ödeyerek emekli olabilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortalı Olma Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için bireyin;

Herhangi bir firmada ortaklık veya vergi kaydının bulunmaması,

T.C. vatandaşı olması,

Sigortalılık süresi,

Yaş şartı,

Prim gün sayısı,

18 yaşını doldurmuş olması,

Kendi sigortalılığı sebebiyle aylık almaması gerekmektedir.

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir?

Serbest meslek erbapları, ev hanımları ve esnaflar kendisine uygun bir sigorta seçimi yaparak isteğe bağlı sigorta sisteminden yararlanarak emekli olabilmektedir. İsteğe bağlı sigortalılar ve kendi prim ödemelerini yapanlar sigortalı bireyler gibi sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Eğer kişilerin bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri varsa yükümlülüklerinin devam ettiği müddette sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigortalı olacak bireyler ‘’İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’’ni eksiksiz olarak doldurarak SGK İl Müdürlükleri’ne teslim etmelidir. Bildirge içerisinde başvuru sahibinin kişisel bilgileri ve ikametgah adresine yer verilir. Adaylar SGK sicil numarasını da e-devlet kapısı üzerinden öğrenebilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortalılıkta Prim Ödemeleri Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigortalı bireyler ne kadar prim ödemesi yapacağını bildirgede kendileri belirler. Giriş belgesinde sigorta prim tutarı belirtilmezse alt sınır baz alınmak suretiyle sigortalılık yapılır. Sigorta primini artırmak veya azaltabilmek için Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigorta Tescil Daire Başkanlığı’na talep iletilmelidir. İsteğe bağlı sigortalı bireylerin sigortalılık hallerinin devamı konusundaysa bir süreyle prim tutarının ödenmemesi halinde sigortalılığın sona erdirilmesi şartına son verilmiştir.

İsteğe Bağlı Sigortalılıkta Prim Tutarları

İsteğe bağlı sigortalılıkta birey GSS’de dahil olmak üzere ayda 818 TL ödeme yapmalıdır. Türkiye’de oturma izni almış olan vatandaşlar ise GSS hizmetlerinden yararlanabilmek için aylık 614 TL prim ödemelidir. Öte yandan EK 5 Tarım Sigortası kapsamında minimum 583.48 TL, Bağ-Kur kapsamında 649.4 TL, ev hanımlarıysa 541.20 TL ödeme yapmalıdır.

İsteğe Bağlı Sigorta Ödemeleri Hangi Bankalara Yatırılır?

İsteğe bağlı sigorta primleri;

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, PTT, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası aracılığıyla yatırılabilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortalılıkta Emeklilik Şartları

İsteğe bağlı sigortalılıkta emeklilik ve normal emeklilik şartları değişiklik göstermektedir. Sigortası 08.09.1999 tarihinden daha önce olan bireyler 10 yıl sigortalılık ve 3600 gün prim ödemesi yaparak, daha sonra olanlar ise 25 yıl sigortalılık, 60 yaş ve 4500 gün prim ödemesi yaparak emekli olabilmektedir. Normal emekliliklerde Ek 5 Tarım ödemesi yapanlarsa 7200 gün prim ödemesi, ev hanımlarıysa 9000 gün prim ödemesi yaparak emekli olabilmektedir.