İstanbul’un Fethi ve Fetih Haftası

İstanbul’un Fethi ve Fetih Haftası

İstanbul'un fethi ve fetih haftası. Yüzyıllar boyunca bütün devletletin ele geçirmek istediği İstanbul'u son olarak Fatih Sultan Mehmet fethetmiştir. Konumu ve doğal güzellikleri ile dünya çapında ünlü olan İstanbul'un fethi kutlanmaktadır. Mayıs ayının sonlarında fethedilen İstanbul'un fethi ile ilgili detaylar merak edilmektedir.

İstanbul’un Fethi ve Fetih Haftası

Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen İstanbul’un fetih haftası kutlanmaktadır. İstanbul’un fethi uzun yıllar sürmüş ve birçok padişah İstanbul için savaşmıştır.

İstanbul’un Fethinden Önceki Dönem Neler Yaşanmıştır?

İstanbul, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan ve doğal güzellikleri ile dünya çapında bilinen bir kenttir. M.Ö. 657 yıllarında Megalılar tarafından kurulmuş olan bu kentin başında Byzas adlı bir komutan yer almaktaydı ve bu kente Byzantion adını vermişti.

Daha sonra Byzation, Perelerin eline geçmiştir. Atina ve Roma’da bu kent için savaşmıştır. M.Ö. dördüncü yıllar geldiği zaman İskender tarafından bu kent fethedilmiştir. M.Ö. üçüncü yüzyılda Roma İmparatorluğu ele geçirmiştir. M.Ö 330 yıllarında Byzantion’un ismi Konstantinapolis olmuştur. Daha sonra Roma İmparatorluğu ikiye ayrılmıştır ve Konstantinapolis Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur.

Bu kent, Ostrogotlar, Gotlar ve Bulgarlar tarafından da sürekli işgal edilmek istenmiş ancak bir türlü kent alınamamıştır. Doğu Roma yani diğer adıyla Bizans İmparatoru Anastasiyanus kente surlar yaptırmıştır. Yapılan bu surlar Silivri’den başlayıp Karadeniz’e kadar devam etmekteydi. Ancak bu surlara rağmen saldırılar devam etmiştir. Konstantinapolis bütün saldırılara rağmen ele geçirilememiştir. Ancak 1203 yılında Haçlılar kenti ele geçirmiş ve 1261 yılına kadar ellerinde tutmayı başarmıştır. 1261 yılında Bizans İmparatorluğu, Konstantinapolis’i tekrar almayı başarmıştır.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul Fethi

1299 yılında Osmanlı Devleti kurulmuştur. O tarihlerde Konstantinapolis Bizans İmparatorluğunun elindedir. Osmanlı Devleti zamanla büyümeye başlamıştır ve Anadolu ve Rumeli’de topraklarını genişletmeye devam etmiştir. Osmanlı’nın hedefinde Bizans İmparatorluğu vardır ve Konstantinapolis’i birkaç kez kuşatmış ancak bir türlü ele geçirememiştir. Fatih Sultan Mehmet, padişah olduğu zaman onun da hedefinde İstanbul’u fethetmek vardır. Geliştirdiği savaş stratejisiyle İstanbul’u fethetmeyi başarmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.