İŞKUR SÇP Sosyal Çalışma Programı ne zaman başlayacak? Yedek listesi ne zaman açıklanacak?

İŞKUR SÇP Sosyal Çalışma Programı ne zaman başlayacak? Yedek listesi ne zaman açıklanacak?

İŞKUR'un 2019 yazından itibaren her yaz uygulanacak projesi olan Sosyal Çalışma Programı (SÇP) başvuru sonuçları açıklandı. yedek sonuçlarının da önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Yedek listesinin ne zaman açıklanacağı ve SÇP'nin ne zaman başlayacağı hakkında yapılan açıklamalar haberimizde.

İŞKUR tarafından Sosyal Çalışma Projesi başlatılmıştır. SÇP’nin amacı; önlisans-lisans öğrencilerine yazın iş imkanı sağlamak için geliştirilmiş bir projedir. Doğanın korunması, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi alanında iş imkanları sağlayan İŞKUR, öğrencilerin bir dönemde en fazla 42 gün yararlanabileceği ve bu süreçte belli miktarda para alabilecekleri bir proje başlattı. Bu projeye çalışan, staj yapan öğrenciler, yabancı öğrenciler, kısa vadeli sigortalılığı bulunan öğrenciler ve 18 yaşını doldurmayan öğrenciler katılamaz. Öğrencilerin alacağı ücret, asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen günlük asgari ücret miktarının katılım sağlanan gün sayısı ile çarpılarak belirlenir.

İŞKUR SÇP sonuçları açıklandı. Önümüzdeki süreçte ise yedek listesi açıklanacak. Peki, yedek sonuçları ne zaman açıklanır? SÇP ne zaman başlayacak?

Toplumsal fayda sağlamak amacıyla kamu kurumlarıyla işbirliği halinde düzenlenen Sosyal Çalışma Programı’na katılmaya hak kazanan öğrenciler kura ile seçildi. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, asil katılımcı kontenjan sayısı kadar yedek katılımcı olacak.

İŞKUR SÇP YEDEKLER NE ZAMAN AÇIKLANIR?

İŞKUR’un yaptığı açıklamaya göre, program kapsamında yedekler sıralandıktan sonra öğrenciler kaçıncı yedekte olduğunu sistem üzerinden görebilecek. Sıra kendilerine geldiğinde 1 iş günü içerisinde programa katılmaları gerekmektedir. Eğer gelmezlerse sıra bir sonraki yedeğe geçer.

SÇP NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Bakan Ziya Selçuk, Temmuz, Sosyal Çalışma Programlarının Ağustos ve Eylül aylarında 3 aylık süreceğini belirtti. Program sürecinde öğrencilerin kendilerine de vakit ayırabilmeleri açısından öğrenciler haftada 3 gün çalışacaklar.

SÇP hakkında merak edilenleri 30 soruyla açıkladık.

1.Sosyal Çalışma Programı nedir?

Bu program 18 yaşını doldurmuş ve şartlara uyan öğrencilerin bir yandan mesleki becerilerini geliştirirken diğer yandan kamu kurumlarında toplumsal fayda sağlayabilmelerini sağlar. Program kapsamındaki alanlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Doğanın korunması

 • Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması

 • Kütüphanelerin bakımı ve düzeni

 • Kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi.

2. Sosyal Çalışma nerede uygulanır?

SÇP, İŞKUR işbirliği ile kamu kurumlarında uygulanır.

3. Sosyal Çalışma Programı kapsamında yapılacak işler nereden incelenecek?

Program kapsamında yapılacak işler, program sorgulama sayfasında her bir program numarasının üzerine tıklayarak incelenir. Tüm öğrencilerin programları inceleyerek kendine en uygun alanı seçmesi önemlidir. Öneğin; “Tehlike altındaki endemik bitki türlerinin araştırılması” görevine doğa şartlarında rahatlıkla çalışamayacak (polen alerjisi vb. rahatsızlığı olan) öğrencilerin başvurmaması gerekmektedir.

4. Sosyal Çalışma Programı’na kimler katılabilir?

Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç tüm yükseköğretim öğrencileri katılabilir.

5. Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler de SÇP’ye katılabilir mi?

Evet, vakıf devlet fark etmeksizin tüm öğrenciler katılabilir.

6. Önlisans/lisans son sınıf öğrencileri SÇP’ye katılabilir mi?

YÖK’te öğrencilik kaydı aktif olan herkes sınıf düzeyi ayrımı olmadan SÇP’ye başvurabilir ve katılabilir. Fakat program devam ederken öğrenciliği sonlanan katılımcılar programdan çıkartılır.

7. Öğrencilik statüsünün aktifliği nasıl kontrol edilir?

Öğrencinin bahar döneminde ders kaydını yapmış olduğu ve gerekliyse dönem ücretini yatırmış olduğu YÖKSİS’ten kontrol edilir.

8. Okulunu uzatan öğrenciler SÇP’ye katılabilir mi?

Öğrencilik kaydı aktif olduğu sürece okulu uzatmış olmanız dikkate alınmaz.

9. Uzaktan eğitim alanlar da SÇP’ye katılabilir mi?

Evet, uzaktan eğitim alanlar da bu programa katılabilir.

10. Sosyal Çalışma Programı’na kimler katılamaz?

 • Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılamaz.

 • 18 yaşının altındaki öğrenciler katılamaz.

 • Başvuru süreci ve sonrasında başka bir işte çalışan veya çalışır gözüken öğrenciler, staj yapan öğrenciler katılamaz.

 • Başvuru tarihinde ve sonrasında öğrencilik kaydı aktif olmayan öğrenciler katılamaz.

 • Bahar dönemi dersleri ya da sınavları devam eden öğrenciler katılamaz. Yaz okulundaki öğrenciler de katılamaz.

 • 2018-2019 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sonu itibariyle not ortalaması, transkriptte; 4’lük sistemde 2’nin, 100’lük sistemde ise 53,33’ün altında olan öğrenciler programa katılamaz. Bazı üniversitelerde hazırlık sınıfında olduğundan dolayı not ortalaması belirsiz olan öğrenciler de ilgili dönemde başarısız ise katılamaz.

11. SÇP’ye başvuranlar için bölüm ayrımı var mıdır?

Hayır, bölüm ayrımında bulunmadan tüm öğrenciler başvurabilir. Ve her öğrenci kendisine uygun gördüğü bölüme başvurabilir.

12. SÇP hangi aylarda düzenlenir?

2019 yılında birçok üniversitenin akademik takviminin Haziran’ın sonunu bulmasından dolayı programlar Temmuz, Ağustos ve Eylül ayında düzenlenecektir. Ancak önümüzdeki yıllarda Haziran ayında da, okul tarihleri de dikkate alınmak üzere, düzenlenecektir.

13. Sosyal Çalışma Programı’na başvurular nereden yapılır?

Başvurusu devam eden programlar www.iskur.gov.tr üzerinden yayınlanıp online kullanıcı girişi yapılarak başvuru yapılabilecek.

14. Sosyal Çalışma Programı’na başvuru süresi ne kadardır?

SÇP’ye İŞKUR intenet sitesinde ilan edildiği tarih de dahil olmak üzere 4 gün süreyle başvuru yapılabilir.

15.SÇP’ye başvurabilmek için İŞKUR kaydı bulunmak zorunda mıdır?

Evet, başvuru yapabilmek için İŞKUR kaydının bulunması ve kaydın aktif olması gerekmektedir.

16. SÇP için hangi evraklar gerekmektedir?

Başvuru intenet üzerinden gerçekleştiği için öğrencilerden herhangi bir evrak istenmez. Sadece başvuru sürecinde sorun yaşayan öğrencilerden doğrulama belgesi istenir.

17. SÇP’ye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine/Hizmet Merkezlerine gidilerek de başvuru yapılabilir mi?

Hayır, başvuru sadece intenet üzerinden yapılır. Ancak sorun yaşanırsa bu merkezlere gidip sorun giderilebilir.

18. Sadece ikamet edilen yahut öğrenim görülen şehirdeki Sosyal Çalışma Programlarına mı başvuru yapılabilir?

Öğrenciler ikamet ettikleri ve öğrenim gördükleri iller dışında da başvuru yapabilir.

19. Tüm Sosyal Çalışma Programlarına başvurmak mümkün müdür?

Her öğrenci bir yaz döneminde en fazla 3 programa başvuru yapabilir.

20. Katılımcı seçimlerinde tercih sırası dikkate alınacak mıdır?

Hayır, katılımcılar tercih sırasına bakılmadan seçilecektir. Bu yüzden öğrenciler kendilerine uygun olmayan programlara başvurmaktan kaçınmalıdır.

21. Sosyal Çalışma Programına başvuran herkes katılımcı olur mu?

Tüm programların belli bir kontenjanı vardır. Kontenjan sayısının üzerindeki başvurularda katılımcılar kura, liste ya da noter kurası yöntemlerinden biri ile belirlenir. Seçim sonucunda asil katılımcı sayısı kadar yedek katılımcı da belirlenir. Dolayısıyla her başvuran katılımcı olma hakkı kazanamayabilir.

22. Yedekler arasında sıralama olacak mı?

Evet, program kapsamında yedekler de sıralanacaktır. Yedekler sistemden kaçıncı yedek olduğunu takip edebilecek ve sıra kendilerine geldiğinde 1 iş günü içerisinde programa katılacaktır. Ancak gelmezlerse sıra bir sonraki yedeğe geçecektir.

23. Sosyal Çalışma Programının süresi ne kadar?

Bir yaz döneminde SÇP’nin maksimum süresi 3 aydır. Bir katılımcı haftada 3 gün bu programa katılım sağlayabileceğinden bir yaz dönemi için katılım sağlanabilecek toplam süre 42 gündür. Fakat 2019 yılında bu sre 39 gün olarak belirlenmiştir.

24. Günlük ve haftalık Sosyal Çalışma süresi ne kadardır?

Günlük sosyal çalışma süresi yarım saati dinlenme süresi olmak üzere toplamda 7,5 saattir. Haftalık çalışma süresi 3 gündür.

25. Sosyal Çalışma Programına katılanlara bir ödeme yapılır mı? Hangi mali imkânlar sunulur?

Öğrenciler programa katılım sağladıkları gün sayısınca ücret alırlar. Bu ücret günlük 67,36 TL’dir. Ayrıca bu günler için tüm sigorta primleri de yatırılır. Öneğin; 8 Temmuz’da başlayan programda öğrenci Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerinde katılım sağlıyorsa Temmuz ayı için 12 gün üzerinden 808 TL net ödeme alır.

26. Katılımcılara ödemeler ne zaman yapılır?

İşveren kurum, hak edişlere ilişkin belgeleri (SGK giriş bildirimleri, devam takip çizelgeleri vb.) ve maaş bordrosunu katılım sağlanan ayı izleyen ayın 7. gününe kadar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne teslim eder. Belgelerin tesliminden itibaren yedi gün içinde incelemeler tamamlanır ve maaş işverenin hesabına yatırılır. İşveren de katılımcılara maaşlarını verir.

27. Sosyal Çalışma Programına katılanların KYK bursları/öğrenim kredileri kesilir mi?

Katılımcıların KYK bursları/ öğrenim kredileri kesilmez. Ancak özel kurumlardan burs alan öğrencilerin ilgili kurumla görüşmeleri önerilir.

28. Sosyal Çalışma Programına katılanların izin hakkı var mıdır?

Katılımcılar programa devamlılık göstermek zorundadır. Ancak işverenin izni dahilinde 5 güne kadar mazeret göstermek üzere programa katılmama hakları bulunmaktadır. Katılımcılara bu günler için ödeme yapılmaz. Sağlık raporları da bu sürece dahildir.

29. Sosyal Çalışma Programı istenilen zamanda ayrılmak mümkün müdür? Katılımcılara bir yaptırım uygulanır mı?

Katılımcılar geçerli bir sebep göstererek programdan ayrılabilir. Geçerli sayılan sebepler şunlardır:

 • SGK kayıtlarından teyit edilen bir işe girilmesi veya staja başlanması gibi haller,

Sağlık raporu ile belgelenen ve beş günü aşan hastalık hali ile birinci derece yakınlarına refakat,

Yetkili makamlarca verilen belgelerle ispat edilen ve beş günü aşan tutukluluk / hükümlülük,

Yetkili makamlarca verilen belgelerle ispat edilen ve beş günü aşan şekilde katılımcının programa katılımını engelleyen deprem, sel baskını, yangın vb. durumlar,

Katılımcı olarak belirlendiği bir programda, kişinin Katılımcı Taahhütnamesini imzalamaması,

 • Yüklenicinin ve Kurumun bilgisi dâhilinde yapılan devamsızlıkların beş günü aşması,

 • Yetkili makamlarca verilen belgelerle ispat edilen iller arası ikametgâh değişikliği yapılması,

 • 1111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında programdan zorunlu askerlik hizmetini gerçekleştirmek için sevk tarihi itibarıyla ayrılması,

 • Öğrenim gördüğü bölümde derslerin başlaması,

 • SÇP devam ederken katılımcının öğrencilik statüsünün sona ermesi.

Geçerli bir nedeni olmaksızın Sosyal Çalışma Programına devam etmeyen öğrencilere Sosyal Çalışma Programı dâhil İŞKUR tarafından düzenlenen kurs ve programlara 24 ay süreyle katılamama yaptırımı uygulanır.

30. Sosyal Çalışma Programı her yıl olacak mı? Öğrencilik hayatı boyunca bir kişinin Sosyal Çalışmadan yararlanma hakkı ne kadardır?

SÇP, 2019 yaz döneminden itibaren her yaz tatilinde uygulanacaktır. Öğrencilik dönemi noyunca SÇP’den toplamda 90 gün (3 ay) yararlanılabilir.