İŞKUR Mesleki eğitim kursu nedir? İŞKUR mesleki eğitim kurslarına kayıt olma şartları

İŞKUR Mesleki eğitim kursu nedir? İŞKUR mesleki eğitim kurslarına kayıt olma şartları

İŞKUR istihdamı arttırmak amacıyla mesleki eğitim kursu hizmeti vermektedir. İŞKUR mesleki eğitim kursu nedir, İŞKUR’un mesleki eğitim kurslarına kayıt olacak kişilerin gerekli şartları sağlaması gerekmektedir.

İŞKUR mesleki eğitim kursu, devletin belediyelerle birlikte yürüttüğü bir çalışmayla mesleki anlamda ve iş yapmak için eğitim vermektedir. Bu kurslar sayesinde pek çok kişi meslek sahibi edildi. Bu kurslar özellikle ev hanımlarının istihdama katılmasında büyük rol oynadı. 2020 yılında İŞKUR mesleki eğitim kursları daha fazla ve kapsamlı eğitim programlarını sunmaktadır.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kurslarına Nasıl Kayıt Olunur?

İŞKUR’un mesleki eğitim kursların kaydolmak isteyen kişilerin ilk olarak kurum tarafından belirlenen şartları sağlaması gerekmektedir. İŞKUR mesleki eğitim kurslarına kaydolacak kişilerin aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir.

- İŞKUR’a kayıtlı olmak,

- 15 yaşından büyük olmak,

- Kursa girecekleri mesleğe uygun kişiler olmak,

- İşverenlerin aradığı şartları sağlamak,

- İş ve meslek danışmanlığı hizmetinden yararlanmış olmak,

-Herhangi bir işten emekli olmamış olmak.

İŞKUR mesleki eğitim kursları sayesinde binlerce kişi istihdam edildi. Mesleki eğitim kurslarına kaydolacak kişilerin ilk olarak İŞKUR merkezlerinden başvuru yapması gerekir. Başvuru yapan kişilere kursların açılacağı tarih bildirilmektedir. Ayrıca kurslara gelecek kişilere gerekli belgeler de belirtilir. Bu belgeleri alan kişiler İŞKUR merkezlerinden kurs kayıtlarını tamamlayabilir. Daha sonra ise belirlenen tarihler içerisinde kurslar başlamaktadır.

Kurslara girecek kişilerin belgelerini eksiksiz olarak tamamlaması gerekmektedir.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursları Ne Kadar?

Ülkemizde İŞKUR’un mesleki eğitim kurslarına olan ilgi son yıllarda fazlasıyla artmıştır. Bu kurslar meslek ihtiyacı olan kişiler için özellikle önem arz etmektedir. Kurslardan mezun olan kişiler İŞKUR tarafından mezun edilmektedir.

İŞKUR’un mesleki eğitim kurslarına giren kişilerden herhangi bir ücret talep edilmez. Kurs ödemeleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Kurslara giden kişiler herhangi bir ücret ödemeden kurumun imkanlarından yararlanabilir.