21 Ağustos 2019 Çarşamba 15:23
İşbaşı Eğitim Programına Katılım ve Ayrılma Şartları Nelerdir? İşbaşı Eğitim Programından Nasıl İstifa Edilir?
Takip Et:

İŞKUR tarafından düzenlenen İşbaşı eğitim programından ayrılmak isteyenlere birçok yaptırım uygulanmaktadır. İşbaşı eğitimine katılan vatandaşların bu eğitime devam etmesi gerekmektedir. Eğitim programı süresince bir devam çizelgesi tutulmaktadır. Bu çizelgeye göre devam edenler hak kazanmaktadır. Devam etmeyenlere cezai yaptırım uygulanmaktadır. Ayrıca devamsızlık hakkı da verilmektedir. Buna rağmen devam etmeyenlerin sözleşmeleri feshedilmektedir.

İşbaşı Eğitim Programı Sözleşmesi Neden Feshedilir?

İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programı sözleşmesinin feshi yasalar tarafından yapılmaktadır. Yasalarda şunlar yer almaktadır:

-Eğitime devam etmiyorsa veya devamsızlığını aşmışsa

-Sebepsiz yere eğitimden ayrılmışsa

-Sözleşme maddelerine uymamışsa

Sözleşme feshedilmektedir. İşbaşı eğitim programından 12 ay boyunca yararlanamazlar ve sözleşmenin feshine kadar alınan ücretler İŞKUR’a geri ödenmek zorundadır.

İşbaşı Eğitim Programlarından İstifa Etmek Mümkün Mü?

Eğitim programına katılanlar istifa edemezler. İstifa edenlere cezai yaptırım uygulanmaktadır. Programa devam etmeniz zorunludur. Cezai yaptırım almadan istifa etmek istiyorsanız şunların gerçekleşmesi gerekmektedir:

-Programın dörtte birinin aşılmamış olması durumunda, işverenle karşılıklı olarak sözleşmeyi feshedebilirler.

-Programa devam edilmesini engelleyecek özel durumlarda sözleşme feshedilebilir.

Sözleşme bu durumlardan dolayı cezai yaptırım almadan feshedilebilir. Fakat aynı gün içerisinde istifa eden vatandaşın İŞKUR’a bunu bildirmesi gerekmektedir. Onay alınan sözleşmeler feshedilir. Sözleşmenizin feshi onaylanmadıysa eğitim programına devam etmek zorundasınız yoksa cezai yaptırım uygulanır. Bazı özel durumlarda da cezai yaptırımsız fesih söz konusudur. O durumlar şunlardır:

-Hamilelik,

-Doğum süreci,

-Askerlik hizmeti,

-İşe giriş,

-Tutukluluk hali,

-İkametgah değişikliği.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programına Katılma Şartları Nelerdir?

İŞKUR tarafından yapılan İşbaşı eğitimine katılmak isteyenler katılım şartlarını merak ediyor. Şartlardan biri de 18 ile 29 yaş arasında olmak. Yönetmeliğin 52.maddesine göre meslek sahibi olmak isteyenlerin şu şartlara uyuyor olması gerekmektedir:

- İŞKUR’a kayıtlı işsiz olunması,

-18 yaşından büyük 29 yaşından küçük olunması,

-İşverenin birinci ya da ikinci dereceden akraba olmaması,

-İşverenin eşi olmaması,

-Emekli olunmaması,

-Öğrenci olmaması ( Açıköğretim dışında)

-Son 1 ayda sigortalı bir çalışan olmaması.

Bu şartlara uyan vatandaşlar İŞKUR’un işbaşı eğitim programına kayıt olabilir. İşbaşı eğitim programı için işveren ile birlikte bir sözleşme imzalanmaktadır. Sözleşme imzalandıktan sonra eğitim programına katılma hakkı kazanılır.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programını Hangi İşyerleri Uygulamaktadır?

İŞKUR, İşbaşı eğitim kursu vererek hem iş arayanları hem de işverenleri sevindiren İŞKUR’da bu eğitim belirli işyerleri için verilmektedir. O işyerleri şunlardır:

-Yenilebilir enerji,

-Bulut bilişim,


-Kodlama,

-Siber güvenlik.

İşyerlerinin de uyması gereken şartlar vardır. En az 2 tane sigortalı çalışanı bünyesinde bulundurmak zorundadır. İşyerlerinin İŞKUR’a kayıtlı olması gerekmektedir. İşverenlerin işbaşı eğitim programlarından işçi alabilmesi için bu programa devam edilmesi gerekmektedir. Kursa devam etmeyenler işe alınmamaktadır. Sözleşmeye aykırı davrananlara cezai yaptırım uygulanmaktadır.

İşbaşı Eğitim Programları Ne Kadar Sürmektedir?

İŞKUR tarafından düzenlenen İşbaşı Eğitim Programı belirli şartlarla bünyesine eğitime katılacak kişileri seçmektedir. İşbaşı eğitim programı şu şekildedir:

-İşbaşı Eğitim Programı 320 gün sürmektedir.

-Eğitim saati 5 ile 8 saat arasında değişmektedir.

-Haftalık 6 gün, 45 saat eğitim verilmektedir.

-Günlük 54 TL kursa gelenlere verilmektedir.

-30 gün devamsızlık hakkı bulunmaktadır.

-Kursa katılan kişilerin en az %20’sinin kursu veren işletmeden ya da aynı meslek kolunda faaliyet gösteren farklı bir işletmede en az 60 gün istihdam edilmeleri gerekmektedir.

İşbaşı Eğitim Programı Başvuru Belgeleri

Belgeler işkur’a teslim edilmelidir. Gereken belgeler (İşyerleri için) şunlardır:

-Son 3 aya ait sigortalı çalışan listesi,

-Noter Onaylı İmza Sirküleri,

-Ticari Faaliyet Belgesi,

-Ticari Sicil Gazetesi,

-Talep dilekçesi,

-Taahhütname,

-Ön Talep Formu,

-Vergi levhası Fotokopisi,

-Oda Kayıt Belgesi,

-Yetkili kişi kimlik fotokopisi gerekmektedir.

Kursa katılanlardan istenen belgeler şunlardır:

-Kimlik fotokopisi,

-Diploma ya da öğrenci Belgesi Aslı ve Fotokopisi,

-Vesikalık fotoğraf

-Program dahilinde gerekli durumlarda; ağır işte çalışabilir raporu,

-SGK Hizmet Dökümü istenmektedir.

İşbaşı Eğitim Programlarına Devam Zorunluluğu

Geçerli mazeretlerin dışında devam zorunluluğu bulunmaktadır. 30 gün devamsızlık hakkı bulunan kurs katılımcıları daha fazla devamsızlık yaptığında cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu devamsızlık hakkının dışında 5 gün sağlık raporu alınabilmektedir. Haklarını aşan kurs katılımcıları kurstan atılır ve cezai yaptırım uygulanır.

İşbaşı Eğitim Programı Sözleşmesi Feshi

Şartlara uymayan kurs katılımcılarının sözleşmeleri feshedilebilir. Cezai yaptırım uygulanmadan sözleşmelerin feshedildiği özel durumlar vardır. Bu özel durumlar hamilelik, askerlik, tutukluluk, doğum, işe başlama, ikametgah değişikliği ve sağlık sorunları olabilmektedir. bu durumlarda cezai yaptırım uygulanmamaktadır. Fakat geçersiz nedenlerle devamsızlık yapılır ve şartlara uyulmazsa sözleşme feshedilir ve cezai yaptırım uygulanır. Bu yaptırımlara göre o zamana kadar verilen ücretler geri alınır ve 12 ay boyunca kursa katılmanız yasaklanır.Son Güncelleme: 21.08.2019 15:23
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler