06 Ekim 2019 Pazar 09:25
İş göremezlik ödemesi nedir? İş göremezlik rapor parası alma şartları ve mikrarı sorgulama
Takip Et:

İş göremezlik ödemesi hastalık, iş kazası, gebelik gibi sebeplerden dolayı çalışamayan ve raporlu sayılan personellere verilmektedir. Çalışan kişi iş göremediği süre boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş ödemesi almaktadır. Bu süre içerisinde hem çalışanın hem de işverenin mağdur olmaması sağlanmaktadır.

Ancak SGK bu ödemeyi yapmak için çalışanın son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta priminin ödenmesini şart koşmaktadır.

İş Göremezlik Ödemesi İçin Yapılması Gerekenler

İş göremezlik ödemesi almak isteyen kişilerin sağlık raporlarını işverene vermesi gerekmektedir. E- rapor sistemine işlenecek raporun Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kayda alınması için geçmesi gereken süre 5 iş günüdür.

Ayrıca bildirimde bulunmak için kullanılacak raporda “Aslı Gibidir” ibaresinin olmasına dikkat edilmelidir. Raporu Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermeden önce, işyerine bu durum belirtilmeli ve raporu aslı işverene verilmelidir.

SGK İş Göremezlik Ödemesi Nereden Alınır?

İş göremezlik ödemelerinin yapılacağı yer PTT şubeleridir. Bu ödemenin başka bir banka hesabına havale edilmesi veya yönlendirilmesi mümkün değildir. Bu ödeme hakka sahip olan kişilerin birinci derece yakınları tarafından da alınabilmektedir.

İş Göremezlik Ödemesi Alma Şartları

İş göremezlik parası alma şartları 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre düzenlenmiştir. İş göremezlik ödemesi almak için gereken şartlar şunlardır:

- İş göremezlik ödemesi alacak kişilerin hastalıklarının geçici bir hastalık olması gerekmektedir.

- Sağlık kurulu raporunun alınması gerekmektedir.

- İş göremezlik ödemesi alacak kişinin son 1 yılda en az 90 gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.

İş Göremezlik Ödemesi Miktarı

İş göremezlik ödemesinin tutarı, brüt gelir miktarına göre belirlenmektedir. 3 aylık brüt gelir ile 3 aylık prim günü ayrı olarak toplanır ve birbirine bölünür. Çıkan sonuç, bir günlük rapor ödemesinin tutarıdır. Bu şekilde sonucun rapor günüyle çarpılması ile toplam ödeme hesaplanmış olur.

İş Göremezlik Ödemesi Sorgulama

İş göremezlik ödemesi sorgulaması E-devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Sisteme giren kişiler arama bölümüne 4/A ve ya 4/B İş Göremezlik ödemesi yazarak sorgulama sayfasına ulaşabilir.

İş Kazalarında SGK İş Göremezlik Ödemesi Nasıl Yapılır?

İş kazaları durumunda iş göremezlik ödemesi yapılırken çalışanın sigorta durumuna bakılmaz. İşçinin sadece sigortalı olması iş göremezlik ödeneği alması için yeterlidir.

Hamilelik Durumunda İş Göremezlik Ödemesi Nasıl Yapılır?

Hamilelik durumunda iş göremezlik ödeneği almak için, işverene bu durumu bildirmek gerekmektedir. Hastaneden gerekli raporu alan kişiler raporlarını işveren teslim etmelidir. Doğum durumunda iş göremezlik ödeneği almak isteyen kişilerin son 1 yıl içerisinde en az 90 gün priminin ödenmiş olması gerekmektedir.Son Güncelleme: 06.10.2019 09:25
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler