İnşaatı Devam Eden Başakşehir Şehir Hastanesi İşçileri Eyleme Başladı

İnşaatı Devam Eden Başakşehir Şehir Hastanesi İşçileri Eyleme Başladı

İstanbul İkitelli’de inşaatı devam eden Başakşehir Şehir Devlet hastanesinde çalışan 4 bin kadar işçi, yemekler ve kötü çalışma ortamı sebebiyle eylem başlattı Detaylar haberimizde…

DİSK Dev Yapı İş konu ile ilgili açıklama yaptı. Açıklama da bazı işçi haklarının ihlal edildiği ve bunun yanında yasalarında çiğnendiği belirtildi. Şantiyelerde besleyici ve sağlıklı yemeğin şart olduğunu bildiren DİSK, ayrıca 6331 sayılı işçi sağlığı ve iş güvenliği yasasında besleyici doyurucu sağlıklı yemek hakkının bulunduğunu ve bu hakların bu iş sahasında gerçekleştirilmediğini vurguladılar. Bu hakların sadece kağıt üzerinde kalmaması gerektiğini savunan işçi hakları savunucuları, işçileri harekete geçmeye çağırdı ve yemek, barınma, güvenli çalışma ortamı gibi temel haklar adına işçileri eyleme davet etti. İşçiler bu bildirilere kayıtsız kalmadılar ve eylem başlattılar.

İşçilerin Şikayeti: Yemekler Kötü!

İşçilerin öncelikle yemekhaneden yönetim binasına kadar yürüdükleri gelen bilgiler arasında. İşçilerin uzun zamandır yemeklerin kötü ve sağlıksız olmasından rahatsız oldukları ve bu durumun düzelmemesi üzerine eylem kararı aldıkları belirtildi. Sabah kahvaltısının kötü olduğunu belirten şantiye çalışanları, öğle yemeğinin de kötü çıkmasıyla beraber artık sabırlarının kalmadığını ve sağlıklı yiyecek istediklerini ilettiler.

Özgür Karabulut Eyleme Dair Açıklamalarda Bulundu

Kötü yemek gibi birçok kötü koşulların işçilere dayatıldığını belirten Dev Yapı İş Başkanı Özgür Karabulut, öğle yemeğini protesto edip yemeyen bazı işçilere firma tarafından pide alındığı söyleniyor gibi iddiaların olduğunu ifade etti. Karabulut, firmanın işçilerin isteklerini karşılamak zorunda kalacağını ve yarın işçi temsilcileri ve firma yetkililerinin bir araya gelerek toplantı yapacağını duyurdu.