İmar barışı mevzuatı ve kanun maddeleri - İmar barışı hesaplama 2020

İmar barışı mevzuatı ve kanun maddeleri - İmar barışı hesaplama 2020

İmar sorunu olan yapılara müjdeli haber geldi. İmar barışı projesi kapsamında ruhsatsız olan binalara yapı kayıt belgesi verilecek. Vatandaşlar imar barışı hesaplama aracını ve imar barışı başvuru belgelerini araştırıyor.

Kaçak imarlı edilmiş binalara af geliyor. Ülkemizde 13 milyona yakın konutun iskan sorunu bulunmaktadır. İmar sorunu yeni af yasasıyla birlikte çözülecek. 8 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte kaçak yapılara af getirileceği açıklanmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar barışı olarak adlandırdığı projeden sadece yapı kayıt belgesi almış olanlar faydalanabilecek.

İmar barışı nedir?

Ülkemizdeki konutların neredeyse yarısında imar mevzuatına aykırı ve ruhsata aykırı yapılan ruhsatsız ya da ruhsat ekine aykırı yapılan konutların sorunlarını çözmek adına imar barışı projesi hayata geçirilecek.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla birlikte kayıt altına alınan imarsız binalar belirlendi. Dönemim bakanı Binali Yıldırım elektrik, su ve doğal gaz sorunu olan yapılarda arsa olarak görünen konutların belgelenerek kayıt altına alınma projesini başlattıklarını dile getirmişti.

Yıldırım projeyle 50 yıllık bir sorun olan imar sorununun çözmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Söz konusu yapıların 2000 yılından önce yapıldığını ve konutların çoğunun hazine arazisi, mera ve bir başkasının mülküne yapıldığı belirtiliyor.

İmar barışından yararlanacak yapılar

İmar barışı projesinden 31 Aralık 2017 yılından önce yapılmış binalar yararlanabilecek. Ayrıca Boğaziçi sahil ve İstanbul tarihi yarımada dışındaki bölgelerde imar barışı affı uygulanacak. Ancak başkasının arsası üzerine yapılan binalar devlet hazinesine aktarılarak yapı belgesi düzenlenmeyecek.

İmar barışının faydaları neler olacak?

İmar kayıt belgesiyle konutların elektrik, su ve doğalgazlarının bağlanması resmileşecek. Vatandaşlar kaçak evlerinin ruhsatlarını bu af yasasıyla birlikte alabilecek Ayrıca yapıların deprem güvenliği açısından gerekli tedbirleri de alınacak.

Müracaatlar nasıl yapılacak?

Bakanlık başvuruların vatandaşların rızası olması halinde yapılacağını ve başvuruların e-Devlet üzerinden yapılacağı duyuruldu. Vatandaşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri tarafında af yasasıyla ilgili bilgi alabilecek.

İmar barışı başvuru ve sonucu sorgulama

İmar barışı sorgulaması Alo 184 numaralı çağrı merkezi üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca yeni kayıt ve başvuru sorgulama işlemi online olarak da yapılabiliyor. Online sorgulama yapmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://alo181.csb.gov.tr/web/

İmar barışı hesaplama aracı

İmar barışı hesaplaması için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://apps.csb.gov.tr/imarhesapla

Yapı kayıt ücreti nasıl hesaplanıyor?

Yapı kayıt ücreti arsanın maliyeti üzerinden normal konutlarda %3, ticari konutlarda ise %5 oranıyla hesaplanmaktadır. Buna göre tarım yapma amaçlı basit binalar için 200 TL, 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL, 3-7 katlı binalar için 1.000 TL, 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1.600 TL, lüks alışveriş kompleksi, hastane ve oteller için 2.000 TL olarak ücret alınır.

Yapı kayıt belgelerinde güncelleme nasıl yapılacak?

Yapı kayıt belgelerinin güncellenmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri ve İl Valilikleri tarafından yapılmaktadır. Buna göre tapudaki işlemleri tamamlanmamış yapılar haricinde, yapı kayıt belgelerinde Mahalle, Köy, Cadde, Sokak bilgilerinin güncellenmesi gerekir.

Başvurularda sadece bir kez güncelleme başvuru yapılıyor. İki ve daha fazla güncelleme başvurusu yapanlar Valilikler ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurularını yenilemelidir.

Gelir nerede kullanılacak?

Yapı Kayıt belgelerinden alınacak gelirler deprem riski fazla olan binaların güçlendirilmesinde ve depreme karşı alınacak önlemler çerçevesinde kullanılacak.

Belgelenmiş yapılar yenilenebilir mi?

Yapı kayıt belgesi, binanın tekrar inşası ve kentse dönüşüm projeleri kapsamında geçerli olacaktır. Söz konusu düzenleme yapılana kadar yapı kayıt belgesi geçerli olacaktır.

Yapı belgesi başvuruları ne zaman başlıyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan duyuruda 8 Haziran tarihinde başvuruların başlayacağı bildirildi. Başvurular e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak. Başvurulara 24 saat içinde geri dönüş yapılacak. Başvuru yapan vatandaşlara kısa mesaj olarak bilgilendirme mesajı gönderilecek.

İstenilen ücreti yatırdıktan sonra 24 saat içinde başvuru yapanlara yapı kayıt dokümanı verilecek. 2 katlı 125 metrekare alana sahip olan bir ev 3 bin 200 lira ödeme yapılacak.

İmar barışı mevzuatı ve kanun maddeleri

İmar barışı e-Devlet başvurularında gerekli belgeler

İmar barışı projesine e-Devlet sistemi başvuru yapılıyor. Başvurularda istenen belgeler ise şu şekildedir;

 • e- Devlet şifresi,
 • Geçerli bir cep telefonu numarası,
 • Geçerli bir e-posta adresi,
 • Beyan edilecek yapının adresi,
 • Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri
 • oplam inşaat alanı; konutların ve ticari birimlerin ayrı ayrı toplam alanları (m²),
 • Yapıdaki konut ve ticari birim sayısı,
 • Arsa, Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m²) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)
 • Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m²)
 • Sistemdeki seçenekler arasından seçilecek yapı sınıfı,
 • İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi,
 • Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf yüklenecek olan fotoğraflar dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.