İcradan satılık olan mallar nasıl alınır? İcradan mal alma yolları

İcradan satılık olan mallar nasıl alınır? İcradan mal alma yolları

Gazete ilanlarında gördüğümüz haczedilmiş gayrimenkul ve menkul mallar cüzi miktarlarda satılabilmektedir. Bu mallardan almak isteyen kişiler, icradan satılık olan mallar nasıl alınır merak etmeye başladı. İşte icradan mal alma yolları.

Ödenmeyen borçlar birikerek evinize ya da işyerinize icra gelerek, mallarınıza haciz konmasına neden oluyor. Bu durum her ne kadar üzücü olsa da haciz konulan mallar, ihalelerde satılarak borçlunun yükünü hafifletmiş oluyor. Değerinin altında satılan mallara büyük ilgi gösteriliyor.

İcralık malları nasıl öğrenirim?

Satılacak olan her mal için İcra Dairesi ilanda bulunarak, ilanla ilgilenen kişileri ihaleye çağırıyor. Son zamanlarda birçok intenet sitesi icralık malları takip edip sayfalarında yayınlıyorlar. Hatta bazı kişiler vereceğiniz vekâletle, sizlerin yerine ihalelere şirket avukatlarının katılmasını sağlıyor.

İcradan mal almak için neler gerekir?

Geçerli bir kimlikle gideceğiniz ihalelerde, malın açılış bedelinin %20’si kadar teminatınızı nakit olarak veya süresiz teminat mektubu olarak vermeniz gerekmektedir.

İcralık mallar ucuz mu?

Birinci ihalede malın rayiç bedelinin %60’ı bir bedelle ihale başlar. Teklif olmadığında ihale başka bir tarihte açılır ve %40 bedelle başlanır. Sonrasında açık arttırma yapılarak, mal en yüksek bedeli verene satılır.

İhale paraları ne kadar sürede ödenmelidir?

Gayrimenkullerde 10 gün, menkullerde ise 7 gün içinde bedelin tamamını ödemek şarttır.