11 Mart 2020 Çarşamba 17:56
İcra katibi maaşları ne kadardır? 2020 icra katibi maaşları
Takip Et:

Adalet Bakanlığı 2020 yılıyla birlikte birçok alanda binlerce personel alımı yapacağını duyurmuştu. Bakanlık en çok Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü kapsamında yer alan cezaevlerine alım yapacak. Ayrıca Bakanlık kendi bünyesine de personel alımı yapacak. Yapılacak alımların alanları şu şekildedir:

  • Zabıt katibi
  • İnfaz koruma memuru
  • İcra katibi
  • Mübaşir
  • Destek personeli

Bu alanların arasında en çok alım icra katibi alanında yapılacak. Alımlara başvuracak binlerce kişi icra katibi olmanın yollarını araştırıyor.

İcra katibi nasıl olunur?

İcra katibi alımlarında öncelikli olarak KPSS puanı şartı aranıyor. 2018 ve 2020 yılında KPSS’den 70 ve üzeri puan alanlar icra katibi olabilecek. Her komisyon alanı için o komisyona alınacak kişi sayısının 20 katına kadar başvuru sayısı sınırı vardır. Yani 25 kişi alınacak alan komisyona 500 aday başvurabilecek. Adaylar arasında seçimler aldıkları puanın en yüksekten başlayarak aşağı doğru yapılacak. Başvuru yapan 500 kişi arasında en düşük puan 75 ise bu taban puan olarak belirlenecek. 500 aday uygulamalı sınava tabii tutulacak. Uygulamalı sınavda başarılı olan adaylar arasında alım sayısının 3 katı kadar kişi sözlü mülakata katılabilecek. Sözlü mülakatın ardından alımlar açıklanacak. Yapılacak sınavlara 35 yaşından küçük olan herkes katılabiliyor.

İcra katibi alımlarıyla ilgili Bakanlık şu bildiriyi yayınlamıştır:

“Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarı ile tamamladığına ilişkin belge veya Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı ya da kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslardan alınmış daktilo veya bilgisayar sertifikası (Örgün eğitim veren fakülte veya yüksekokullar bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.) ile birlikte sınav birimi olarak belirlenen ilgili adalet komisyon başkanlıklarına veya sınav evrakının ilgili sınav birimine gönderilmesi için herhangi bir adale komisyonu başkanlığına müracaat edeceklerdir.”

İcra katipleri nerelerde çalışır?

İcra katipleri Adalet Bakanlığına bağlı olarak görev yapar. İcra katipleri merkez teşkilatı içinde yer alan İcra Müdürlüklerinde sözleşmeli personel olarak görev yapmaktadır. Katiplerin görevleri ise; icra işlemlerini yürütme, hukuki yazışmaları yürütme, kalem işleri, arşiv ve dosyalama işleridir. Ayrıca icralarda oluşabilecek parasal durumlardan da katipler sorumludur.

İcra katibi maaşları 2020’de ne kadardır?

Yeni yılla birlikte memur maaşlarına da zam yapılmıştır. 2020 yılında katip maaşları %5,49 arttı. Bu durum Adalet Bakanlığında görev yapan sözleşmeli her personel için geçerlidir. İcra katipleri çok yoğun ve stresli bir iş yapmaktadır. İcra katiplerinin maaşları şu şekildedir:

  • Lise mezunu ve yeni işe başlayan icra katibi 3.838 TL maaş alır.
  • Önlisans mezunu ve yeni işe başlayan zabıt katibi 3.858 TL maaş alır.
  • Lisans mezunu ve yeni işe başlayan zabıt katibi 3.882 TL maaş alır.
  • İcra katipleri maaşlarının yanı sıra 500-700 TL arasında yol parası da almaktadır.

2020 yılının Temmuz ayında memur maaşları enflasyon değişimlerine göre artacaktır. Bu artış sene başında açıklanan zamlarla birlikte belli oluyor. Memur maaşlarına senede iki kere zam yapılır. Yani Temmuz ayında katip maaşları 4.050 ile 4.200 TL arasında olacaktır.


Son Güncelleme: 11.03.2020 17:56
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler