İçişleri Bakanı deprem toplanma alanları ile ilgili konuştu

İçişleri Bakanı deprem toplanma alanları ile ilgili konuştu

Türkiye'de son 1 yıllık periyod içerisinde çeşitli noktalarda gerçekleşen deprem olayları ülke genelinde gerginlik yaratırken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşların deprem esnasında güvenli olarak tercih edebilecekleri deprem toplanma alanı sayısını aktardı.

Yaz aylarının son günlerinden bu yana Türkiye'nin çeşitli noktalarında art arda gelen depremler ülke genelinde panik havası yaratmış, halk deprem konusunda daha bilinçli davranmaya yönelmişti. Bu anlamda özellikle deprem toplanma alanları odak haline gelirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu güncel depremler sonrasında kritik açıklamalarda bulundu. Soylu'nun konuşması Asya Afet Azaltma Konferansı'nda gündeme gelirken, "Türkiye afet riski yüksek bir ülkedir" söylemi dikkat çekti.

Deprem Sayıları Şaşırttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'de son dönemde gerçekleşen depremler ve toplanma alanları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Bu kapsamda Türkiye'nin jeolojik konumu itibarıyla afet riskinin yüksek olduğunu ifade eden Soylu, Türkiye'de geçtiğimiz yıl 22 bin 899, bu yıl ise 20 bin 940 depremin meydana geldiğini ifade etti. Bu bağlamda ülke genelinde toplam 16 bin 427 toplanma alanı bulunduğunu belirten Soylu, aynı zamanda afet konutlarının yapımının da yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti. Bu kapsamda hali hazırda 2 bin 640 afet konutunun bulunduğuna işaret eden Soylu, yapımı devam eden afet konutu sayısının ise 3 bin 108 olduğunu söyledi.