29 Temmuz 2019 Pazartesi 23:27
Hızır oruçları ne zaman tutulur? Hızır orucu nedir?
Takip Et:

Alevi uygulamalarına göre 13-14-15 Şubat tarihleri hızır orucu tarihleridir. Ancak Cem Vakfı’na bağlı Alevi İslam Din Hizmetleri’nin belirlediği tarih bu şekildeyken, Avrupa Aleviler Birliği Konfederasyonu Hızır Orucu için Şubat ayının 7-8-9. günlerini işaret etmektedir.

Hızır Orucunda Beş Kural

Hızır orucu Salı, Çarşamba, Perşembe günleri dikkate alınarak tutulmaktadır. Buna göre kişi orucu Perşembe gününden bir sonraki Perşembe gününe kadar yedi günde tutar.

Üç veya yedi günde tutulsa da 12 İmam orucu dışında bütün oruçlarda olduğu gibi son gün daima Perşembe günüdür. Bu bağlamda Hızır cemi ve adanan Hızır Kurbanı da inanç açısından kıymetlidir.

Hızır orucu için bir tarih verilmesi gerekirse bu tarih genellikle 30 Ocak’tır. Hızır’ın bir ayağının Ocak ve diğer ayağının ise Şubat ayında olması gerektiği yönünde anlatımlar da söz konusudur.

30 Ocak daima Salı gününe denk gelmediğinden hesaplama yapılırken bu güncen önce Ocak ayının son veya Şubat ayının ilk Salı gününde oruç tutulmaya başlanır ve sonraki Perşembe günü tamamlanır.

Bir Geleneğin Sembolü Olacak 30 Ocak

30 Ocak tarihi yalnızca sıradan bir tarih değil, bir geleneğin sembolü olarak kabul edilmektedir. Hızır için belirlenen gün 21 Aralık günü başlayan kış mevsimi süresinde uygulanan Gağan, Kara Çarşamba ve son olarak Hawtemal olarak ele alınıyor. Bu da 30 Ocak günü son bulmaktadır.

Gağanla başlamış ilk kırk gün için ‘’Büyük Çile’’ denmektedir. 30 Ocak ile 20 Şubat tarihleri arasındaki süreç için ise ‘’Küçük Çile’’ denir. Küçük Çile’nin başladığı gün Hızır Orucu, sonlandığı 20-21 Şubat tarihleri ise Hıdınebi kutlamalarına işaret etmektedir.

Farklı Tarihler Olmasının Gerekçesi Nedir?

Her ne kadar teorik olarak 13-14-15 Şubat veya 7-8-9 Şubat tarihleri verilse de pratikte hiçbir Alevi Hızır orucunu bu tarihlere odaklanarak tutmaz. Bunun en doğru bir şekilde anlaşılabilmesi için Rumi ve Miladi takvim geleneğinin incelenmesi gerekmektedir. Buna göre 30 Ocak tarihi sonrasında Hızır orucu Rumi takvime göre tespit edilmiştir. Ancak Miladi takvimde artı olarak 13 gün daha olduğundan bu tarih 13-14-15 Şubat tarihlerine denk gelmektedir.

Bir diğer görüşe göre yeni yılın 1 Ocak günü başladığı kabul edilirse, 40 gün sonrası 9 Şubat gününe denk geliyor. Bu durum da oruçların 7-8-9 Şubat tarihleri arasında tutulmasını destekleyen bir durum.

Hızır Orucu Hangi Tarihlerde Tutulur?

Hızır orucu 7-9 Şubat 2020 tarihleri arasında tutulacak ve 3 gün sürecek.

Hızır Orucu Nedir?

Hızır orucu Nuh Pegamber’in gemisinin fırtınaya tutulması ve halkın Yetiş ya Hızır (Bizi Kurtar Hızır) diye dua etmesi şeklindedir. Allah tarafından halkın ettiği dua kabul olur ve bundan dolayı da Allah’a şükür maksadıyla 3 gün boyunca oruç tutulur. Tasavvufçular, Hz. Musa zahir ilmini, Hz. Hızır’ın da hakikati temsil ettiğini belirtir.  Dört kapının son halkası hakikate işaret ederi.

Hızır Orucu Duası

“Bismişah… Allah Allah

Yaradan Allah, Nübüvvеt-i Muhammеd, Vеlayеt-i Ali aşkında, dеrtlеrimizе dеrman, hastalarımıza şifa, dildеn dilеklеrimiz, gönüldеn muratlarımız için, dara, zora yеtişеn Hızır için, Hızır orucu tutmaya niyеt еttim.

Gеrçеğе Hû! Eyvallah, Allah Allah…”Son Güncelleme: 29.07.2019 23:27
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler