Gündüzlü Bakım Merkezleri faaliyette başladı!

Gündüzlü Bakım Merkezleri faaliyette başladı!

Gündüzlü bakım merkezleri 1 Temmuz 2020 tarihinde faaliyette! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, gündüzlü bakım merkezleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Engelli bireylerin sosyal hayatlarını aktif hale getirmek için kurulan gündüz bakım merkezleri 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle faaliyete geçiyor.

Gündüzlü Bakım Merkezleri 1 Temmuz 2020 Tarihinde Faaliyete Başlıyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarına göre Gündüzlü bakım evleri 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle faaliyetlerine başlıyor. 123 adet olan gündüzlü bakım evlerinde de normalleşme süreci başlayacak. Yavaş yavaş başlayan normalleşme süreci kapsamında gündüzlü bakım evleri de 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle faaliyete başlıyor.

Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre gündüzlü bakım evleri tam ya da yarım zamanlı hizmet verecek. Engelli vatandaşlar için verilen bu hizmet 1 Temmuz 2020 tarihinde 75 ilde faaliyete başlayacak. Gündüzlü bakım evlerinin sayısı 123’ e ulaştı. Bu durumdan dolayı mutlu olduklarını belirten Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, engelli vatandaşlar için gündüzlü bakım evleri ile ilgili bu kararın verildiğini vurguladı.

Gündüzlü Bakım Evlerinin Sayısı 123’ e Ulaştı!

Konu ile ilgili değerlendirmelerini söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2018 yılında faaliyete giren gündüz bakım evlerinin sayısının 123’e ulaştığını söyledi. Gündüz bakım evlerinin de salgın nedeniyle bir süredir faaliyette olmadığını belirten Bakan Selçuk, 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle faaliyete başlayacaklarını söyledi.

Engelli bireylere bakan ailelerin biraz kendilerine zaman ayırabilmeleri ve engelli bireylerin de sosyalleşmesi için gündüzlü bakım evlerini faaliyete geçirdiklerini belirten Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, temel amaçlarının engelli bireylerin sosyal hayatta aktif olmalarını sağlamak olduğunu vurguladı. Gündüz bakım evlerinde engelli bireyler engellerine, cinsiyetlerine ve yaş gruplarına göre ayrılmaktadır. Gruplarda usta öğreticiler, mesleki personel ve sağlık personelleri yer almakta ve çeşitli aktivitelerle günlerini güzel geçirmelerini sağlamaktadır. Birçok atölyede gündüz bakım evlerinde yer almaktadır. Engelli bireylere yönelik yapabilecekleri bütün aktiviteler gündüz bakım evlerinde gerçekleştirilmektedir.