28 Mart 2020 Cumartesi 12:45
GSS borç sorgulama nasıl yapılır? GSS borç itirazı af ve sildirme işlemleri
Takip Et:

Genel Sağlık Sigortası (GSS), 1 Ocak 2012 tarihinde, Türkiye’de yaşayan herkes için zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluk 2006 yılında başlatılan Sosyal Güvenlik Reformu’nun bir ürünü olarak gelmiştir. Reform kapsamında önce, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı isimleriyle farklı kesimlere hizmet veren kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK) bünyesinde bir araya getirilmiştir.

Daha öncesinde sadece kamu kurumlarında, özel sektörde ya da kendi hesabına çalışanlar ile isteğe bağlı sigortalı olanları kapsayan sosyal güvenlik, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile artık bütün vatandaşları kapsar hale geldi. Böylece Türkiye’de çalışan-çalışmayan bütün vatandaşların ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ve devletin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, eşit hak ve yükümlülüklere sahip olacağı emeklilik sistemi kurulmuş oldu.

GSS, çalışan kesimin sigortalılık ve emeklilik şartlarında önemli bir değişiklik yapmamaktadır. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilerden bazılarını prim ödeme yükümlülüğü altına sokarak sisteme dahil etmesi, kanunun getirdiği ve tartışmalara yol açmıştır. 5510 sayılı Kanun’un 60. maddesi bu kişilerin kimler olduğunu açıkça belirtmektedir. Kanun, her sene belirlenen asgari ücretin 1/3’ü tutarındaki gelir düzeyini, GSS primi ödemeye esas kabul eder. Geliri bu tutarın altında kaldığı tespit edilen kişiler GSS kapsamında yer almamaktadır.

GSS Borç Sorgulama

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamına giren kişiler, ne zaman ve hangi şartlarla GSS’ye dahil edildiklerini ve bunun kendilerine hangi sorumlulukları yüklediğini, SGK’ya bizzat başvurarak ya da intenet üzerinden ontrol edebilirler. Bilgi edinme ve sorgulama işlemleri için inteneti tercih edenler, Sosyal Güvenlik Kurumuna ait e-SGK uygulamasını, e-Devlet Kapısı uygulamasını veya intenet bankacılığı uygulamalarını kullanabilir ve T.C. Kimlik no ile GSS borç sorgulama ve ödeme işlemleri kolaylıkla yapılabilir.

1. E-SGK uygulaması üzerinden GSS borç sorgulama

  • Öncelikle E-SGK sistemine girin. Ana sayfada, üst şeritte bulunan “VATANDAŞ” başlıklı bağlantıyı tıklayın.
  • Açılan sayfada listelenen hizmetlerden, Kart İle Prim Ödemeyi seçin. Bu seçim sizi hemen ödeme aşamasına geçirmeyecek, önce sorgulama yapmanıza izin verecektir.
  • “Uygulamaya Giriş” düğmesine tıklayın.
  • Bu aşamada sistem, kimlik bilgilerinizin doğrulanması için sizi e-Devlet uygulamasına yönlendirir. İlgili kutucuklara T.C. kimlik no. ve e-Devlet şifrenizi yazarak, “sisteme giriş yap” düğmesine tıklayın ve ilerleyin.
  • Kimlik bilgileriniz doğrulandığında sistem sizi tekrar e-SGK uygulamasına yönlendirir. Açılan sorgulama ekranında sorgu türü satırını tıklayarak açılan listeden “diğer tahsilatlar” ve sorgu tipi satırında da “GSS Prim” seçeneklerini işaretleyin ve “borç sorgula” düğmesine tıklayın. Bu sayfada bulunan “kullanım kılavuzu” bağlantısına tıklayarak, ulaşmak istediğiniz diğer hizmetler ve sistemin nasıl kullanılacağıyla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

2. E-Devlet uygulaması üzerinden GSS borç sorgulama

GSS borçlarınızı e-SGK’dan sorgulamakla e-Devlet üzerinden sorgulamak arasında hiçbir fark yoktur. E-Devlet’in tek farkı, kimlik doğrulama adımını TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle, başka bir şifreye gerek duymadan aşmanızı sağlamasıdır.

https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden giriş yapacağınız e-Devlet uygulamasının ana sayfasında bulunan kurum listesinden Sosyal Güvenlik Kurumunu seçerek, aradığınız hizmete kolaylık erişim sağlayabilirsiniz. Her iki sistem de aynı veri tabanını kullanmaktadır. E-SGK uygulamasında anlatılan 4. adımdan sonra, her iki uygulamada da izlenecek yol aynıdır.

PTT, Vakıfbank ve Ziraat Bankası GSS borç sorgulama ve ödeme işlemlerini yapabileceğiniz diğer kanallardır. Bunun için adı geçen kurumların şubelerini ya da intenet şubelerini kullanabilirsiniz.

GSS Borç Ödeme

Genel Sağlık Sigortası kapsamına giren kişiler, sigortalılıktan doğan tüm borçlarının ödemesini e-SGK ve e-Devlet uygulamalarından yapabilirler. Her iki uygulama da kullanıcılarına kredi kartı ile GSS borç ödeme imkanı vermektedir. GSS borcu tüm bankaların intenet şubeleri üzerinden de kolaylıkla ödenebilmektedir.

GSS Borcu Nasıl Silinir?

1 Ocak 2012 itibarıyla zorunlu hale gelen GSS, yasanın kimleri kapsadığı hakkında yeterli bilgisi olmayan pek çok vatandaşı hem borçlu hem de sağlık hizmetlerinden yoksun duruma düşürdü.

Asgari ücretin 1/3’ünden fazla geliri olan ve yaşı itibarıyla artık kimsenin bakmakla yükümlü olmadığı kişiler (çoğunlukla liseden mezun olan ve üniversiteye kayıt yaptırmayan gençler) bu durumu, sağlık kurumlarına gitmek zorunda kaldıklarında öğrendiler. Bu şekilde ortaya karışıklık çıktı. Ortaya çıkan bu karışıklık hükümeti, toplumda GSS borç affı olarak isimlendirilen ama aslında af değil bir tür erteleme olan düzenlemeye yönlendirdi. Bu düzenlemeyle GSS katılımı için son tarih 30 Nisan 2018 olarak belirlendi ve bu tarihe kadar olan borçlar silindi.

Öte yandan, aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişiler GSS primi ödemek zorunda değildir. Bu kişiler eğer sistemde borçlu görünüyorlarsa GSS borcuna itiraz edebilirler.   
Son Güncelleme: 28.03.2020 12:45
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler