20 Nisan 2021 Salı 19:23
Gri pasaport nedir, kimlere verilir? Hizmet pasaportu başvurusu nasıl yapılır?
Takip Et:

Son günlerde ülke gündeminde olan gri pasaport ya da diğer adıyla hizmet pasaportu birçok vatandaşın araştırdığı konuların başında yer alıyor. Gri pasaport ile ilgili tüm detayları yazımızda derledik.

Gri Pasaport nedir?

Hizmet pasaportu olarak da bilinen gri pasaport; 5682 sayılı pasaport kanunu kapsamında devlet adına yurtdışında çalışmak üzere görevlendirilen kişilere verilen pasaport türüdür. Gri pasaport hizmet kapsamında verilen bir pasaport olduğu için şahsi işler ya da tatil amacı ile kullanmak mümkün olmamaktadır.

Gri pasaportu kimler alır?

-Hükümet, özel idareler ya da belediyeler tarafından yurtdışında çalışmak üzere görevlendirilmiş kişilere

-Türk Hava Kurumu ya da Türk Kızılay Cemiyetinin yurtdışında görevlendirilen kişilere

-Türkiye’nin üyesi olduğu milletler arası kuruluşlardan her hangi birinde memur olarak görevi olanlara

-Gri (hizmet) pasaportu hak sahibi olan kişilerin belirli şartları karşılaması şartı ile aile üyeleride

Gri pasaportu bulunan kişilerin aileleri de gri pasaport alabilecek olanlar şunlardır;

-Gri pasaportu olan kişinin eşi

-18 yaşından küçük olan çocukları

-18 yaşını tamamlamış fakat 25 yaşını tamamlamamış, evlenmemiş, bir iş sahibi olmayan ve öğrenimine devam eden çocukları(Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Fakültesi de geçerlidir.)

-Reşit olsa dahi bedensel, zihinsel yada ruhsal olarak herhangi bir engeli bulunup evlenmemiş ve işsiz olan çocukları yaş sınırı olmaksızın gri pasaport alabilirler.

Gri pasaport nasıl çıkarılır?

Gri pasaport başvurusunda bulunurken ilk olarak gidilecek ülkenin vize isteyip istemediğine araştırılmalıdır. Gidilecek ülke vize istiyorsa seyahat tarihine en erken yirmi beş gün kala, vize istenmiyorsa en erken on beş gün kala gri pasaport başvurusunda bulunabilir, daha öncesinde yapılamaz. Başvurudan önce gri pasaport için belirtilen belgelerin tamamlanması gerekir. Bu belgeler şunlardır;

-Nüfus cüzdanının aslı

-Son altı ayda çekilmiş, standart olarak iki tane bio metrik fotoğraf

-Daha önceden alınmış pasaport varsa bu pasaportların aslı

-Başvuru sahibinin aslen çalıştığı kurumdan yetkili kişiye onaylattığı ıslak imzalı ve damgalı, 60 günlük geçerlilik süresini yitirmemiş Hizmet Pasaportu Talep Formu

-Maliye Bakanlığınca o sene için belirlenmiş olan defter bedelinin yatırıldığına dair dekont (Defter bedeli 2021 senesi için 174,05TL’dir. Bu ücret anlaşmalı bankalara ve maliye veznelerine yatırılabilir. Dekont alınırken gişe görevlisinin dekonta ıslak imza atmasına ve “tahsil edilmiştir” kaşesi vurmasına özen gösterilmelidir.)

-Reşit olmayan ya da engelli olan çocuklar için pasaport alınacak ise ebeveynlerin evli olması durumunda ikisinin de muvâffakat nâmesi, boşanmış olmaları durumunda velayet sahibi ebeveynin muvaffakat nâmesi gerekir.

-Engelli çocuklara gri pasaport başvurusu yapılacaksa Sağlık Kurulu Kararı da alınmış olması gerekir.

-Öğrenimi devam eden çocuklara yapılacak pasaport başvurusunda Öğrenim Belgesi de ibraz edilmelidir.

Belgeler hazırlandıktan ve gri pasaport defter bedeli ödendikten sonra www.epasaport.gov.tr intenet adresi üzerinden başvuru yapılacak tarih seçilip bilgiler doldurulduktan sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz. Randevu günü geldiğinde ise seçtiğiniz saatten en az 15 dakika önce belgeleriniz tam bir şekilde İl Nüfus Müdürlüğünde bulunarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Pasaport başvurunuzun onaylanması durumunda, başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz adrese üç ile beş iş günü arasında teslimi gerçekleştirilmektedir.

Gri pasaport genellikle beş yıl geçerlilik süresi olacak şekilde verilir. Tabi ki bu süreçte sizi göreve gönderen ya da çağıran kurumda çalışmaya devam ediyor olmanız gerekmektedir. Görevinizi tamamlayıp döndüğünüzde ise gri pasaportunuzu kurumunuza iade etmeniz onların da İl Nüfus Müdürlüğü’ne göndermesi gerekir. Gri pasaport yenilenmek istendiği zaman yeniden başvuru yapılması gerekmektedir çünkü eskisi gibi damga ya da kaşe ile pasaport yenilemek mümkün değildir.

Gri (Hizmet) pasaportunun hangi avantajları var?

-Gri pasaportu alınırken pasaport harcı verilmez, yalnızca defter tutarı ödenmektedir.

-Gri pasaportun başvuru süresinin gidiş tarihine göre bir limiti olduğundan çok hızlı bir şekilde çıkarılır.

-Gri pasaportu olanlar 156 ülkeye vizesiz giriş yapabilir. Özellikle Schengen vizesi isteyen ülkelere de vizesiz giriş yapılması gri pasaportun en büyük avantajlarından. Diğer bir taraftan da gri pasaportun dezavantajı ise kişisel işler ve tatil için kullanılamaması ve görev süresi sonunda iade edilmesidir.

Gri pasaportluların bulunma süreleri değişkenlik göstermekle birlikte vizesiz girebileceği ülkeler şu şekildedir:

Gri pasaportla vizesiz girilen ülkeler

-Almanya

-Japonya

-Bahreyn

-Lüksemburg

-Bosna Hersek

-Maldivler

-Cezayir

-Moğolistan

-Danimarka

-Filipinler

-Polonya

-Guatemala

-Slovakya

-Hırvatistan

-Tunus

-İspanya

-Venezuela

-İsviçre

-İzlanda

-Azerbaycan

-Litvanya

-Beyaz Rusya

-Makedonya

-Bulgaristan

-Mısır

-Çin Halk Cumhuriyeti

-Norveç

-Peru

-Fransa                        

-Singapur

-Gürcistan

-Tayland

-Honduras

-Ukrayna

-İsveç

-Yunanistan

-Avusturya

-Küba

-Bangladeş

-Macaristan

-Brezilya

-Malezya

-Çek Cumhuriyeti

-Nikaragua

-Fas

-Finlandiya

-Romanya

-Güney Kore

-Sri Lanka

-Hollanda

-Türkmenistan

-İsrail

-Yemen

-İtalya


Son Güncelleme: 20.04.2021 19:23
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.