19 Nisan 2021 Pazartesi 17:55
Gemi Adamı belgesi nedir, nasıl alınır?
Takip Et:

Gemilerde çalışmak için bazı belgeler ve koşullar bulunuyor. Bu belgelerden biriside Gemi Adamı belgesidir. Gemilerde çalışmak isteyenler ilk olarak gemi adamı belgesi alması gerekir. Gemi adamı belgesi bir diğer adıyla gemi adamı cüzdanı olarakta istenebilir.

Gemi Adamı belgesi nasıl çıkartılır?

Gemi adamı cüzdanı, ülkemizin kara suları haricinde taşıma yapan gemi memur ve mürettebatına verilen bir cüzdandır. 5682 sayılı kanunun 20. Maddesine göre; Türkiye karasuları dışına çıkan Türk gemilerinin T.C vatandaşı olan mürettebatına usulüne uygun olarak T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Liman Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Başvuru yaptıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından onaylanarak, pasaport belgesi yerine de kullanılmaktadır. Gemi adamı cüzdanı alan kişilerin, bu aldıkları cüzdanın süresi olduğunu da bilmesi gerekiyor. Gemi adamı cüzdanı geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 Yıl sonra yenileme yapmanız gerekmektedir.

Gemi Adamı belgesi İçin gereken evraklar neler?

Gemi adamı cüzdanı almak istiyorsanız, bazı evraklar ile birlikte başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

-Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,

-Dört tane vesikalık fotoğraf

-Başvuru talep Formu, (başvuru sırasında gemi adamı cüzdanı büro amirliği tarafından verir)

-STCW belgeleri

-Harç dekontu

-Öğrenim belgesi

-Diploma

-Gemi adamı sağlık raporu

-Adli sicil kaydı belgesi

-Nüfus Müdürlüğünden parmak izi kaydı

-Askerlik durum belgesi

-İkametgâh belgesi

Gemi Adamı cüzdanı neye yarar?

Denizci olabilmek ve gemilerde çalışabilmek için, gemi adamı cüzdanınızın olması gerekmektedir. Aynı zamanda belli bir göreve dahil olacaksanız denizci yeterlilik sertifikası almak zorunludur. Denizci olarak çalışıyorsanız, profesyonel veya amatör olarak adlandırılacaksınız. Denizci olabilmeniz için ve bu belgeleri alabilmeniz için bir sağlık sorununuzun olmaması gerekiyor. Gemi Adamı Cüzdanı olmayan kişiler, gemilerde çalışamazlar.

Gemi Adamı belgesi nasıl alınır?

Gemi adamı belgesine sahip olabilmeniz için bazı şartlar vardır. Gemi adamı belgesi alacak kişilerden ilk istenecek olan sağlık raporu olacaktır. Gemi adamı belgesi almak için bu sağlık raporunu sorunsuz bir şekilde almanız gerekmektedir. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı, sabıka kaydının olmaması, uyuşturucu kullanmaması, eğitim belgesi ve askerlik belgesini sunmuş olması gerekmektedir. Detaylı işlemler için ve Gemi adamı bilgi sistemine ulaşmak için tıklayınız.

Gemi Adamı belgesi sağlık raporu

Gemi adamı cüzdanı almak isteyenlerin ilk olarak gemi adamı cüzdanı sağlık raporu belgesi çıkartması gerekecektir. Sağlık bakanlığı tarafından gemi adamları sağlık yönergesi kapsamında bu belgeyi alabileceksiniz. Özel veya Kamu sağlık kuruluşlarına giderek sağlık raporunu çıkabiliyorsunuz. Muayene sırasında tüm bölümlere girecek ve tam teşekküllü bir sağlık raporu sizlere sunulacaktır. Eğer sağlık sorununuzun olduğu çıkarsa, gemi adamı cüzdanı alamaz raporu size verilecektir.

Gemi Adamı cüzdanı başvuru koşulları neler?

Liman başkanlıkları ile iletişime geçmeden önce Nüfus müdürlüğünün başvuru merkezleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Gemi adamı cüzdanı alacak olan kişi eğer ilk defa başvuru yapacaksa, liman yetkisine başvuru yapmaları gerekiyor. Ayrıca daha önceden gemi adamı cüzdanı alan ve yenileme vs. gibi işlemleri yapmak isteyenler de İl ve İlçe nüfus işleri müdürlüklerine giderek buradan başvuru yapmaları gerekmektedir. Türkiye’de liman başkanlık adresleri yedi bölgede vardır. yedi Bölge Liman Müdürlüğü bulunmakta ve bunlar İstanbul, İzmir, İçel, Samsun, Çanakkale, Trabzon, ve Antalya illerimizdedir. Bu illere bağlı 13 liman başkanlığı bulunmaktadır.

1. İstanbul,

2. Karadeniz Ereğli,

3. Tekirdağ,

4. Kefken,

5. Silivri,

6. Enez,

7. Ambarlı,

8. Şile,

9. İzmit,

10. Tuzla,

11. Karasu,

12. Yalova,

13. Zonguldak.

Gemi adamı cüzdanı yenileme nasıl yapılır?

Daha önce gemi adamı cüzdanı alan kişiler, yenileme işlemleri yapmak istiyorsa, bazı belgeler ile başvuru yapabilmektedirler. Başvuru dilekçesi, Harç ödeme dekontu, Nüfus cüzdanı, gemi adamı cüzdanı aslı, 3 adet son ay çekilmiş fotoğraf, parmak izi kaydı. Bu belgeler ile birlikte liman adreslerine giderek yenileme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Gemi Adamı belgesi sorgulama nereden yapılır?

Gemi adamı cüzdanı sorgulama işlemlerini kolay bir şekilde e-devlet intenet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Gemi adamı cüzdanı sorgulama işlemlerinde özellikle e-devlet sitesine giriş yaparak gemi adamı sağlık raporu sorgulama hizmeti verilmektedir. 

Gemici yeterlilik sınavı ne?

Gemi adamı cüzdanı alanlar, gemici olmak için yeterlilik sınavına girmesi gerekir. Denizci yeterlilik sınavları her yılda bir kere yapılmaktadır. Sınav yeri ve saatleri resmi intenet sitesi üzerinden duyuru yapılarak bilgilendirilmektedir. Sınav tarihinden 3 gün önceye kadar sınavlar için başvuru da bulunabiliyorsunuz. Başvuru yapmak için beyannameleri doldurmanız ve en yakın liman başkanlığına giderek buradan sınav için başvuru da bulunmanız gerekmektedir. Sınava girdikten sonra, başarısız bir sınav geçirirseniz, verdiğiniz beyanname belgelerini sizlere iade edeceklerdir.

Gemi Adamı kurs fiyatları ne kadar?

Gemi adamı olacak olan kişilerin, bu cüzdanları alabilmeleri için kurslar bulunmaktadır. En çok merak edilen bu konu gemi adamı olmak isteyenlere bu kursların nasıl yapıldığıdır. Ülkemizde oldukça fazla gemi adamı kursu bulunmaktadır. Denizci olabilmek için kursa gidecek olan kişiler, 1.500 TL ile 5.000 TL arasında kurs ücretleri ödeyebilirler. Kursların ne kadar sürdüğü ise başvuru yapacağınız gemi adamı kursuna göre değişecektir. Gemi adamı kursları 45 gün ile 90 gün arasında sürmektedir. Gemi adamı kurslarına girdiğinizde, tüm gününüz bu kurslarda geçeceği için bir iş yerinde çalışıyorsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca tüm kurslara katılma zorunluluğu da vardır.

Gemi Adamı maaşları ne kadar?

Gemi adamı maaşları gemide çalışmak isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam etmektedir.

-Gemici maaşları kaptan için 7 bin 400 dolar

-İkinci kaptan gemici 5bin 800dolar

-Üçüncü kaptan 3bin 600dolar

-Reis (er, aşçı, er, lostromo) için 2bin 200dolar,

-Usta gemici (yağcı) için 1700dolar,

-Kamarot için ise 1.500 dolardır.


Son Güncelleme: 19.04.2021 17:55
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler