Gaziantep'te okul isimleri ihaleyle satışa çıkarılacak

Gaziantep'te okul isimleri ihaleyle satışa çıkarılacak

Gaziantep Valiliği okulların isimlerinin ihaleyle satışa çıkarılacağını duyurdu. CHP Şahinbey Belediye Meclis üyesi Uğur Kalkan, bu duyurunun üzerine Valiliğe; kaç okulun isim değişikliğine gideceğini, ihale sonucunda ne kadar gelir hedeflendiğini, buradan elde edilen gelir ile neler yapılacağını sordu.

Gaziantep’te okulların isimlerinin ihaleyle satışa çıkartılacağı duyuruldu. Gaziantep’te 80 okul, 1487 dersliğin isminin ihaleyle satılarak 229 milyon 704 bin TL gelir sağlanacağı açıklandı.

CHP Şahinbey Belediye Meclis üyesi Uğur Kalkan, Gaziantep Valiliği’ne kaç okulun isminin satışa çıkartılacağı ve kazanılan gelirin nerede harcanacağını sordu. Gelen cevapta Gaziantep valisi; Gaziantep’te 80 okul, 1487 dersliğin isminin değişeceğini, isim değişikliğinden 229 milyon 704 bin TL gelir sağlanacağını ve bu gelirin yeni okul yapımı ve arsa kamulaştırmada kullanılacağını belirtti.

Uğur Kalkan, eğitime bütçe dışı finansman sağlamak amacıyla 2023 vizyon belgesinde belirtilen “Eğitimin Finansman Çeşitliliğinin Artırılması” maddesi kapsamında okul isimlerinin satışa çıkartılması ve isimlerde değişikliğe gidilmesi hakkında Valiliğe bazı sorular sordu. Edinilen bilgilere göre Kalkan, Valiliğin Bakanlığa Gaziantep genelinde ismi değiştirilebilir kaç okulu bildirdiğini, bu okulların ilçelere dağılımını, elde edilecek gelir miktarını ve gelirin nerelerde kullanılacağını sordu.

GELİRİN KULLANILACAĞI YERLER

Valiliğin verdiği cevaba göre;

  • Satış için Bakanlığa 80 okul, 1487 derslik ismi verildiği, ilçelere dağılımının Şehitkamil’de 18 okul, 40 derslik; Şahinbey’de 30 okul, 634 derslik; Araban’da 6 okul, 72 derslik; Nurdağı’nda 5 okul, 59 derslik; Yavuzeli’nde 2 okul, 15 derslik; Karkamış’ta 2 okul, 28 derslik; Nizip’te 3 okul, 28 derslik; İslahiye’de 10 okul, 158 derslik; Oğuzeli’nde 4 okul, 83 derslik şeklinde olduğu bildirildi.
  • İsim verme bedeli için genel ihale bedelinin %51’inin esas alındığı, hedeflenen gelirin 229 milyon 704 bin TL olduğu açıklandı.
  • Bu gelirin kullanım amacının yeni okul yapımı ve arsa kamulaştırılması olduğu belirtildi.